Ako Brexit zmení cestovanie?

Od 1. októbra 2021 sa Veľká Británie oficiálne osamostatní a nebude členom únie. Na cestovanie do krajiny už bude potrebný pas. Režim tzv. voľného pohybu v členských štátoch Európskej únie sa v Británii skončil posledným dňom roku 2020. Ako sa zorientovať v nových podmienkach, ktoré nás na jeseň čakajú?  

Cestujem do Británie pred 1. októbrom? Potrebujem pas? 

 Zatiaľ pas nie je potrebný. Stále je možné navštíviť Britské kráľovstvo aj bez neho. Obojstranný bezvízový režim je naďalej platný a zahŕňa turistiku, súkromné či obchodné cesty, študijné pobyty a pod. 

Ako dlho môžem v Británii zotrvať? 

 So súčasnými podmienkami je pre každého občana EÚ povolené zostať v krajine 6 mesiacov a vykonávať tam zárobkovú činnosť či mať iný prístup k verejným finančným zdrojom kráľovstva. 

Musím po 6 mesiacoch opustiť Britániu? 

 Občania EÚ (ale aj Islandu, Lichtenštajnska, Nórska a Švajčiarska), ktorí pricestovali do Británie po 1. januári 2021 a plánujú v krajine zotrvať dlhšie ako 6 mesiacov, podliehajú vízovej povinnosti. Ich podmienky upravuje priamo tamojšia vláda na svojej stránke 

 Ovplyvňuje Brexit aj cestovanie zvierat? 

Nová dohoda nemení podmienky cestovanie pre domáce zvieratá a žiadne zmeny nie sú ani v príprave. 

Ako Brexit zmení cestovanie?

Kde nájdem aktuálne informácie o podmienkach pre vstup do Británie? 

 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča sledovať svoju stránku so sekciou zameranou na možnosti cestovania po Brexite. Nájdete ju na tomto odkaze: https://www.mzv.sk/europske-zalezitosti/brexit-vseobecne-info