Kolín nad Rýnom

Srdce Európy

Krajina piva, klobás, futbalu, luxusných automobilov, ale predovšetkým jedna z najmocnejších krajín na svete a kolíska mnohých vplyvných osobností… také je Nemecko.

Nemecko alebo celým menom Nemecká spolková republika (NSR) (po nemecky: Bundesrepublik Deutschland, BRD) je spolkový štát v strednej Európe, zo slovenského pohľadu v západnej Európe. Patrí medzi zakladajúcich členov EÚ a v procese európskej integrácie bol jedným z hlavných hráčov. Nemecká ekonomika bola považovaná za motor európskeho hospodárstva.

Nemecko má bohatú históriu v športe, umení, vede, ale aj gastronómii. Aj keď jeho neslávne slávna minulosť ovplyvnila životy miliónov ľudí po celej Európe, stále patrí Nemecko medzi najvplyvnejšie a najrýchlejšie sa rozvíjajúce štáty v Európe. Je vyhľadávané vďaka svojim prírodným a mestským krásam každoročne miliónmi turistov. Zoznámte sa, toto je Nemecko, do ktorého môžete letieť priamo Z KOŠÍC!

Kolín/Bonn je letisko, ktoré si zvolila spoločnosť WizzAir pre spojenie s košickým letiskom. Jeho skvelá poloha je kľúčovou pre mnohých, ktorí cestujú do Nemecka či okolitých krajín za prácou, školou, rodinou alebo cestovaním.

Kolín nad Rýnom je štvrté najväčšie mesto Nemecka (po Berlíne, Hamburgu a Mníchove) a je považované za najstaršie veľké nemecké mesto.

Táto vyše miliónová metropola pôsobí veľmi priateľsky, moderne a zároveň tu cítiť ducha histórie. Zrejme tomu tak bolo aj v minulosti, pretože taliansky básnik Francesco Petrarca o Kolíne kedysi napísal: „Je to úžasné mesto, plné dôstojných mužov a okúzľujúcich žien“.

Kolín nad Rýnom je pokladaný za mekku nemeckej kultúry, takže neustále čulý umelecký život vám zabezpečí, že sa tam istotne nebudete nikdy nudiť. Je domovom pre viac ako tridsať múzeí a stoviek galérii. Napriek tomu, že sa Kolín nad Rýnom prezentuje ako mesto kultúry a umenia, nájdete tam aj veľa možností na trávenie voľného času. Istotne vás poteší informácia, že sa v meste nachádza viac ako sto rôznych diskoték, kde sa môžete dobre zabaviť a zakončiť príjemný deň spolu s vašimi priateľmi.

Od 25. júna priamo z Košíc! V pravidelných odletoch 2x týždenne.

