Bratislava

Krásavica na Dunaji, ktorá denne víta návštevníkov z celého sveta.

Hlavné mesto Slovenska, obchodu, dopravný uzol, sídlo prezidenta a vlády Slovenskej republiky, ale predovšetkým centrum zábavy, kultúrnych podujatí a svetových priateľstiev. Taká je Bratislava.

Bratislava je naše hlavné a rozlohou či počtom obyvateľov najväčšie mesto Slovenska. Krásavica na Dunaji, ako ju mnohí nazývajú, je v posledných rokoch veľmi vyhľadávanou destináciou. Ľudia z celého Slovenska sa sem sťahujú kvôli škole či práci, ostatní sem chodia predovšetkým za zábavou. Objavte jej krásy aj vy!

Zažite neopakovateľnú atmosféru a navštívte mesto, ktoré počas každého ročného obdobia ponúka mnoho príležitostí.

Pri návšteve Bratislavy sa nemusíte báť, že vám nebudú v hoteloch alebo reštauráciách rozumieť, síce sa presuniete 450 kilometrov na západ, no stále budete na Slovensku.

tip #1
Bratislavský hrad
Bratislava je mesto bohaté na pamiatky, z ktorých mnohé sa nachádzajú v Starom Meste. Dominantou a hlavnou ikonou hlavného mesta je štvorvežový Bratislavský hrad, vedľa ktorého sa nachádza budova Národnej rady Slovenskej republiky a neďaleko Dóm svätého Martina. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 907.
Nakoľko bola v minulosti Bratislava korunovačným mestom, uskutočnili sa tu viaceré významné korunovácie, zasadal tu Uhorský snem a taktiež tu sídlil aj panovník. V roku 1811 hrad vyhorel a vyše 140 rokov bola z hradu len ruina. Našťastie v roku 1953 začalo svitať na lepšie časy a došlo ku kompletnej rekonštrukcii. Dostať sa k hradu je veľmi jednoduché. Vedie k nemu príjemná cesta priamo od centra mesta. Vo večerných hodinách si môžete priamo z okolia hradu vychutnať fantastickú atmosféru a pohľad na nočnú Bratislavu.
tip #2
Slavín
Slavín je bratislavský pamätník padlých sovietskych vojakov počas druhej svetovej vojny na území západného Slovenska. Spolu s Cintorínom padlých v prvej svetovej vojne v Petržalke predstavuje jediný vojenský cintorín v Bratislave.
Pamätník bol postavený v rokoch 1957 - 1960 a slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou 4. apríla 1960. V roku 1962 bol Slavín vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
tip #3
SND
Na Hviezdoslavovom námestí môžeme obdivovať budovu Slovenského národného divadla, v ktorom sa v dnešnej dobe konajú operné a baletné predstavenia. Budova bola postavená podľa vzoru parížskeho divadla.
V úzkych mestských uličkách si môžeme ešte aj dnes vychutnať atmosféru starej Bratislavy. Práve po nich je možné sa dostať až k hlavnej dominante hlavného mesta – k hradu.
tip #4
Židovská synagóga
Synagóga na Heydukovej ulici, ktorá je jedinou synagógou v Bratislave. Postavená bola v kubistickom slohu v rokoch 1923 – 1926 a je dielom bratislavského židovského architekta Artura Szalatnaia-Slatinského.
Synagóga dodnes slúži bratislavskej židovskej komunite a je národnou kultúrnou pamiatkou.
tip #5
Starý most
V Bratislave sa nachádza 5 mostov, ktoré spájajú ľavý breh Dunaja, čiže Staré Mesto, Ružinov a ostatné časti Bratislavy s pravým brehom, kde sa nachádza najľudnatejšia mestská časť, Petržalka. Ako prvý bol postavený Starý most v roku 1890, v roku 1945 bol zničený a následne zrekonštruovaný nemeckými zajatcami a Červenou armádou.
Hoci bol postavený v rekordne rýchlom čase ako provizórne riešenie, slúžil až do roku 2011 a až v roku 2015 bol rozobraný a nahradený novou konštrukciou, ktorá sa ponáša na pôvodný most. Most v súčasnosti slúži pre električkovú dopravu s cyklotrasou a chodníkom, pričom z neho bola vylúčená automobilová doprava. 
tip #6
Most SNP a UFO
Ide o ikonickú a najvýraznejšiu modernú stavbu na Dunaji. Nad mostom sa vo výške 85 metrov nachádza reštaurácia známa ako “Bratislavské UFO”.
Svojimi parametrami patrí Nový most medzi svetové unikáty, je to siedmy najdlhší visutý most na svete a v roku 2001 bol vyhlásený za stavbu storočia na Slovensku.
tip #7
Sad Janka Kráľa
Sad Janka Kráľa je miesto, ktoré je vyhľadávané cez deň aj v nočných hodinách. Organizujú sa tam rôzne koncerty, akcie či iné podujatia. Bol založený v rokoch 1774 až 1776, čím sa stal prvým verejne prístupným parkom v strednej Európe.
Oddýchnite si v príjemnom prostredí parku alebo zájdite na kávu či obed na breh Dunaja.
tip #8
Partyslava
Bratislava sa pomalými krokmi dostáva medzi iné európske metropoly a s tým je samozrejme spojený aj pulzujúci nočný život. Ľudí v meste stretnete kdekoľvek. Podľa toho, aké máte záujmy, si môžete vybrať z rôznych štýlových klubov.
Veľké množstvo barov a nočných klubov sa nachádza predovšetkým v historickom centre a okolí, hlavne na Obchodnej ulici, Námestí SNP, ako aj v okolí Ventúrskej a Michalskej ulice.
var google_conversion_id = 871698112; var google_custom_params = window.google_tag_params; var google_remarketing_only = true;