Odhaľte, aké tajomstvá skrýva tento Fénix medzi mestami. Vždy tu objavíte čosi nové, čo vám učaruje natoľko, aby sa toto mesto zapísalo nielen do vášho cestovateľského denníka, ale aj do vášho srdca.
2. svetová vojna ovplyvnila životy miliónov ľudí po celom svete. Poľsko bolo jednou z krajín, ktoré silu tejto vojny pocítili najviac. Jeho hlavné mesto, Varšava, ležiace na rieke Visla, patrilo medzi najviac zničené mestá. Navzdory osudu sa nevzdalo a opäť povstalo. Hlavne vďaka obyvateľom mesta a ich odhodlaniu sa po rozsiahlej rekonštrukcii trvajúcej od roku 1949 až do roku 1963 podarilo obnoviť vzhľad mesta tak, aby budovy opäť vyzerali ako 200 rokov staré. Za to, že “nová” podoba mesta je verná originálu, Varšava vďačí aj talianskemu maliarovi Canalettovi a jeho 57 pohľadom na mesto, ktoré poslúžili ako stavebné nákresy.
Celé úsilie Poliakov bolo odmenené tým, že znovu postavené historické centrum mesta bolo v roku 1980 zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Varšava sa môže pýšiť titulom hlavné mesto len od roku 1596, dovtedy bol hlavným mestom Poľska Krakov. Že si tento titul naozaj zaslúži dokazuje aj jej neustály rozvoj a bohatý cestovný ruch. Vďaka množstvu mrakodrapov vybudovaných v posledných rokoch získala Varšava podobu veľkomesta.
Varšava patrí medzi najdôležitejšie vzdelávacie centrá Poľska, a to predovšetkým kvôli prestížnym univerzitám – Varšavská polytechnika, Varšavská ekonomická univerzita a Varšavská poľnohospodárska univerzita. Navštívte areál ktorejkoľvek z týchto univerzít a zaručujeme vám, že atmosféra tohto miesta vás aspoň na chvíľu donúti zatúžiť po študentskom živote.
A čo by to bolo za mesto, keby sa tu nedalo zabaviť?! Okrem spomínaných pamätihodností tu nájdete aj kvalitný nočný život. Ponuka je široká, od moderných barov plných milovníkov elektronickej hudby až po zapadnuté krčmičky. Stačí si len vybrať.
Staré mesto bolo po 2. svetovej vojne od základov opäť postavené. Dnes v tejto časti Varšavy nájdete veľké množstvo pamiatok.
Medzi najvýznamnejšie patrí Zamek Krolowsky (Kráľovský palác), Sloup Zikmunda III. Vasy (Žigmundov stĺp) a hradný barbakán.
Kráľovský palác bol od začiatku 17. storočia až do konca 18. storočia sídlom poľských kráľov. Zámok sa nachádza na planine, z ktorej je nádherný výhľad na rieku Vislu.
Pôvodne bol postavený pre vojvodu Mazovia, neskôr tam sídlil parlament, v súčasnosti sa v priestoroch zámku nachádza múzeum.
Staromestské námestie je skvost medzi varšavskými námestiami, uprostred ktorého sa týči socha morskej panny – Sirény. Socha bola postavená už v roku 1855 a predstavuje symbol mesta. A prečo práve Siréna? Išlo o mýtickú bytosť z legendy o dvoch sestrách, sirénach, z ktorých jedna priplávala do prístavu v Kodani a druhá do prístavu v Gdaňsku.
Z ústia rieky Visly potom plávala do vnútrozemia až do miest dnešného varšavského námestia, kde aj ostala. Na prvom varšavskom erbe z roku 1390 bola znázornená ako postava s vtáčími nohami a dračím telom. Postupom času sa jej podoba menila, až nakoniec v roku 1938 získala podobu ženy s rybým chvostom, ktorá na obranu mesta zviera v rukách meč a štít.
Palác vedy a kultúry je najvyššou budovou Varšavy a zároveň celého Poľska. 234,5 metra vysoká budova v centre mesta je jednou z najznámejších pamiatok socialistického realizmu.
Ide o najmladšiu pamiatku, ktorá bola otvorená v roku 1955. V paláci sa nachádza niekoľko múzeí a na 30. poschodí vo výške 114 metrov objavíte výhliadkové poschodie, z ktorého sa vám naskytne pohľad na celú Varšavu.
Ako v každom veľkom meste, tak aj vo Varšave môžete navštíviť mnoho múzeí.
Medzi najvýraznejšie kultúrne múzea patrí Muzeum Narodowe (Národné múzeum), Muzeum Powstania Warszawskiego (Múzeum varšavského povstania), Muzeum Fryderyka Chopina (Múzeum Frederika Chopina) a Muzeum Więzienia Pawiak (Múzeum Pawiak), ktoré sa počas nemeckej okupácie využívalo ako väzenie.
Tento park neodmysliteľne patrí medzi najkrajšie miesta vo Varšave. Môžete v ňom načerpať novú energiu, ktorú potom investujete do objavovania krás tohto čarovného miesta. V parku sa okrem zelene nachádza prekrásny Palac Lazienkowsky/Palac na Wyspie, známy aj ako palác na vode.
Ďalej tu objavíte amfiteáter alebo pomník postavený na počesť slávneho poľského skladateľa Frederika Chopina. V parku sa taktiež nachádzajú Orangerie – nádherné záhrady z 18. storočia.
Lepší street food ako na bývalej stanici v centre Varšavy nenájdete široko-ďaleko. Cenovo dostupné delikatesy z ázijskej, arabskej či modernej poľskej kuchyne vás milo prekvapia nielen chuťou, ale aj cenou. Ochutnať tam môžete aj čínske knedlíčky, kórejské kimchi, thajské krídelká, ústrice či dokonca hmyz.
Toto múzeum je dôkazom toho, že vedecké nemusí hneď znamenať nudné. Môžete tam donekonečna skúmať, bádať, pozorovať, dotýkať sa exponátov a po celý deň sa zabávať pri interaktívnych aktivitách, ktoré spravili z tohto “múzea” jedno z najvyhľadávanejších miest vo Varšave.