Začnite vyhľadávať

hore

Londýn

L

Vychutnajte si “čaj o piatej” priamo v Londýne

História, architektúra, nákupy, oddych, futbal, nočný život…. čokoľvek. Hlavné mesto Anglicka a Spojeného kráľovstva patrí medzi najnavštevovanejšie miesta na svete, ktoré dokáže ohúriť každého.

Londýn je multikultúrne mesto, ktoré ľudia vyhľadávajú z rôznych dôvodov. Či už ide o dovolenku spojenú s poznávaním pamiatok, zábavou alebo hľadaním práce s cieľom usadiť sa. Obzrieť si túto krásavicu ležiacu na rieke Temža prichádzajú každoročne milióny turistov z rôznych kútov sveta.

Londýn je spolu s New Yorkom, Parížom a Tokiom najdôležitejším mestom na svete. Nachádza sa v ňom veľa dôležitých inštitúcií a kultúrnych ustanovizní, vrátane celosvetovo známych divadiel, múzeí, koncertných siení, palácov a ďalších.

Aké by to bolo žiť bez pocitu, že ste sa neviezli v londýnskom autobuse či taxíku alebo ste nevolali z telefónnej búdky? Ak stále rozmýšľate, prečo by ste mali navštíviť Londýn, dáme vám zopár tipov.

TIP #1
Tower Bridge

Rozprávkový most je jedným z hlavných ikon Londýna a vďaka svojmu zdvíhaciemu mechanizmu neustále ohuruje.  Tento majestátny  most začali budovať v roku 1886 a jeho stavba trvala dlhých 8 rokov.
V súčasnosti je možné vychutnať si výhľad na Temžu a Londýn z hornej časti mostu vďaka prehliadke, počas ktorej spoznáte tajomstvá a zákutia tohto mosta a zaujímavé expozície vo vežiach.

TIP #2
Buckingham Palace

Unikátna budova, ktorá už od 19. storočia slúži ako kráľovská rezidencia. Okrem možnosti zahliadnuť kráľovskú rodinu sa môžete pred palácom odfotiť so strážcami paláca, ktorí vám veľkoryso “zapózujú” na fotku (brániť sa nebudú).
Ak je návšteva paláca jeden z vašich hlavných cieľov, najvhodnejší termín na výlet je od 26. júla až do 28. septembera, kedy kráľovská rodina opúšťa palác a ten je potom prístupný pre verejnosť.

TIP #3
Big Ben a Westminsterský palác

Nič neopisuje Londýn tak výstižne ako zvonica s asi najznámejšími hodinami a najslávnejším zvonom na svete.
Oficiálny názov veže je Elizabeth Tower (Alžbetina veža) a nachádza sa v tesnej blízkosti budovy parlamentu a rieky Temža.

TIP #4
Londýnske oko

Ak túžite po pohľade na mesto z vtáčej perspektívy, tak potom je táto “atrakcia” pre vás tá pravá.
Nechajte sa vyviesť do výšky 135 metrov a užite si ten najúžasnejší pohľad na Londýn. Určite sa to oplatí zažiť.

TIP #5
Shard

Ak nepatríte medzi fanúšikov kolotočov, tak vďaka 309,6 metra vysokému mrakodrapu, ktorý patrí medzi nové, moderné stavby Londýna, môžete vidieť mesto ako na dlani. Na 72. poschodí vo výške 244,3 metrov je umiestnená vyhliadková miestnosť s observatóriom.
Nemusíte sa báť, že The Shard prehliadnete, nie je to klasický mrakodrap, ktorý vyniká len svojou výškou. V tomto prípade ide o mrakodrap v tvare obrovskej presklenej pyramídy.

TIP #6
Natural Historical Museum

Preskúmajte jedno z najväčších prírodovedeckých múzeí na svete, kde na jednom mieste môžete vidieť pokope viac ako 13 miliónov artefaktov.
Objavte krásy a silu prírody, stretnite sa s najväčšími živočíchmi, aké kedy chodili po našej zemi a spoznajte tajomný svet pod morskou hladinou.

TIP #7
Greenwich

Práve tu sa môžete postaviť na východnú a súčasne na západnú pologuľu, pretože týmto miestom prechádza nultý poludník.
Okrem tejto zaujímavosti a historických lodí tu môžete navštíviť Greenwich National Maritime Museum, Rail Greenwich Old Royal Observatory či Greenwich Park. Ak sem zavítate počas víkendu, nezabudnite sa zastaviť na Greenwich Market, kde môžete na vlastnej koži zažiť jeho skutočne očarujúcu atmosféru.

TIP #8
Stonehenge

Ak váš výlet plánujete na viac ako len na pár dní, nájdite si čas a navštívte jedno z najmagickejších miest na svete. Hovoríme o ikonickom symbole Británie – Stonehenge.
Prehistorická kamenná “stavba” v tvare kruhu, ktorá je do dnešných dní zakrytá rúškom tajomstva.