Kyjev

Spoznajte minulosť a prítomnosť matky ruských miest

Len hodina a pol vás delí od zlatého mesta, ktoré sa vymyká ukrajinským štandardom... presvedčte sa sami.

V poslednej dobe sa o Ukrajine toho veľa povedalo a napísalo. Nepokoje a revolúcia sa podpísali na jej nie tak dávnej histórii. Kyjev sa už môže opäť tešiť návalom turistov z rôznych kútov sveta.

Toto takmer trojmiliónové veľkomesto sa rozprestiera na rieke Dneper v severnej časti Ukrajiny. V minulosti Kyjev predstavoval hlavné centrum Kyjevskej Rusi, ktorá sa skladala z Ruska, Bieloruska a Ukrajiny. Superštát, ako sa toto spoločenstvo národov nazývalo, bol vytvorený už v 9. storočí.

Stabilne patrí medzi najdrahšie mestá v Európe a ako to už chodí, sú tu veľké sociálne rozdiely – ľudia tu buď živoria alebo si užívajú blahobyt. Nedajte sa však odradiť, Kyjev ponúka turistom dostatok zaujímavostí, kvôli ktorým sa toto východné mesto oplatí vidieť. Pred objavovaním všetkých kyjevských pamiatok odporúčame oprášiť si azbuku alebo zabezpečiť sprievodcu, pretože angličtina sa v meste ešte len presadzuje.

Kyjev sa stal prameňom evanjelizácie vo východnej Európe, nakoľko tu bolo zavedené kresťanstvo ako štátne náboženstvo a ortodoxná cirkev tu zapustila pevné korene. Dôkazom tohto sú ohurujúce katedrály, kostoly a kaštiele s typickými “ruskými” pozlátenými kupolami.

Nedobytné mesto prežilo nájazdy mongolov, požiare, totálnu deštrukciu počas druhej svetovej vojny, ale aj nepokoje v krajine.

Kyjev sa okrem historických pamätníkov a múzeí pýši aj mnohými svetovými zaujímavosťami. Stačí sa previesť vlakom metra a objavíte viaceré z nich. Vystúpte na zastávke Zoloti Vorota a naskytne sa vám pohľad na jednu z najkrajších staníc metra na svete. Okrem tohto podzemného skvostu nájdete v útrobách metra aj najhlbšie vybudovanú stanicu na svete – Arsenalna (105,5 m) a taktiež najdlhší eskalátor na svete s dĺžkou 87 metrov.

Overte si na vlastné oči, že chýry o pôvabe tohto mesta nie sú len výmysly!

tip #1
Kyjevsko-Pečerský kláštor
Caves Monastery (Kyjevsko-Pečerský kláštor) bol vybudovaný už v 11. storočí a je jedným z najprominentnejších kláštorov východnej ortodoxnej cirkvi.
Ide o kláštorný komplex, ktorý dokazuje, aký silný vplyv má už po stáročia na obyvateľov Kyjeva náboženstvo.
tip #2
Kláštor sv. Michala
Kláštor sv. Michala je ukážkovým príkladom byzantskej a barokovej architektúry, bohužial už nemá autentickú historickú hodnotu, nakoľko svetové vojny zapríčinili jeho úplné zničenie komunistami.
Súčasnú podobu kláštora môžeme obdivovať vďaka jej poslednej rekonštrukcii z konca minulého storočia.
tip #3
Katedrála svätej Sofie
Nemusíte chodiť ďaleko, pretože priamo oproti Kláštoru sv. Michala sa nachádza Katedrála sv. Sofie. Patrí medzi najdôležitejšie religiózne budovy na Ukrajine a je zapísaná na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Katedrála, ako by sa mohlo zdať, nie je zasvätená žiadnej svätej osobe, ale po vzore chrámu Hagia Sofia v Istanbule je zasvätená Božej múdrosti.
Ukrajina si počas svojej existencie prešla viacerými skúškami. Historické udalosti sa podpísali na jej súčasnej podobe a zanechali viditeľné stopy. Nielen pamätníky, ale hlavne veľké množstvo historických múzeí vám vyrozprávajú dlhý ukrajinský príbeh.
tip #4
Rodina Mat (Motherland)
Počas vášho pobytu v Kyjeve nesmiete obísť perlu socialistického realizmu - symbol slobody - Matku vlasť. Je to impozantný monument z druhej svetovej vojny,  ktorý znázorňuje sochu ženy, “železnú dámu”, 62-metrov vysokú, hrdo držiacu meč a štít so symbolom kosáku a kladiva – symbol ZSSR. Pomocou výťahu je možné dostať sa až do hlavy samotnej sochy.
V jej podstavci sa nachádza významné kyjevské Múzeum veľkej vlasteneckej vojny, v ktorom sa vám naskytne pohľad na všetko, čo si musela Ukrajina vytrpieť počas 2. svetovej vojny.
tip #5
Múzeum Černobyľu
Ak neplánujete výlet priamo do Černobyľu, ktorý je vzdialený 90 kilometrov od Kyjeva, určite si nenechajte ujsť prehliadku najväčším múzeom nukleárnej katastrofy v dejinách ľudstva.
Fotografie z okolia havárie a grafy kontaminácie územia slúžia ako temná spomienka a varovanie pre budúce generácie.
var google_conversion_id = 871698112; var google_custom_params = window.google_tag_params; var google_remarketing_only = true;