Začnite vyhľadávať

hore

Vilnius

Najkrajšie mesto Pobaltia

Polmiliónové mesto na sútoku dvoch riek ‒ Vilija a Neris, ktoré svoje reálne kulisy prepožičalo aj seriálovému hitu Černobyľ. Významné politické, kultúrne a historické centrum, ktoré necháva návštevníkov nahliadnuť za oponu historickej poľsko-litovskej únie. Vilnius je mestom s prázvláštnou stredovekou atmosférou kráľovských miest Európy.

 

Spleť ulíc s impozantnými budovami a námestiami v gotickom, renesančnom a barokovom štýle tvoria spolu s Horným hradom most do minulosti mesta. Historické centrum s úctihodnou rozlohou 3,6 km2 patrí medzi najväčšie centrá v Európe a je zapísané aj do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Vilnius je jedno z najzachovalejších stredovekých miest a je fungujúcim strojom času pre všetkých milovníkov histórie a fantasy románov s rytiermi a drakmi.

Ponorte sa do pravej severskej atmosféry.

Fantastickú atmosféru mesta podporuje aj legenda o vzniku Vilniusu. Železný vlk na kopci sa v sne zjavil vládnucemu kniežaťovi, ktorý mesto napokon skutočne založil. Kovové brány, kamenné strieľne a mocné múry nájdete v meste na každom kroku a miestni ich stotožňujú práve s legendou o vlkovi.

Na svojich cestách po tomto meste by ste nemali vynechať námestie, na ktorom hrdo stojí slávna Vilniuská univerzita zo 16. storočia. Dodnes patrí k špičke a jej súčasťou je aj knižnica s tisíckami zväzkov kníh, ktorá na prvý pohľad pripomína starobylé múzeum.

Prejdite sa ulicami mesta, kde pravá trhová ekonomika funguje dodnes. Miestni vám ponúknu všetko, ale najvzácnejší je pobaltský jantár. Niet sa čo čudovať, stojíte na mieste, kde začínala legendárna Jantárová cesta, ktorá sa tiahla až po taliansky prístav Aquileia. Ozdoby, šperky, ale aj jantárové múzeum. Kúsok Vilniusu, ukrytý v jantári si určite vezmete so sebou.

Podmanivá vôňa jedla sprevádza kroky všetkých návštevníkov mesta. Zemiakové knedličky cepelinaibliny plnené syrom alebo čerstvými hubami, chutné pivo Švyturis a studený boršč. Stačí si sadnúť do tradičného hostinca a ochutnať špeciality Litvy. Po dobrom jedle už potom nemusíte objavovať pamiatky, stačí sa nechať viesť ulicami mesta, rozhliadnúť sa po okolí a užívať si Vilnius v jemnom zátiší teplého večera. A pristavte sa pri okoloidúcich, aby vás správne nasmerovali k domu slávneho poľského spisovateľa Adama Mickiewicza.

Ak vás umenie uchváti, vykročte do umeleckej štvrte za riekou Užupis. Z okolia sa tu zbiehajú spisovatelia, muzikanti, básnici, voľnomyšlienkári a nadšení turisti, ktorí nešetria ováciami. Príďte sem v noci, keď ožívajú všetky puby, hostince, bary a malé rodinné reštaurácie. Dajte si víno z viníc na juhu krajiny a noc strávte sériou workshopov, koncertov, recitálov a prednášok.

Leťte z Košíc za zážitkami Pobaltia a dotknite sa histórie, umenia a gastronómie v jednom z najkrajších miest Európy.