Zadar

Mesto s najkrajšími západmi slnka v Európe

Srdce severnej Dalmácie je od júla dostupné všetkým dovolenkárom z východného Slovenska aj letecky z Košíc. Linka z nášho letiska odlieta každú sobotu a je prevádzkovaná slovenskou leteckou spoločnosťou AirExplore. Slováci odteraz už k slovenskému moru nemusia šoférovať, let trvá len 1,5 hodiny. A prečo by ste sa do Zadaru mali vybrať aj vy?

Pozdravte slnko za zvukov Jadranského mora 

Len v Zadare sa môžete započúvať do melódií morských vĺn, ktoré s pomocou vetra hrajú na pomyselné klávesy organu vytvoreného na promenáde pri brehu Jadranu. Čarovnú atmosféru dopĺňajú najkrajšie európske západy slnka, na počesť ktorých bola vytvorená veľkolepá inštalácia Pozdrav slnku pozostávajúca zo solárnych panelov, ktoré počas dňa absorbujú slnečné žiarenie, aby pri západe slnka vytvárali zmyselné farebné predstavenie.  

 

Preneste sa v čase 

Zadar to nie je len oddych na pláži, ale aj niekoľko rokov minulosti na jednom mieste. Už pri prvom pohľade vás mesto okúzli svojím rímskym opevnením a bohatstvom antického, stredovekého a renesančného obdobia. Celkový počet pamätihodností v Zadare dosahuje číslo 600 a prechádzať sa k nim budete po chodníkoch, po ktorých chodili Rimania. Najcennejšou pamiatkou Zadaru je predrománsky Kostol sv. Donáta vysoký 27 metrov. Nenechajte si ujsť ani Rímske fórum z 1. st., obnovené románske kostoly, katedrály a zvonice, či hrdé hradby s Prístavnou a Pevninskou bránou zo 16.st. 

 

V objatí ostrovov a majestátnych vrchov Velebitu  

Pokiaľ zatúžite po výlete, hociktorým smerom sa vyberiete, narazíte na prekvapenia Chorvátska. Zadar sa pýši pohľadom na svojich sedem ostrovov (Ist, Iž,Olib, Premuda, Molat, Rava a Silba), loďou sa môžete doplaviť aj k vzdialenejšiemu, ale stále blízkemu, ostrovu Pag. Turistov srdcom i dušou poteší pohorie Velebit, ktoré Zadar oddeľuje od  vnútrozemia. Prírodné krásy Chorvátska môžete objavovať aj v národných parkoch, ktoré ho obklopujú. 

 

Potešte svoje chuťové poháriky

Zadar ponúka gastronomické zážitky svojej stredomorskej kuchyne a dalmátskych lahôdok. Poznávaciu značku tvorí sépiové rizoto a lahodné chorvátske vína. Každé leto na konci júla alebo na začiatku augusta prebieha v Zadare Noc splnu, kedy sú reštaurácie otvorené po celú noc a servírujú tradičné domáce jedlá. Počas Noci splnu je Zadar osvetlený len svetlom mesiaca a sviečok. 

 

Z Košíc do Zadaru
Zadar, poklad na brehu Jadranu alebo malý chorvátsky Rím. Navštívte ho aj vy a odhaľte všetky jeho tajomstvá.

https://zkosicdosveta.sk/wp-content/uploads/2021/06/ecovacs-deebot-900-robotic-vacuum-cleaner.html