Začnite vyhľadávať

hore

Strhujúca metropola Španielska

Malaga je jedným z najstarších miest na svete, založeným pred 3000 rokmi. Nachádza sa iba 130 km od Afriky a je najjužnejším veľkým európskym mestom. Narodil sa tu Pablo Picasso a tiež herec Antonio Banderas. To je však len vrchol ľadovca zaujímavých a fascinujúcich faktov o španielskej Malage. Poďte sa s nami preniesť do pôvabnej Andalúzie a zamilujte si toto mesto rovnako ako tisícky ďalších pred vami.

Aj keď má Malaga subtropickú stredomorskú klímu a okolo 300 slnečných dní v roku, počas ktorých je ideálna či už na aktívnu dovolenku v prírode, alebo lenivý mestský city break, v lete má predsa len svoje špecifické a neopísateľné čaro – v auguste sa tam totiž každoročne konajú oslavy Ferla de Malaga, počas ktorých mesto ožíva v rytmoch pouličného flamenca, zasypané lupeňmi kvetov a všade navôkol vás sa mihajú usmievavé tváre miestnych,pochutnávajúcich si na víne či skvelom tapas. Malaga jednoducho vie, ako sa zabávať a vytvoriť atmosféru, v ktorej sa budete cítiť príjemne ako doma, aj keď ste tam vlastne iba na návšteve.

Raj kávičkárov

Ste milovníkom kávy? V tom prípade si zamilujete Malagu hneď na prvý dúšok. Španieli totiž kávu milujú a pijú ju niekoľkokrát denne – k raňajkám, večeri, počas obednej prestávky, po práci, v Malage je coffe time jednoducho kedykoľvek, kedy si to sami určíte. Zabudnite na obyčajné espresso, v Španielsku sa pripravte mať vyberané chute a doprajte si rovnako ako miestny trochu Café solo, trochu cortado, con leche, raz americano, inokedy con hielo, Bonbón, Carajillo… Po návšteve Španielska pre vás viac nebude káva zdrojom energie, stane sa “rituálom”, ukojením vašich zmyslov. Kávová kultúra v Malage má však svoje vlastné špecifiká, preto si pred cestou pozrite na internete, aké výrazy používajú pri objednávaní kávy miestni “malagueños” – Café solo (káva bez mlieka), Semilargo (najpopulárnejšia s 20 % mlieka), Mitad (50 % káva, 50 % mlieka), Nube (10 % káva a 90 % mlieka) a dalšie, ktoré sa však menia v závislosti od toho, aký pomer mlieka a kávy vlastne chcete. Predtým, než sa však vyberiete na posedenie do kaviarne, skontolujte si miestny čas, aby ste práve nevystihli poobednú siestu, ktoré sa berie na juhu veľmi vážne. Obchody sa otvárajú znova podvečer, keď sa ochladí, a zvyčajne potom zatvárajú až neskoro v noci.

Tento čas však môžete využiť obchádzkou miestnych múzeí (medzi najznámejšie patrí Centre Pompidou) či dominánt mesta, ktorými sú pevnosť Alcazaba a Gibralfaro. Spoločne sú prepojené starovekými hradbami, po ktorých sa môžete pomalým tempom poprechádzať a vychutnávať si pri tom tie najpôsobivejšie výhľady na more a mesto rozliehajúce sa priamo pod vami. Neďaleko sa nachádza Teatro Romano de Málaga, postavené v prvom storočí. Okolo 500 rokov bolo pochované pod zemou až kým ho v roku 1951 znovu neobjavili a sprístupnili verejnosti.

To najlepšie z Picassa

Malaga je rodiskom svetoznámeho maliara Pabla Picassa, preto ak sa aspoň trochu zaujímate o umenie, mali by ste sa vydať po jeho stopách a spoznať nielen miesta, ktoré rád navštevoval, ale aj jeho celoživotnú tvorbu, ktorá je chronologicky vyobrazená v múzeu venovanému tomuto velikánovi na poli maliarskeho umenia – Museo Picasso Malaga. Múzeum vlastní takmer 300 jeho diel, ktoré darovala jeho rodina, okolo 800 titulov, ktoré odkazujú na jeho tvorbu, či fotografie z jeho života.V historickom centre sa nachádza aj jeho Casa Natal, teda miesto jeho narodenia, kde môžete zhliadnuť umeleckú tvorbu nielen Picassa, ale aj jeho otca, či predmety z ich rodinného života.

