Začnite vyhľadávať

hore

Miláno

Domov slávnej opery La Scala, jedného z najlepších futbalových klubov na svete i Da Vinciho Poslednej večere.

Miláno sa môže na prvý pohľad javiť ako typické historické mesto, ktoré popri Florencii a Benátkach rástlo vďaka svojmu bohatstvu a obchodu, no v dnešnej dobe sa vyznačuje širokou ponukou zážitkov, ktoré vás pohltia.

Rovnako ako ostatné mestské štáty, aj Miláno má svoje centrum na námestí, zvanom Piazza del Duomo. Ak sa vám toto meno zdá povedomé, námestie s rovnakým názvom nájdete aj vo Florencii. Vďaka spojenectvu Milána a Florencie si mnohé architektonické a umelecké prvky našli cestu z mesta Mediciovcov až sem.

Miláno sa považuje za domov rizota. Obyvatelia ho milujú natoľko, že dostali prezývku risottari - jedáci ryže.

Z Piazza del Duomo sa môžete vybrať kdekoľvek, a vždy nájdete cestu späť. Z každej strany sa na vás dívajú majestátne kostoly a chrámy – zavše treba spomenúť Milánsku katedrálu, kostol Santa Maria delle Grazie, ktorý je domovom Da Vinciho fresky Posledná večera a Baziliku San Lorenzo, ktorá stojí už od roku 402. Zo svetských pamiatok nemôžete vynechať prepychovú nákupnú štvrť Grand Galleria Vittorio Emanuele II, hrad rodiny Sforzovcov, ktorá tomuto mestu vládla viac ako sto rokov, či výhľad z veže Torre Branca. Ak sa radi túlate, s pomocou mapy sa ľahko stratíte vo štvrti Brera, ktorá vám pripomenie architektúru našich českých bratov, alebo sa môžete prejsť pri kanáli Naviglio Grande. Druhé najväčšie mesto Talianska schováva i ďalšie tajomstvá. Jeho podzemné chodby vás zavedú k rímskym ruinám, starému nemocničnému pohrebisku či bunkrom z obdobia 2. Svetovej vojny. V historickej knižnici Biblioteka Ambrosiana vraj po nociach straší duch Lucrezie Borgiovej, nemanželskej dcéry pápeža Alexandra VI, ktorá mala v záľubu v trávení svojich manželov a milencov. Vo štvrti Nové Miláno, alebo aj taliansky “Malý Manhattan”, spoznáte avantgardnú stránku mesta. Miláno je vo všeobecnosti známe vďaka móde a futbalu. Vedzte, že obe si tu môžete užiť aj bez toho, aby ste sledovali najnovšie módne trendy alebo každý zápas Európskej ligy. Láska k móde sa zachováva z generácie na generáciu, a tak tu natrafíte na desiatky dizajnových butikov, ktoré sú rovnakou pastvou pre oči ako historické pamiatky. Ak by ste aj nemali príležitosť zájsť na zápas, môžete aspoň navštíviť múzeum futbalových klubov AC Miláno a Inter Miláno na štadióne San Siro.