Istanbul

Priamym letom do rozprávky

Bohatá história, prenádherná príroda, milí a priateľskí ľudia a fantastické jedlo… aj tak sa dá popísať krajina tisíc a jednej noci.

ISTANBUL, KONSTANTINOPOL alebo aj CARIHRAD je najväčšie a kultúrne mesto Tureckej republiky. Ide o jedinú metropolou na svete, ktorá leží na dvoch kontinentoch – Európe a Ázii. Žije tu vyše 14 miliónov obyvateľov a už storočia si drží prvenstvo ako najväčšie európske mesto. Je to čarovná krajina, ktorá vás vtiahne do histórie a svojou atmosférou s nádychom orientu vás chytí za srdce.

Istanbul je multikultúrne mesto, kde sa snúbi minulosť s prítomnosťou. So svojou bohatou históriou, ktorá sa datuje od obdobia Konštantína Veľkého, láka turistov z rôznych kútov sveta. Nájdete tu krásne kostoly, ohurujúce historické mešity, synagógy, paláce, hrady, ale aj mosty spájajúce kontinenty. Korene všetkých týchto architektonických skvostov siahajú až do gréckej, byzantskej, osmanskej a janovskej doby.

Druhý Rím, ako bol v minulosti nazývaný Istanbul, má mnoho ďalších zaujímavostí, ktoré jednoducho musíte vidieť. Okrem honosných stavieb vás počas prechádzok mestom nadchne pohľad na ulice plné obchodov a trhov, kde nájdete všetko od výmyslu sveta.

Nie je to len mesto, ktoré treba precestovať, je to mesto, ktoré treba zažiť.

Zažite aj vy atmosféru z tohto jedinečného miesta, ktoré vie kedykoľvek prekvapiť. Istanbul je miesto, kde si každý nájde niečo, čo ho prinúti vrátiť sa.

https://vimeo.com/151771069

(Práva na video získané od autora Patrika Paulíniyho)

tip #1
Hippodrom
Hippodrom je hlavné námestie starého Istanbulu, ktoré bolo vybudované okolo roku 200 n. l. cisárom Septimom Severom. Je to miesto, kde nájdete tie najdôležitejšie budovy mesta ako je Aya Sofia, Sultanahmed - Modrá mešita, obelisky, Basilica Cistern a iné.
V minulosti bolo toto námestie hlavným centrom všetkých občianskych a športových podujatí.
tip #2
Hagia Sophia
Tento chrám sa považuje za majstrovské dielo byzantskej architektúry a patrí medzi najkrajšie stavby sveta.
Až 900 rokov si držala prvenstvo ako najväčšia svetová katedrála.
tip #3
Sultanahmed
Modrá mešita predstavuje jednu z hlavných dominánt mesta a svoje meno si vyslúžila vďaka modrým, ručne zdobeným dlaždiciam, ktoré pokrývajú steny a stropy tejto impozantnej stavby.
tip #4
Topkapi Palace
Palác sultánov dal vybudovať sultán Mehmet II. ako svoje nové sídlo. Palác predstavoval mesto v meste, ktoré bolo obkolesené pevnými hradbami. Nájdete tam štyri nádvoria, z ktorých každé malo svoje vlastné využitie.
Prvé nádvorie bolo otvorené pre verejnosť, nachádzala sa tam nemocnica, mincovňa a kasárne. Druhé nádvorie slúžilo pre priamy styk so sultánovou radou, tretie pre sultánovú domácnosť a štvrté ako rezidencia samotného sultána.
tip #5
Grand Bazaar
Je najväčším krytým bazárom na svete, ktorý sa preslávil hlavne obchodom s kobercami, keramikou, látkami a šperkami. Je to raj pre každého milovníka nákupov.
Súčasťou Grand Bazaaru je aj Spice Bazaar, kde objavíte korenia z celého sveta, čaje, kávy a nespočetné množstvo tureckých sladkostí.
tip #6
Basilica Cistern
Nazývaná tiež Yerebatanská cisterna je podľa viacerých cestovateľov najväčší architektonický poklad pod zemou. Ide o hlavný istanbulský zásobník vody skonštruovaný v 6. storočí za vlády cisára Justiána.
V priestoroch cisterny sa nachádza 336 mohutných stĺpov podopierajúcich strop, medzi ktorými sa nachádza hlavné lákadlo – stĺpy s pätkami v podobe hlavy medúzy.
tip #7
Gulhane park
Istanbul je známy svojimi prekrásnymi kvetinovými parkami, kde si medzi fontánami a tulipánovými sadmi môžete oddýchnuť a načerpať tak novú energiu. Podľa miestnych obyvateľov v krajine sneží len 5 dní v roku, preto je veľkým šťastím vidieť mesto a jeho majestátne mešity pod bielou perinou.
Gulhane park je najstarší a najkrajší park v Istanbule, ktorý bol v minulosti súčasťou najznámejšej osmanskej stavby, paláca Topkapi. Je to miesto, kde objavíte nádherné prepojenie prírody s architektúrou.
tip #8
Emirgan park
Tento park patrí medzi najväčšie a najznámejšie parky Istanbulu. Je situovaný v európskej časti mesta a návtevníkom ponúka množstvo výhľadov na Bospor.
Známy je hlavne vďaka aprílovému Festivalu tulipánov, kedy tisícky rozkvytnutých tulipánov doslova obsypú celý park.
var google_conversion_id = 871698112; var google_custom_params = window.google_tag_params; var google_remarketing_only = true;