tip #1
Kolínska katedrála
Nie je len centrom, ale aj srdcom Kolína. Je to najznámejšia kolínska pamiatka, preslávená po celom svete.
Predstavuje hlavný orientačný bod mesta a je najnavštevovanejšou budovou v Nemecku. Jednoducho, vyráža dych hádam každému. Svojou monumentálnosťou, veľkosťou (157,38 metrov), výzdobou, proste krásou… Zrejme najväčšou zaujímavosťou je skutočnosť, že katedrálu stavali neuveriteľných 632 rokov. Základný kameň bol položený v roku 1248, dokončená bola konečne až v roku 1880. Našťastie, katedrála nebola zničená ani počas druhej svetovej vojny, keď ľahlo popolom asi 90 % centra mesta.
tip #2
Hohe Strasse
Ulica, ktorú by ste nemali pri potulkami mesta vynechať.
Ide o pešiu zónu, ktorá sa tiahne popri rieke Rýn. Nachádza sa tu množstvo reštaurácií a posedov pod holým nebom a nechýbajú ani pouličné koncerty. Je to jedna z “tých” ulíc, kde sa stretáva celý svet.
tip #3
Kölner Lichter
Ak by ste sa do Kolína vybrali v lete, v júli sa tu koná najväčší hudobný ohňostroj v Nemecku - Kölner Lichter (Kolínske svetlá). Nádherné divadlo, ktoré očarí malých aj veľkých.
tip #4
Múzeum čokolády
Patríte medzi milovníkov múzeí alebo čokolády? Spojte to dokopy!
Kolínske múzeum čokolády patrí do desiatky najnavštevovanejších múzeí v Nemecku a taktiež ide o jedno z najväčších múzeí tohto druhu na svete. Mapuje históriu obľúbenej lahôdky od jej samotného objavenia. Súčasťou múzea je aj malé tropikárium, kde si môžete pozrieť, ako v prírode rastú kakaové bôby.
tip #5
Most Hohenzollern
Časť mostu Hohenzollern je známa tým, že si na nej zamilované páriky ukladajú svoje zámky lásky a kľúčik potom odhodia do rieky.
Okrem toho ide o jedno z najlepších miest, odkiaľ sa môžete zapozerať na historickú časť mesta a vychutnať si i pohľad na katedrálu.
tip #6
Lanovka
Dnes už lanovka v meste, ktorá vás prevezie z jedného konca mesta na druhý alebo ponad rieku nie je žiadnym prekvapením, no v roku 1957 to bola novinka pre celý svet.
Nemecký Kolín bol prvým mestom, kde prechádzala lanovka ponad rieku. Záujemcom tak umožnili najlepší výhľad na všetky ich pýchy a zároveň sa ubezpečili, že si pozrú i odľahlejšie časti, do ktorých by sa za iných okolností z užšieho centra istotne nedostali. Vychádza zo ZOO, prechádza ponad  rieku Rýn a zastaví sa až v Rheinparku.
tip #7
Brühl
Skrytá kolínska perla v podobe veľkého parku s dvoma zámkami, ktoré slúžili ako letné sídla šľachty.
Park patrí medzi najudržiavanejšie a najvzácnejšie v Európe. V tomto meste sa nachádza aj veľké detské centrum, takže je ideálne na dovolenku s deťmi.
tip #8
Frankfurt
Necelých 200 kilometrov od mesta Kolín sa rozprestiera dych berúce mesto Frankfurt.
Je sídlom Európskej centrálnej banky, najdôležitejším finančným centrom Nemecka a významným svetovým finančným mestom. Má celosvetový význam ako veľtržné mesto a zároveň patrí k najdôležitejším dopravným uzlom Európy. Od stredoveku neprestajne patrí k najdôležitejším mestám Nemecka. Vo Frankfurte je stále čo objavovať a to nielen vďaka histórii, ale aj takým častiam mesta ako je Frankfurtská Skyline, kde konečne pochopíte, prečo Frankfurt niektorí nazývajú aj Manhattanom Európy.
tip #9
Dortmund
Len 100 kilometrov severne od mesta Kolín sa nachádza nemecké veľkomesto Dortmund.
Symbolmi mesta sú bývalá priemyselná budova a terajšie umelecko-kultúrne centrum Dortmunder U, kostol Reinoldikirche a televízna veža Florianturm. Pýchou mesta je futbalové družstvo BV Borussia Dortmund, takže milovníci futbalu si prídu na svoje. Nazývajú ho aj "Zelená metropola", pretože priestranné parky, akými sú napríklad mestské parky Westfalenpark alebo Romberpark, len tak niekde nenájdete.
tip #10
Belgicko
Nielen nemecké veľkomestá, ale aj susedné Belgicko je od Kolínu vzdialené len na skok.
Len 200 kilometrov vás delí od krajiny čokolády a mnohých jazykov, ktoré ponúka mnohé krásy. Prekrásna príroda, romantické mestá, dokonalé dedinky, ale aj hlavné mesto Brussel isto stoja za vašu návštevu. Na vstup do krajiny postačuje oficiálne občanom SR občiansky preukaz.
var google_conversion_id = 871698112; var google_custom_params = window.google_tag_params; var google_remarketing_only = true;