Začnite vyhľadávať

hore

Liverpool

L

Mesto hudby, histórie a športu

Neprebádané zákutia, splnený futbalový sen, jedinečný zážitok za zvukov Beatles. To všetko ponúka Liverpool, čarovné mesto v Anglicku, do ktorého z Košíc lietame dvakrát týždenne.

Liverpool má hudbu v srdci 

Vyberte sa s nami na romantickú prechádzku po liverpoolskom pobreží, ktoré UNESCO v roku 2004 vyhlásilo pamiatkou svetového dedičstva. Odtiaľ môžete pokračovať po Penny Lane či Strawberry Field s Penny Lane a Strawberry Field Forever v ušiach. Zopár hitov ,,chrobákov,, si môžete zaspievať aj v pube The Cavern Pub, v ktorom beatlsáci hrali viac než tristokrát. Za hudbou pokračujte do Philharmonic Hall, v ktorej usporadúva koncerty Kráľovský liverpoolský symfonický orchester, zimomriavky na koži aj na duši máte zaručené.

Liverpoolske grácie 

Tri najznámejšie liverpoolske grácie nájdete v oblasti Pier Head. Nenechajte sa pomýliť, ide síce o dámy, ale z kameňa – Liverpoolčania tak volajú budovy Royal Liver Building, Cunard Building a Port of Liverpool Building. Všetky vás okúzlia svojou pravou anglickou krásou stráženou sochami Liver Bird, symbolom mesta Liverpool, vtákom pripomínajúcim orla.

Liverpool sa tak môže pýšiť jednou z najstarších mešít vo Veľkej Británii postavenou v roku 1887. Obdivovať krásu svätostánkov môžete aj v rímskokatolíckej Metropolitnej katedrále či Anglikánskej katedrále s najväčším liverpoolskym organom a najhlasnejším zvonením rozliehajúcim sa po celom Liverpoole. Rovnako očarujúce sú aj grécky ortodoxný Church of St. Nicholas a kostol švédskych námorníkov Gustav Adolfus Kyrka.

Liverpool je mestom, ktoré nadchne každého. Jeho čaro je ukryté aj v jeho dávnej histórii a architektúre priťahujúcej filmárov, vďaka ktorým sa z Liverpoolu stalo jedno z najfilmovanejších miest Veľkej Británie. Či už ste milovníkom kultúry, športu či histórie, v Liverpoole si nájdete to svoje.

TIP #1
The Beatles

Každý fanúšik The Beatles dobre vie, že kapela vznikla práve v tomto anglickom meste, kde hrávala svoje prvé veľké hity v podniku The Cavern Club. V meste stojí dokonca ich socha, s ktorou sa fotia turisti z celého sveta. Ak je The Beatles vaša srdcovka, odporúčame vám navštíviť Liverpool v auguste, kedy sa tam koná International Beatleweek.

TIP #2
Železné sochy Crosby beach

Sochy sú symbolom migrácie ľudstva za lepším životom. Pri prílive miznú na dne mora a s odlivom vystupujú opäť nad hladinu. Sochy sú pravidelne renomované a vidieť ich na pláži je pre mnohých stiesnivým či ohromným umeleckým zážitkom. Do ktorej skupiny budete patriť vy?

TIP #3
Múzeum Titaniku

Čo majú spoločné Titanik a Liverpool? Mnohí nevedia, že práve v tomto meste bol registrovaný a názov mesta niesla aj samotná loď na svojej zadnej časti. Najmenej 90 členov posádky lode pochádzala z oblasti LIverpoolu. Múzeum vám naskytne nový pohľad na celú tragédiu a nevypovedaný príbeh plavby vás určite nenechá chladnými.

TIP #4
FC Liverpool

Zakričte si s pravými futbalovými fanúšikmi na štadióne Anfield alebo sa presuňte do neďalekého Manchestra, vzdialeného iba hodinku cesty. Futbalová atmosféra, ktorú tu zažijete, sa nedá so zápasom v telke ani len porovnať.

TIP #5
Tate Gallery

Nenechajte si ujsť jednu z najväčších galérií súčasného umenia vo Veľkej Británii. Múzeum je otvorené každý deň a vstup je zdarma. Špeciálne exhibície sú však spoplatnené a odporúčame vám zabookovať si na nich vstupenku dopredu.