Izrael – Tel Aviv

Vstupná brána do Svätej zeme

Spoznajte minulú aj súčasnú podobu krajiny, ktorá písala históriu.

Izrael je vyspelá, kultivovaná a multikultúrna krajina, kde žijú ľudia z celého sveta. Napriek tomu, že ide o oblasť tzv. Blízkeho východu, budete tu mať pocit, akoby ste sa prechádzali kdekoľvek v Európe. Je tu popritom prítomná aj nespochybniteľná exotika, ktorá robí z Izraela veľmi zaujímavú krajinu na cestovanie a spoznávanie.

Izrael je krajina medzi Stredozemným morom, Jordánom a Mŕtvym morom, kde ležia najsvätejšie miesta troch veľkých náboženstiev – judaizmu, islamu a kresťanstva. To je hlavný dôvod, prečo oblasť dnešného Izraela už po tisícročia navštevujú pútnici a v poslednej dobe aj turisti z celého sveta. Svätá zem ich láka svojimi historickými pamiatkami, pútnickými a svätými miestami. Patrí však aj medzi ideálne miesta na letnú dovolenku či individuálne cestovanie.
Pre niekoho možno prekvapivé zistenie, no Izrael je krajina, do ktorej cestuje niekoľko tisíc Slovákov ročne. Historické pamiatky, pútnické miesta a jedinečná kultúra. Svätá zem ponúka každému návštevníkovi nezabudnuteľný zážitok.

Pri návšteve Izraela netreba zabúdať na fakt, že je to krajina troch najväčších monoteistických náboženstiev, ktorých zvyky a tradície treba na ich svätých miestach rešpektovať. Pri vstupe do náboženských pamiatok ako sú synagógy, kostoly či mešity sa treba vhodne obliecť.
Ak sa rozhodnete pre návštevu Izraela a jeho miest, ako slovenskí občania máte vstup do krajiny voľný - víza nepotrebujete (bezvízový styk obojstranný s dobou pobytu maximálne 90 dní). Na vstup je potrebný cestovný pas platný viac ako šesť mesiacov. Na letisku pri prílete čaká na každého cestujúceho pasová kontrola, ktorá sa pýta na detaily cesty, miesto pobytu, destinácie, účel. Svätá zem ponúka každému návštevníkovi nezabudnuteľný zážitok.

Priamym letom z Košíc do Tel Aviv! Od 23. júna 2017 s pravidelnými odletmi.

Tel Aviv je veľmi mladé a krásne mesto, kde objavíte dokonalé a čisté pláže, modernú architektúru, nádherné stavby v orientálnom štýle a neuveriteľný mix ľudí. Mesto bolo založené len na začiatku 20. storočia. Po Jeruzaleme ide o druhé najväčšie mesto Izraela, no populácia tu rastie veľmi rýchlo. Napriek tomu, že pre samotných Židov je nespochybniteľným hlavným mestom krajiny Jeruzalem, niektoré štáty, medzi nimi aj Slovensko, zaň považujú Tel Aviv, kde majú svoje konzuláty aj ambasády.

Toto mesto stojí celkom určite za dôkladnejšiu návštevu. Najmä ak patríte do vekovo mladšej kategórie alebo máte radi zábavu, spoločenský život, pláže a uvoľnenú atmosféru…
Samotný Tel Aviv s rozlohou okolo päťdesiat štvorcových kilometrov ostatní Izraelčania považujú akoby za štát v štáte. Jeruzalem, vzdialený len niekoľko desiatok kilometrov, je silne náboženský, tradičný, pýši sa svojimi architektonickými a historickými skvostmi, Tel Aviv má úplne iné priority a atrakcie.

tip #1
Trhovisko Carmel (Shuk HaCarmel)
Obrovské trhovisko ponúka nepreberné množstvo farieb, vôní a zaujímavých ľudí.
tip #2
Jaffa Old City
Neďaleko izraelského mesta Tel Aviv sa akoby priamo z mora vynára pahorok ozdobený kostolnou vežou.
Tým pahorkom je mestečko Jaffa, ktoré sa môže popýšiť takou históriou, o akej sa mnohým mestám ani len nesnívalo. Kým v uliciach moderného mesta vládne ruch, autá či zabávajúca sa mládež, tu v Jaffe sa kamennými uličkami spájajúcimi prístav s mestom odráža od stien len podmanivé romantické ticho. Ide celkom určite o jedno z najpôsobivejších historických miest Izraela. Hoci dominantou je historické staré mesto a prístav, nájdete tu aj množstvo galérií, kaviarní či reštaurácií, ktoré lemujú útulné ulice vydláždené kamennými kockami.
tip #3
Tayelet
Nádherná časť mesta, kde sa nachádzajú tie najkrajšie pláže v celom Izraeli.
Promenáda lemovaná z jednej strany dokonalými pieskovými plážami a z druhej vychýrenými reštauráciami a barmi. Turistami je promenáda veľmi vyhľadávaná, tak sa pripravte, že súkromia si tu veľmi neužijete.
tip #4
Nachlat Binyamin Pedestrian Mall
Ulica postavená v roku 1909, ktorá je navyše plná prekrásnych domov v eklektickom štýle.
Na stenách niektorých budov je možné vidieť ozdobné dobové kachličky v štýle art nouveau. V roku 1985 sa severná časť ulice zmenila na pešiu zónu a práve tu je možné vidieť tie najzaujímavejšie stavby.
tip #5
Jeruzalem – Svätá zem
Len hodina cesty vás delí z mesta Tel Aviv do Svätej zeme, ktorú navštevujú pútnici z celého sveta. Izrael aj Palestína ho považujú za svoje hlavné mesto.
Pre židov, kresťanov a moslimov je to posvätné mesto. V časti Starého mesta nájdete Západný múr (Múr nárekov), čo je najsvätejšie miesto Židov, Skalný Dom so zlatou strechou, najsvätejšiu kresťanskú stavbu: baziliku Svätého hrobu, mešitu Al-Aksa a Chrámovú horu.
var google_conversion_id = 871698112; var google_custom_params = window.google_tag_params; var google_remarketing_only = true;