Ako spoznať ISTANBUL

Čo všetko sa oplatí vidieť v Istanbule sme vám už povedali, ale ako si užiť túto cestu s rozumom v peňaženke?

Nie je dovolenka ako dovolenka. Každý si tú svoju naplánuje podľa vlastných predstáv, zdrojov a záujmov. Pre tých odvážnejších, ktorí si dovolenku a poznávanie krajiny plánujú sami, ponúkame zopár tipov na ubytovanie, cestovanie a ochutnanie toho pravého Turecka.

UBYTOVANIE

Istanbul je plný kvalitného, ale zároveň lacného ubytovania. To najlepšie a najlacnejšie nájdete za Hippodromom smerom k moru vo štvrti nazvanej podľa Modrej mešity Sultanahmed. Vďaka online portálom ako sú booking.comhostelworld.comhostelbookers.com si môžete sami nájsť ubytovanie podľa vašich predstáv.

V celom meste nájdete veľa luxusných, ale aj štandardných hotelov či kvalitných hostelov. Konkurencia medzi hotelmi je obrovská, preto zjednávajte vždy a všade, oplatí sa to. 

Ako spoznať ISTANBUL

CESTOVANIE

Ak ste sa rozhodli pre samostatné spoznávanie mesta a jeho pamiatok, je dobré poznať možnosti cestovania. Istanbul má vynikajúci dopravný systém, ktorý využíva takmer všetky známe formy verejnej dopravy. Vďaka tomu môžete na prepravu v rámci mesta využiť autobusy, metro, vlaky, električky, lanovky, trajekty, seabusy a seataxi, ktoré sú navzájom prepojené. V meste sa nachádzajú dve obrovské autobusové stanice, každá je na inom kontinente. Omnoho frekventovanejšia a využívanejšia z pohľadu turistov a cestovateľov je však tá európska – Esenler. Z nej môžete vyraziť do všetkých kútov Turecka, ale aj do Iránu, Sýrie, Gruzínska a ostatných okolitých krajín.

Ešte pred vašou prvou cestou do rušných ulíc Istanbulu je rozumné zaobstarať si veľkú turistickú mapu, ktorá vám uľahčí cestovanie a ušetrí čas.

Ak plánujete pobudnúť v meste kratšie ako 4 dni, výhodnejšie je pre vás kúpiť si žetón alebo elektronický lístok z automatov. Sú jasne označené ako JETONMATIK a BILETMATIK a umiestnené sú blízko všetkých zastávok.

Pre lepší prehľad o cenách a možnostiach prepravy v meste vám poslúži web stránka www.rome2rio.com, kde si môžete nájsť na online mape všetky pamiatky a možnosti, ako sa k nim dostať.

Bližšie informácie o Hop-on Hop-off autobuse nájdete na tejto stránke. Ako v iných európskych veľkomestách, aj v Istanbule premáva Hop-on Hop-off, dvojpodlažný autobus, ktorý vás prevezie po všetkých hlavných pamiatkach mesta. Môžete si zakúpiť 24-hodinový alebo 48-hodinový lístok, v cene ktorého získate aj služby sprievodcu priamo v autobuse.

PRE TÝCH NAJODVÁŽNEJŠÍCH

Najlepší spôsob ako spoznať novú krajinu je odovzdať sa do rúk niekoho domáceho. Vďaka celosvetovej sociálnej sieti Couchsurfing môžete spoznať niekoho priamo z daného mesta. Ide predovšetkým o bezplatné poskytnutie ubytovania, no vo väčšine prípadov vám dotyčný veľmi rád ukáže aj mesto, pamiatky, zavedie vás k ešte nie veľmi známym alebo skrytým atrakciám, alebo vám dokonca uvarí domáce jedlo. Stačí si len vytvoriť profil na www.couchsurfing.com a nadviazať spojenie.

Prečítajte si viac informácií o Istanbule alebo si hneď zakúpte akciové letenky do Istanbulu.

Jedlo

Turecko a Istanbul je známe pre svoju veľmi špecifickú kuchyňu. Aj napriek tomu, že sa aj u nás na Slovensku nájde veľa „tureckých“ reštaurácií či fast foodov, jedlo v Turecku chutí úplne inak. Zabudnite na kebab, ktorý si môžete dať už kdekoľvek na svete! Ochutnajte ozajstné Turecko! Turecká kuchyňa je nesmierne rozmanitá a spája v sebe vplyvy arabské, kaukazské, stredomorské a vplyvy Strednej Ázie. Pri príprave jedál používajú rozmanité množstvo korenín. Ako prílohy sa často podávajú ryža či turecký chlieb. Ak chcete ochutnať pravé turecké jedlo, skúste ísť tam, kde chodia miestni obyvatelia.  Ak máte možnosť, skúste sa na takéto miesta spýtať domácich, určite vám ochotne poradia s výberom. V Turecku nájdete niekoľko špecialít, pre ktoré sa naozaj oplatí preletieť svet. Nájdite ešte ďalšie a možno jedlo a nové chute budú dôvod pre váš ďalší výlet, ktorý odštartujete na letisku Košice.