Začnite vyhľadávať

hore

Ľvov

Rozprávka, z ktorej sa nebudete chcieť vrátiť

Najväčšie mesto západnej Ukrajiny, ktoré jej však nikdy úplne nepatrilo, otvára svoju náruč každému, kto sa v každodennej realite necíti tak celkom vo svojej koži a radšej mysľou uniká k veľkým príbehom. Ľvov je miestom, kde sa skutočnosť mení na rozprávku jediným švihom čarovného prútika.


Táto akcia je momentálne NEAKTUÁLNA. Nenechajte sa však odradiť! Na našej stránke nájdete ďalšie podobné akcie a skvelé tipy na pobyty v rôznych destináciách s odletom z Košíc. Sledujte nás pravidelne a dozviete sa vždy aktuálne akcie na letenky a pobyty kamkoľvek do sveta.


Ľvov sa označuje za najeurópskejšie mesto Ukrajiny, či najzápadnejšie miesto na východe Európy. A vskutku – keď doň prídete, uvedomíte si, že sa zaužívaným predstavám o Ukrajine vymyká.

V spleti historických uličiek nájdete očarujúce stavby, ktoré vás donútia párkrát zažmurkať, aby ste sa uistili, či sú skutočné.

Tou prvou je jednoznačne budova Opery a baletu, ktorú by bola škoda vidieť iba zvonka. Hoci už na prvý pohľad udiví nádhernou fasádou a detailnými sochami, ktoré v noci ožívajú vďaka dvojfarebnému osvetleniu, je to iba málo oproti bohatej dekorácii interiéru. Tam sa stačí začať obzerať a o desať minút sa pristihnete pri tom, že sa len tak prechádzate a skúmate prekrásne detaily, ktoré z tohto miesta robia skutočný svätostánok umenia.

Počas prechádzky narazíte aj na goticko-renesančno-barokovú Latinskú katedrálu, rokovoú Katedrálu sv. Juraja i barokový Dominikánsky kostol, pri ktorých platí to isté, čo pri budove Opery – nestačí ich vidieť iba zvonka, ich útroby ukrývajú poklady, ktoré potešia nielen oči, ale aj dušu.

Každá rozprávka má aj svoju drsnejšiu stránku. V prípade Ľvova je to masívna Citadela, postavená na ochranu mesta, no i hrad Pidhirtsi či maličký hrad Olesko, ktoré pôsobia oproti nežnému centru mesta priam drsne. Ak ste však typ, ktorý sa architektonických skvostov nedokáže nabažiť, mali by ste si do itinerára zapísať aj Potockiho palác, ktorý dodáva mestu nádych Francúzska, či ružový Zolochivov palác, ktorý v sebe nesie čínske prvky.

Ak už v duchu počítate, koľko miesta na vašej pamäťovej karte fotky z týchto budov zaberú, rovno vám vravíme – veľa. Ale nadšenca fotografovania nezastaví nič, a preto rozširujeme zbierku tipov o ďalšie miesta, ktoré by mal váš objektív určite zachytiť zvonka aj zvnútra – Dom vedcovBoimskú kaplnkuMúzeum farmácieHotel Juraj či Ľvovskú železničnú stanicu.

Množstvo histórie môžete vyrovnať pohybom na čerstvom vzduchu. Na okraji mesta vás čaká areál skanzenu, výhľad na zeleň i mesto zase poskytuje Vysokohradský park. Nemali by ste vynechať ani najkrajší medzivojnový park v Poľsku, park Stryiskyi. A áno, čítate dobre – v Poľsku.

To, že Ľvov má taký európsky nádych, má svoj historický dôvod – až do roku 1939 totiž patril práve k našim severným susedom. A napriek geografickej hranici posunutej smerom na západ majú Ľvov s Poľskom k sebe stále blízko. Nielen architektúrou, ale aj pro-európskym cítením, ktoré je cítiť už z európskych vlajok na budovách štátnych inštitúcií, ochote miestnych dohovoriť sa po poľsky či dokonca po slovensky, a averzii voči ruštine. Dokonca aj angličtina je vítaná, hoci mnohokrát ťažko zrozumiteľná pre obe strany. Ak sa však môžete vo Ľvove na niečo spoľahnúť, je to to, že tu nájdete ľudí, ktorí by rozdali aj dušu a ochotne vám poradia.

Mesto si dobre uvedomuje svoj turistický potenciál, a tomu prispôsobilo aj gastronómiu. Borčš tu nájdete na takmer každom jedálnom lístku, no malé kaviarničky a obchodíky ponúkajú množstvo špecialít pre mlsné jazýčky. A to nehovoríme o námestí Rynok, ktoré sa hmýri lokálnymi produktmi. Bonusom je to, že tu nakúpite v podstate zadarmo, keďže ceny za služby, jedlo, dopravu či tovar sa tu pohybujú naozaj nízko.

Tak nasadnite do čarovného kočiara a zaleťte ním do Ľvova.