Začnite vyhľadávať

hore

Fotogenické mesto, do ktorého sa budete chcieť vrátiť znova

Zaraďte Dublin do svojho zoznamu miest, ktoré musíte navštíviť. Životom nabitá kozmopolitná metropola Írska, miesto, kde sa písali dejiny, rodisko významných osobností. Toto je Dublin, zelené prekvapenie a vytúžená destinácia všetkých východniarov, do ktorej môžete z Košíc lietať dvakrát týždenne.

Hlavné mesto Írska, mesto viac ako tisíc rokov staré, mesto preplnené pamäťami jeho bohatej histórie. Dublin je druhým domovom Slovákov, ktorí v ňom našli svoju vysnívanú prácu, no zároveň je ideálnym miestom pre všetkých spoznávania chtivých cestovateľov. Leťte z Košíc do Dublinu na predĺžený víkend, prinášame vám niekoľko tipov na to, čo v tomto historickom meste musíte vidieť.

Dublin, to nie sú len oslavy Dňa sv. Patrika, whiskey a pivo. Nadýchnite sa pravej atmosféry Írska pri spoznávaní jeho bohatých dejín, ktoré Dublin formovali do podoby, v akej ho dnes poznáme.

TIP #1
Katedrála sv. Patrika

Najväčší írsky gotický svätostánok, v ktorom je pochovaný slávny autor Gulliverových ciest a dekan tejto katedrály Jonathan Swift. Nájdete tu aj pamätník arcibiskupa Narcissusa Marsha, ktorý založil prvú verejnú knižnicu v Írsku. Tá sa nachádza hneď za katedrálou a určite by ste ju nemali z potuliek vynechať.

TIP #2
Katedrála Najsvätejšej Trojice

Symbol mesta, ktorý v sebe skrýva najväčšiu kryptu v celom Írsku. Okrem iného tu odpočívajú aj mumifikované pozostatky mačky a myši a vy sa môžete na vlastné oči presvedčiť, či ide o Toma a Jerryho.

TIP #3
Dublinský hrad

Pred vznikom Írskej republiky bol hrad sídlom britskej správy, dnes v ňom nájdeme len vládu írsku. Hrad je obklopený krásnymi záhradami, v ktorých sa v časoch jeho najväčšej slávy nachádzalo jazero Dubh Linn, podľa ktorého je Dublin pomenovaný.

TIP #4
Trinity College

Najstaršia univerzita v Írsku založená kráľovnou Alžbetou I. v roku 1592. Súčasťou univerzity a jej veľkou pýchou je knižnica, v ktorej nájdete slávnu Knihu z Kellsu napísanú mníchmi v 9. storočí.

TIP #5
The Spire a O´Connell Street

121 metrov vysoká oceľová dominanta Dublinu nazývaná aj  ,,dublinská ihla” je náhradou za pamätník admirála Nelsona, ktorý bol zničený členmi Írskej republikánskej armády. Nachádza sa uprostred O’Connell Street, najrušnejšej obchodnej tepny Dublinu.

TIP #6
Pivovar Guinness

Ikonický šesťposchodový pivovar je miestom, ktorý v Dubline nemôžete vynechať. Dozviete sa tu všetko o výrobe tohto pravého írskeho piva, ktorý môžete ochutnať v každej krčmičke v Írsku, no najviac si ho vychutnáte na najvyššom poschodí pivovaru pri výhľade na čarovný Dublin.

TIP #7
Phoenix Park

Mestský park máme aj u nás v Košiciach, no ten v Dubline je predsa len o niečo zaujímavejší. Tento 350 rokov starý park je jedným z najväčších mestských parkov na svete, je domovom dublinskej zoo, stád jeleňov a svoje sídlo tu má vybudované aj írsky prezident.

TIP #8
Oscar Wilde House

Pozrite si domov slávneho írskeho spisovateľa, v ktorom malý Oscar Wilde spravil svoje prvé kroky a v ktorom napísal svoje prvé slová. Dom je dnes sídlom American College Dublin a Oscar by mal určite radosť, že práve tu majú mladí ľudia možnosť vzdelávať sa.