Pre odvážnych 

V Malage si prídu na svoje aj tí, ktorí očakávajú od dovolenky poriadnu dávku adrenalínu. O rokline Rio Verde sa hovorí ako o jednom z najúžasnejších miest v Andalúzii. Zlaňovanie vodopádov, skoky z útesov, či kúpanie sa v prírodných bazénoch s priezračnou vodou. Tieto zážitky na vás čakajú len hodinu od Malagy. Ďalším lákadlom pre tých, ktorí sa neboja výšok, je Caminito del Rey, zapísaný na zozname UNESCO. 7,7 km dlhý chodník po okraji útesu vo vás vyvolá eufóriu, ktorá bude vo vás pretrvávať ešte dlho po tomto jedinečnom  zážitku.

Potulky mestom

Ak ste typom turistu, ktorý miluje prechádzky a rád sa zatúla kamkoľvek, kde to hýri životom a farbami, mali by ste si do svojho itineráru zaznačiť botanickú záhradu Jardín Botánico Histórico – La Concepción, v ktorej sa nachádzajú tisícky tropických rastlín, od kaktusov, bambusov a paliem až po mäsožravé rastliny a iné prírodné skvosty. Čerešničkou na torte je výhľad na mesto, ktorý záhrada ponúka – ak si TU neurobíte dokonalú fotku, tak už asi nikde. Vašou ďalšou zastávkou by mal byť určite park Paseo de España – prechádzka po ňom vás v horúčave príjemne schladí a navodí vám ten pravý tropický vibe.

Za zábavou sa určite vyberte do štvrte Pedregalejo, plnej obchodov a reštaurácií, ktorá pulzuje životom vo dne aj v noci. Práve tu môžete ochutnať typické mieste jedlá a nasať atmosféru živelného Španielska. Medzi pochúťky, ktoré nesmiete vynechať, určite patrí granizada (ovocná dreä), crema de mango (mangový likér) – ale aj mnoho ďalších iných príchutí, ako hroznový , čerešňový, trnkový, kávový, citrónový a iné, ďalej to je Berenjenas con miel de caña (vyprážaný baklažán s medom), Ajoblanco (studená polievka s mletými mandľami, chlebom, cesnakom a olejom), ich typickú salámu Salchichón de Málaga, či sardinkový špíz, ktorý sa volá Espetos de sardinas. Ak ste za rôzne chuťové experimenty, zájdite si aj na Ensalada malagueña. Je to zemiakový šalát s pomarančom, olivami a treskou. Spojenie, ktoré by ste nikdy nečakali? Možno vás práve takáto pochúťka milo prekvapí.

Eventy

V septembri sa pravidelne koná týždeň módy pod holým nebom na známej ulici Calle Larios. V júni sa zase oplatí vycestovať za Svätojánskou nocou, kedy sa zapaľujú ohne, griluje sa a zabáva na oslavu letného slnovratu. V španielčine sa táto udalosť nazýva Noche de San Juan. Ohňostroje a flamenco si užijete počas Málaga Feria a jar patrí nezabudnuteľnému a živelnému Malaga karnevalu, ktorý trvá 2 týždne a jeho strhujúca atmosféra vám ukáže španielsky temperament vo svojej plnej kráse. 

V Guinessovej knihe rekordov

Len 12 km od mesta sa nachádza pamiatka pripomínajúca hrad, venovaná Krištofovi Kolumbovi, ktorá je známa aj tým, že v jej areáli nájdete najmenší kostolík na svete. Neoplatí sa vidieť takýto úkaz na vlastné oči?  

Pláže 

Áno, milovníci pláži, toto je destinácia aj pre vás! Tie najkrajšie sú v blízkej dostupnosti pešo, či MHD – La Caleta, Playa Huelín, Baños del Carmen, Playa de la Malagueta, Playa Las Acacias, Playa de la Misericordia, El Palo, Peñon del Cuervo, Playa El Dedo.

Využite akciové letenky z Košíc do španielskej Malagy s jedným krátkym  prestupom a objavte strhujúce južanské mesto, kam sa určite budete chcieť vrátiť znova.

 

Letenky od 179 €