Liverpool

Mesto hudby, histórie a športu

Neprebádané zákutia, splnený futbalový sen, jedinečný zážitok za zvukov Beatles. To všetko ponúka Liverpool, čarovné mesto v Anglicku, do ktorého z Košíc lietame dvakrát týždenne.

Liverpool má hudbu v srdci 

Vyberte sa s nami na romantickú prechádzku po liverpoolskom pobreží, ktoré UNESCO v roku 2004 vyhlásilo pamiatkou svetového dedičstva. Odtiaľ môžete pokračovať po Penny Lane či Strawberry Field s Penny Lane a Strawberry Field Forever v ušiach. Zopár hitov ,,chrobákov,, si môžete zaspievať aj v pube The Cavern Pub, v ktorom beatlsáci hrali viac než tristokrát. Za hudbou pokračujte do Philharmonic Hall, v ktorej usporadúva koncerty Kráľovský liverpoolský symfonický orchester, zimomriavky na koži aj na duši máte zaručené. 

Liverpoolske grácie 

Tri najznámejšie liverpoolske grácie nájdete v oblasti Pier Head. Nenechajte sa pomýliť, ide síce o dámy, ale z kameňa - Liverpoolčania tak volajú budovy Royal Liver Building, Cunard Building a Port of Liverpool Building. Všetky vás okúzlia svojou pravou anglickou krásou stráženou sochami Liver Bird, symbolom mesta Liverpool, vtákom pripomínajúcim orla. 

Koncom 19. storočia bol Liverpool považovaný za druhý najväčší prístav britského kráľovstva, s rozvojom obchodu stúpal aj jeho počet obyvateľov rôznych náboženstiev, vďaka čomu tu dnes stoja chrámy nielen anglikánskej cirkvi. Liverpool sa tak môže pýšiť jednou z najstarších mešít vo Veľkej Británii postavenou v roku 1887. Obdivovať krásu svätostánkov môžete aj v rímskokatolíckej Metropolitnej katedrále či Anglikánskej katedrále s najväčším liverpoolskym organom a najhlasnejším zvonením rozliehajúcim sa po celom Liverpoole. Rovnako očarujúce sú aj grécky ortodoxný Church of St. Nicholas a kostol švédskych námorníkov Gustav Adolfus Kyrka. 

Nielen na futbal 

Športoví fanúšikovia majú v Liverpoole na výber. Zakričte si s pravými anglickými fanúšikmi  na Anfielde pri povzbudzovaní FC Liverpool alebo nemenej úspešného FC Everton na Goodison Park. Pokiaľ by už na vás bolo futbalu príliš, okúsiť môžete kráľovnou obľúbené dostihy Grand National v dostihovom areáli Aintree, ktoré sa konajú každý rok začiatkom apríla. 

Liverpool je mestom, ktoré nadchne každého. Či už ste milovníkom kultúry, športu či histórie, v Liverpoole si nájdete to svoje. Leťte z Košíc s leteckou spoločnosťou Ryanair už od 15,99 eur každú stredu a nedeľu. 

Čaro Liverpoolu je ukryté aj v jeho dávnej histórii a architektúre priťahujúcej filmárov, vďaka ktorým sa z Liverpoolu stalo jedno z najfilmovanejších miest Veľkej Británie.