Začnite vyhľadávať

hore

Bilbao

Mekka moderného umenia  

Bilbao je hlavné mesto Baskického regiónu, ktoré leží v severnej časti Španielska. Očarí predovšetkým milovníkov umenia a architektúry. Je to ideálne miesto pre aktívnych dovolenkárov, ktorí radi spoznávajú miestnu kultúru a históriu. Kaixo! Vitajte v Bilbau.  

Kedysi priemyselné mesto s ošarpanými lodenicami a fabrikami sa zmenilo na turistami vyhľadávanú mekku moderného umenia. Prečo je to tak?  

Hlavnou atrakciou mesta je jednoznačne Guggenheimovo múzeum, ktoré by sme mohli nazvať katedrálou moderného umenia. Pri vstupe do areálu múzea vás privítajú gigantické sochy, napríklad Maman – 9 metrov vysoká socha pavúka sochárky Louise Bourgeois. Nájdete tu aj tvorbu známeho Jeffa Koonsa, ako aj jeho 12 metrov vysokú sochu šteniatka, ktorá je vyzdobená kvetmi. V galérii nájdete diela umelcov ako sú Mark Rothko, Willem de Kooning, Anselm Kiefer či José Manuel Ballester.  

Nie nadarmo sa Bilbao označuje za mekku umenia. Ďalšie múzeum, ktoré by ste mali navštíviť je Museo Bellas Artes a patrí k najkrajším v krajine. Vystavované diela sú z rôznych historických období, nájdete tu diela Francisa Bacona, Dycka, Goyu a ďalších.  

A čo tak zažiť dobrý koncert? Viacúčelové kultúrne stredisko Azkuna Zentroa, ktoré vzniklo v roku 2010 z vinného skladu, vám v tomto ulahodí. Jedinečná moderná architektúra sa snúbi s umením. Dnes tu môžete zažiť rôzne koncerty, výstavy či filmové večery. Zaujímavosťou je, že na vrchnom poschodí budovy sa nachádza bazén.  

V meste Bilbao vás okrem galérií a múzeí privíta aj Katedrála Santiago de Bilbao, ktorá pochádza z 15. storočia. Pred vstupom do katedrály si môžete všimnúť reliéf Puerta del Angel, ktorý bol vytesaný pred viac ako 500 rokmi. Katedrála zasvätená sv. Jakubovi je v renesančnom a gotickom štýle a jej časť slúžila kedysi ako kláštor pre mníchov. Dnes sa v tejto časti nachádzajú najstaršie posvätné objekty a umelecké diela. 

Odviažte sa na miestnom trhu Mercado de la Ribera, ktorý slúži obyvateľom od roku 1929 s plochou 10-tisíc metrov štvorcových. Mercado de la Ribera vás nabije miestnou energiou a temperamentom, v ktorom si môžete zakúpiť a ochutnať tradičné baskické jedlá, ale aj zeleninu, ovocie či čerstvé morské plody ulovené na neďalekom pobreží. Ak ste pôžitkár, zastavte sa v niektorej z reštaurácií priamo na trhovisku, kde môžete ochutnať miestne pinchos, ktoré sú pripravované na spôsob tapas. Ak sa vo vás prebudia gastropotulky, vystriedajte na trhu niekoľko takýchto barov so širokou ponukou rôznych druhov tapas.  

Mesto Bilbao ponúka skutočne rôznorodé pamätihodnosti, ktoré sa oplatí vidieť. Na prechádzke mestom určite neminiete ani najstarší gondolový most na svete z roku 1893. Skonštruoval ho žiak Gustava Eiffela, Alberto Palacio. 160 metrov dlhý a 45 metrov vysoký Biskajský závesný most je zaradený do Svetového dedičstva UNESCO. Gondola, ktorá je zavesená na konštrukcii mosta má kapacitu šesť áut, šesť motoriek a 200 pasažierov pričom jedna jazda trvá približne 1,5 minúty.  

Ak sa vám všetko to umenie zunuje, vyberte sa na obľúbenú pláž v celkom Baskickom regióne, ktorá je od mesta Bilbao vzdialená približne 18 kilometrov. Piesočná pláž de Azkorri získala aj ocenenie modrej vlajky. Tá je udeľovaná za čistotu morskej vody a ako bonus v jej okolí nájdete aj zelené plochy a kopce. Severná časť Španielska je, na rozdiel od svojej južnej časti, chladnejšia a tak si návštevu tejto pláže nechajte na letné obdobie.  

Objavujte s nami neobjavené. Ak radi spoznávate nové kultúry, miesta, históriu či umenie, Bilbao – malé mestečko, z ktorého sa stala mekka umenia, si zaslúži vašu pozornosť. Z Košíc do španielskeho Bilbaa sa dostane pohodlne – len jedným prestupom vo Viedni.