Začnite vyhľadávať

hore

Zürich

L

Vydajte sa do krajiny čokolády, syra a majestátnych hôr.

Zürich je známym finančným aj kultúrnym centrom, ktoré je svojimi službami prispôsobené náročnej klientele, jeho krásy si však užijú naozaj všetci. Z jedného uhla je mesto moderné a progresívne, z iného máte pocit, že ste sa preniesli vďaka pôvodnej historickej architektúre 300-400 rokov do minulosti. 

Jeho zvláštne čaro však spočíva v kontraste prostredia – predstavte si, že sedíte v bohatej metropole plnej biznismenov, zatiaľ čo si vychutnávate horúce fondue s výhľadom na majestátne hory v pozadí. Aj takýto je švajčiarsky Zürich.

Vstupná brána do švajčiarskych Álp

Vydajte sa z Zürichu za celodenným alpským dobrodružstvom alebo ho využite ako skvelý východiskový bod pre objavovanie majestátnych hôr v okolí. Krásne lyžiarske stredisko Flumsergerg je len hodinu cesty z mesta a očarí vás svojou rozmanitosťou svahov aj zábavných aktivít pre deti či dospelých.

Inšpirácia velikánov

Zürich sa spája so zvučnými menami ako Albert Einstein či James Joyce. Teoretický fyzik tu študoval, žil a učil, dokonca získal švajčiarske občianstvo, zatiaľ čo Írsky spisovateľ v meste napísal svoje najznámejšie dielo, ktoré do veľkej miery ovplyvnilo vtedajšiu literárnu tvorbu – Ulysses. Oboch mesto nielen inšpirovalo, ale zároveň aj udivovalo. Zürich je totiž dlhodobo považované za jedno z najlepších miest na život, a to čo sa týka pracovných možností, dopravy, platov, zelene, čistoty a iných atribútov prispievajúcich k štastnému a kvalitnému životu. Joyce sa raz dokonca vyjadril, že zürišská obchodná promenáda Bahnhofstrasse je taká čistá, že z jej chodníka môžete aj jesť.

TIP #1
Jazero Zürich

Zürišské jazero je natoľko ikonickou atrakciou, že sa nachádza takmer na každej cestovateľskej fotografii mesta. Má ľadovcový pôvod a voda v ňom je nádherne čistá, plaviť sa po jeho hladine je ozajstným dobrodružstvom doplneným o čarovné výhľady na mesto. Okolo jazera sa nachádzajú pláže a na neďaleko ich brehu sa pestujú rozmanité vodné športy. Môžete sa po nej plaviť na malej loďke, alebo si zaplatiť vyhliadkovú plavbu, ktorá vás po ukážke okolia vysadí až pri čokoládovej fabrike Lindt.

TIP #2
Čokoládové nebo

Ak v niečom Švajčiari udávajú trendy, je to čokoláda. Mesto je plné čokoholikov – od odborníkov po jej fanúšikov. Či už máte chuť na pralinky, horúcu čokoládu alebo večnú mliečnu klasiku, v Zürichu natrafíte len na tie najkvalitnejšie čokoládové produkty, ktoré sa vám budú rozplývať na jazyku. V meste si môžete skúsiť aj jej výrobu a pridať si do zoznamu zážitkov aj takúto sladkú aktivitu. Navyše, prísť domov s darčekom v podobe švajčiarskej bonboniéry, budú vám všetky hriechy odpustené 🙂

TIP #3
Kunsthaus

Táto galéria je vyhľadávanou turistickou atrakciou a skutočnou ozdobou mesta. Nájdete v nej pestrú zbierku diel rôznych umeleckých smerov, ktoré ovplyvnili výtvarnú scénu po celom svete. Pochváliť sa môžu napríklad obrazmi Moneta, Van Gogha, Picassa, Muncha či iných velikánov. Ak vás baví tráviť čas rozjímaním nad umeleckými pokladmi, v tejto galérii sa sa budete cítiť ako v raji.

TIP #4
Uetliberg

Uetliberg je vrch nachádzajúci sa v tesne blízkosti mesta, a aj keď je vrchov v okolí požehnane, tento vám na svojej vyhliadke poskytne nezabudnuteľný panoramatický pohľad z výšky na celý Zürich, jazero aj okolie. Nebojte sa, Švajčiari mysleli aj na rekreačných turistov a výstup na vrch umožnili aj lanovkou. Ak však máte kondičku, určite vám odporúčame si tento zážitok „vyšľapať“.

TIP #5
Zürišská univerzita

Chceli by ste sa poprechádzať chodbami najväčšej švajčiarskej univerzity, v ktorej študoval, učil a získal svoj doktorát svetoznámy fyzik Albert Einstein? Založili ju v roku 1833 a vzišlo z nej doteraz už 13 nositeľov Nobelových cien. Obzrite si areál, v ktorom sa písali dejiny na poli molekulárnej biológie, matematiky, fyziky či antropológie.

 

TIP #6
Kostol sv. Petra

Všetci ho poznáme z fotografií. Čo však o ňom v skutočnosti vieme? Vedeli ste napríklad, že jeho základy siahajú do 9. storočia, alebo to, že má najväčšie kostolné hodiny v celej Európe? Majú v priemere až 9 m. Pravidelne sa v ňom konajú bohoslužby za sprievodu 70-členného cirkevného zboru, ktorý bol založený ešte v roku 1869, čo ho robí najstarším v Zürichu. Kostol sv. Petra je určite zastávkou, ktorú by ste nemali vynechať.