Začnite vyhľadávať

hore

Mesto neobmedzených možností  

Malebné historické mesto Zadar je hlavným turistickým centrom Chorvátska a nemôžeme sa tomu čudovať. V tomto meste budete mať pocit, že sa niet kam ponáhľať, že si chcete vychutnať každý moment pri prechádzke po mramorových uličkách, každý lúč teplého slnka a každé sústo morských plodov podávaných vo vychýrených reštauráciách pozdĺž piesočnatých pláží.  

Poďte s nami objaviť miesto, kam budete chcieť odísť už zajtra. Zadar je odteraz dostupný už aj priamou leteckou linkou z Košíc.   

TIP #1
Pozdrav slnku

Tristo viacvrstvových solárnych panelov v tvare kruhu s priemerom 22 metrov, ktoré náhodne menia farby a tvary. Toto úžasné pole pestrofarebných svetiel má simulovať komunikáciu s prírodou, prezentáciu všetkých planét slnečnej sústavy a ich obežných dráh. 

Pozdrav slnku je pamiatkou v Zadare, ktorú rozhodne musíte navštíviť. Je to ďalší z krásnych výtvorov, ktoré navrhol architekt Nikola Bašić. Keďže mesto je obdarené množstvom teplých a slnečných dní, solárne panely pohlcujú slnečné lúče a pri západe slnka, keď sa zotmie, začne svietiť Pozdrav slnku. 

TIP #2
Morský organ

Návštevníkov chorvátskeho mesta Zadar priťahujú melodické zvuky, ktoré vychádzajú z najpopulárnejšej pamiatky mesta: Morského organu (Morske Orgulje). Tento masívny podvodný nástroj, ktorý navrhol architekt Nikola Bašić, hrá hudobné noty generované morom. Neustále sa meniace vlny nikdy nezahrajú tú istú melódiu dvakrát. Veľká časť zadarského nábrežia bola zničená počas druhej svetovej vojny a Morský organ bol navrhnutý tak, aby pomohol oživiť pobrežie mesta. Schody z bieleho mramoru vedú k vode, ktorá skrýva 35 organových píšťal. Tie pískajú a spievajú, keď cez ne vlny tlačia vzduch.

TIP #3
Splav po rieke Zrmanja

Rafting po rieke Zrmanja a pádlovanie až k rieke Krupa je dokonalou zmesou fascinujúcej scenérie a dobrodružstva. Tieto dve rieky patria medzi najkrajšie rieky nielen vChorvátsku, ale aj v Európe. Rieka je ukrytá v odľahlej oblasti vo vnútrozemí Zadaru a ohromí vás svojou čistou vodou a nedotknutou prírodou. Je vám jej meno známe? Možno ju poznáte z filmového plátna, rieka sa totiž objavila aj v kultovom filme Vinnetou a Old Shatterhand pod názvom Rio Pecos. Ak sa vydáte po jej toku, určite sa nezabudnite vykúpať pod okolitými vodopádmi. Tento zážitok vás osvieži a nabije energiou pre ďalšie dobrodružstvo.

TIP #4
Kostol sv. Donáta

Tento nezvyčajný kruhový kostol v byzantskom štýle zo začiatku 9. storočia bol pomenovaný po biskupovi, ktorý ho dal postaviť. Ako jedna z mála budov z raného chorvátskeho kráľovstva, je to mimoriadne dôležitá kultúrna pamiatka. Jednoduchý a nezdobený interiér tvoria dva kompletné rímske stĺpy, premiestnené z Fóra. Z Fóra sú aj dlažobné kocky, ktoré boli odhalené po odstránení pôvodnej podlahy. Kostol sa nevyužíva na bohoslužby asi 200 rokov a v súčasnosti slúži ako výstavný priestor či koncertná sieň, v ktorej sa už viac ako 50 rokov konajú koncerty renesančnej a stredovekej hudby. 

TIP #5
Forum Romanum

Označované aj ako srdce Zadaru – je rímske fórum, po ktorom sa môžete prejsť a nadýchnuť sa vône histórie. Námestie bolo postavené v 1. storočí pred n. l., čo z neho robí jedno z najstarších a najdôležitejších pamiatok v Zadare. Toto magické miesto nie je uzavreté bránami, preto za jeho návštevu nemusíte platiť. Môžete sa ním len tak prechádzať a obdivovať ho zo všetkých strán. Aby ste chceli vidieť Fórum zhora, môžete vyjsť na zvonicu Katedrály sv. Anastázie, budete ho mať ako na dlani! Navštíviť môžete aj Archeologické múzeum vzdialené len pár krokov od námestia. 

Forum Romanum má čo ponúknuť každému, či už ste nadšencom histórie alebo len okoloidúcim, ktorý hľadá miesto na kávu.