Ako čo najlepšie spoznať ISTANBUL

Čo všetko sa oplatí vidieť v Istanbule sme vám už povedali, ale ako si užiť túto cestu s rozumom v peňaženke?

Nie je dovolenka ako dovolenka. Každý si tú svoju naplánuje podľa vlastných predstáv, zdrojov a záujmov. Pre tých odvážnejších, ktorí si dovolenku a poznávanie krajiny plánujú sami, ponúkame zopár tipov na ubytovanie a cestovanie.

UBYTOVANIE

Istanbul je plný kvalitného, ale zároveň lacného ubytovania. To najlepšie a najlacnejšie nájdete za Hippodromom smerom k moru vo štvrti nazvanej podľa Modrej mešity Sultanahmed. Vďaka online portálom ako sú booking.comhostelworld.comhostelbookers.com si môžete sami nájsť ubytovanie podľa vašich predstáv.

V celom meste nájdete veľa luxusných, ale aj štandardných hotelov či kvalitných hostelov. Konkurencia medzi hotelmi je obrovská, preto zjednávajte vždy a všade, oplatí sa to.

Ako čo najlepšie spoznať ISTANBUL

CESTOVANIE

Ak ste sa rozhodli pre samostatné spoznávanie mesta a jeho pamiatok, je dobré poznať možnosti cestovania. Istanbul má vynikajúci dopravný systém, ktorý využíva takmer všetky známe formy verejnej dopravy. Vďaka tomu môžete na prepravu v rámci mesta využiť autobusy, metro, vlaky, električky, lanovky, trajekty, seabusy a seataxi, ktoré sú navzájom prepojené. V meste sa nachádzajú dve obrovské autobusové stanice, každá je na inom kontinente. Omnoho frekventovanejšia a využívanejšia z pohľadu turistov a cestovateľov je však tá európska – Esenler. Z nej môžete vyraziť do všetkých kútov Turecka, ale aj do Iránu, Sýrie, Gruzínska a ostatných okolitých krajín.

Ešte pred vašou prvou cestou do rušných ulíc Istanbulu je rozumné zaobstarať si veľkú turistickú mapu, ktorá vám uľahčí cestovanie a ušetrí čas.

Ak plánujete pobudnúť v meste kratšie ako 4 dni, výhodnejšie je pre vás kúpiť si žetón alebo elektronický lístok z automatov. Sú jasne označené ako JETONMATIK a BILETMATIK a umiestnené sú blízko všetkých zastávok.

Pre lepší prehľad o cenách a možnostiach prepravy v meste vám poslúži web stránka www.rome2rio.com, kde si môžete nájsť na online mape všetky pamiatky a možnosti, ako sa k nim dostať.

Bližšie informácie o Hop-on Hop-off autobuse nájdete na tejto stránke. Ako v iných európskych veľkomestách, aj v Istanbule premáva Hop-on Hop-off, dvojpodlažný autobus, ktorý vás prevezie po všetkých hlavných pamiatkach mesta. Môžete si zakúpiť 24-hodinový alebo 48-hodinový lístok, v cene ktorého získate aj služby sprievodcu priamo v autobuse.

PRE TÝCH NAJODVÁŽNEJŠÍCH

Najlepší spôsob ako spoznať novú krajinu je odovzdať sa do rúk niekoho domáceho. Vďaka celosvetovej sociálnej sieti Couchsurfing môžete spoznať niekoho priamo z daného mesta. Ide predovšetkým o bezplatné poskytnutie ubytovania, no vo väčšine prípadov vám dotyčný veľmi rád ukáže aj mesto, pamiatky, zavedie vás k ešte nie veľmi známym alebo skrytým atrakciám, alebo vám dokonca uvarí domáce jedlo. Stačí si len vytvoriť profil na www.couchsurfing.com a nadviazať spojenie.

Pozrite si viac informácií o Istanbule alebo si hneď zakúpte akciové letenky do Istanbulu.

var google_conversion_id = 871698112; var google_custom_params = window.google_tag_params; var google_remarketing_only = true;