Začnite vyhľadávať

hore

100-vežatá Praha, ktorá nikdy nevyjde z módy

Ak ste si mysleli, že bratia Česi nemajú cestovateľom čo ponúknuť, ste na veľkom omyle. Ponúkame vám zopár tipov, na ktoré pri návšteve Prahy rozhodne nesmiete zabudnúť.

Niekdajšie hlavné mesto Československa sa po rozpade stalo hlavným a zároveň najväčším mestom Českej republiky. Dnes žije v sídle Stredočeského kraja viac ako milión obyvateľov. Praha leží na dolnom toku Vltavy, ktorej 23-kilometrový úsek rieky preteká mestom, v ktorom jej brehy spája až 30 mostov.

Praha si toho v minulosti vytrpela veľa. Vojna, protesty či revolúcie. V posledných rokoch si užíva titul veľkomesta a neutíchajúci turistický ruch. Prahu navštevujú ľudia z rôznych kútov sveta a vy by ste medzi nimi rozhodne nemali chýbať!

TIP #1
Karlův most

Karolov most je najstarší stojaci most cez rieku Vltavu v Prahe a druhý najstarší zachovaný most v Česku. Pôvodne sa nazýval len Kamenný alebo Pražský most. Meno Karlov most získal až v roku 1870. Hneď po otvorení sa most stal živou mestskou tepnou – okrem toho, že spájal oba brehy Vltavy, taktiež sa na ňom živo obchodovalo, prechádzali cez neho korunovačné sprievody a uskutočňovali rytierske turnaje.
Na zábradlí mosta je rozmiestených 30 sôch a súsoší, z ktorých väčšina pochádza z obdobia rokov 1706 – 1714. V súčasnosti je to jedna z najrušnejších “atrakcií” Prahy. Ak ho chcete zažiť prázdny, bez rušných turistov s fotoaparátmi a veľkého množstva umelcov či predajcov suvenírov, privstaňte si okolo 5-tej hodiny ráno. Okrem prázdneho mosta zažijete na tomto mieste neobyčajnú romantiku pri východe slnka.

TIP #2
Staromestský orloj

Pražský orloj je jedinečná technická pamiatka, ktorá ako posledná na svete meria babylonský a staročeský čas. Je umiestnený na južnej strane veže Staromestskej radnice v Prahe. Je jedným z najznámejších turistických objektov Prahy a je súčasťou jej historického centra.
Každú celú hodinu orloj ožíva a ponúka vám fascinujúce divadlo pohybujúcich apoštolov a sôch po jeho okrajoch, a to všetko za mohutného zvuku zvonu z hornej časti veže.

TIP #3
Vyšehrad

Vyšehrad je historické opevnenie, ktoré sa týči nad pravým brehom rieky Vltava. Viažu sa k nemu viaceré povesti od počiatku českých dejín.
Podľa nich ho v 10. storočí založil knieža Krok. Koncom 11. storočia tu sídlil prvý český kráľ Vratislav II.

TIP #4
Petřín

Petřín patrí medzi najznámejšie a najvyhľadávanejšie miesta v Prahe. Pozemnou lanovkou alebo krásnym lesným chodníkom sa dostanete na 327 metrov vysoký kopec v centre Prahy. V priebehu storočí Petřín vystriedal niekoľko mien: Petřín, Hora, Kopec, Vrch sv. Vavrinca. Na jeho vrchole stojí mnoho zaujímavých stavieb a miest:
Lanová dráha na Petřín, Petřínska rozhľadňa, Štefánikova hvezdáreň, Hladný múr, Bludisko, Strahovský kláštor, Kostol sv. Michala, Kalvária, Kaplnka božieho hrobu, Krížová cesta, Záhrada Květnica, Letohrádok Kinských, Stĺpové slnečné hodiny, Reštaurácia Nebozízek, Kaplnka, Studnička Petřínka.

TIP #5
Václavské námestie

Václavské námestie je hlavná pražská tepna, stredisko obchodného aj spoločenského života. Je dlhé 750 metrov a široké 60 metrov. Václavské námestie bolo svedkom mnohých významných historických udalostí.
Je to tradičné miesto demonštrácií, osláv a iných masových zhromaždení.

TIP #6
Klementinum

Klementinum je rozsiahly areál, ktorý je vzdialený len pár minút od Karlovho mostu či Staromestského námestia. Nachádza sa v ňom “Baroková perla”, jedna z najkrajších knižníc na svete vyzdobená prekrásnymi freskami a niekoľkými veľmi vzácnymi a cennými glóbusmi.
Nad knižnicou sa rozprestiera Meridiánová sieň, ktorá je unikátna tým, že v minulosti bola využívaná na určovanie presného poludnia. Na samom vrchu objavíte 68 metrov vysokú Astronomickú vežu, z ktorej je nádherný výhľad na historické centrum Prahy.

TIP #7
Puby a hostince

Zlý časy, U Jelinku, Pivnice U Pinkasu, Pivovar u Fleku, Kolkovna- Česká republika je známa svojím svetovým pivom a gastronómiou.
Veď čo by to bol za výlet, keby ste si neužili večer v typickej českej hospode pri dobrom pive a neochutnali “vepřo, knedlo, zelí”.