Začnite vyhľadávať

hore

Viedeň

L

Najlepšie mesto na život

Len pár kilometrov od slovenských hraníc leží podľa rôznych rebríčkov najlepšie miesto na život. Tento titul mu zaslúžene patrí nielen kvôli jedlu a bálom, ale predovšetkým vďaka fungujúcemu systému v každej oblasti a vysokej životnej úrovni.

Dunajská metropola, aj tak nazývajú hlavné a súčasne najväčšie mesto Rakúska – Viedeň. Mesto rozdelené riekami Dunaj a Nový Dunaj spája 12 mostov.

Spolu s Bratislavou, od ktorej je vzdialená len 60 km východne, vytvárajú najtesnejšie zoskupenie dvoch hlavných miest v Európe.

Bohatá história sa postarala o súčasnú podobu Viedne a vďaka nej môžeme teraz obdivovať prekrásne parky, kostoly, kaštiele a zachovalé zámky, po ktorých sa prechádzali uhorskí cisári a šľachta.

Nemusíte sa báť, že by ste sa vo Viedni stratili, verejná doprava je súčasťou integrovaného dopravného systému Verkehrsverbund Ost-Region, ktorý tak ako všetko v tomto meste, funguje bezchybne. Okrem metra, ktoré vás dopraví kdekoľvek, môžete na transfer po meste využiť tretiu najväčšiu električkovú sieť na svete.

TIP #1
Zámok Schönbrunn

Zámok Schönbrunn je najnavštevovanejšou turistickou atrakciou Viedne a najvýznamnejšou kultúrnou pamiatkou Rakúska zapísanou v zozname UNESCO. S obľubou ho každoročne navštevujú tisícky turistov, a to hlavne kvôli veľkému palácovému komplexu, v ktorom sa okrem cisárskeho zámku nachádza park s barokovými kvetinovými záhradami, fontánami, sochami a ďalšími architektonickými skvostami ako napríklad Gloriette – ozdobná stavba, Palmový pavilión zámku ale aj ZOO. 
K zaujímavostiam zámku neodmysliteľne patria fakty, že v zámku sa nachádza 1440 izieb, ktoré obývala napríklad Mária Terézia či známa rakúska cisárovná Sissi. Najznámejší rakúsky skladateľ a virtuóz Wolfgang Amedeus Mozart tu koncertoval už ako šesťročný.

TIP #2
Dóm Sv. Štefana

Stephansdom je srdcom Viedne a nachádza sa v úplnom centre mesta. Pôvodne bol postavený na mieste dvoch bývalých kostolov a dokončený bol v roku 1160. Ku koncu 2. svetovej vojny bol kompletne zničený, no vďaka úsiliu celého národa bol Stephansdom krátko po vojne opäť zreštaurovaný.
Ako sídlo arcibiskupa a najdôležitejšia cirkevná stavba vo Viedni sa stal symbolom mesta a svedkom významných udalostí v dejinách národa. V chráme sú uchovávané pozostatky Habsburgovcov.

TIP #3
Zámok Belvedere

Belvedere je barokovým palácovým komplexom s nádhernými sochami, záhradou a fontánami, ktorý postavil princ Eugen Savojský v r. 1714 – 1723 ako svoje letné sídlo.
V súčasnosti sa zámok využíva ako centrum galérií, ktoré preslávili diela Schieleho, Kokoschku a svetoznámy obraz “Bozk” od Gustava Kminta.

TIP #4
Pavilón motýľov

Priamo v centre mesta, iba 200 metrov od budovy opery, objavíte obrovský skleník, v ktorom sa skrýva skutočný exotický dažďový prales a stovky živých, voľne poletujúcich tropických motýľov.
Zažite túto krásu na vlastné oči. Zažite Schmetterlinghaus.

TIP #5
Prater

Máte chuť na zábavu? Navštívte jeden z najnavštevovanejších a najstarších zábavných parkov v Európe – Prater. Niekoľko desaťročí  držal svetový rekord za najväčšie ruské koleso na svete. Vďaka nemu je park viditeľný už z veľkej diaľky. V roku 2010 sa vedenie parku rozhodlo pre ambiciózny projekt, ktorého produktom sa mal stať najvyšší retiazkový kolotoč na svete.
Stavba trvala niekoľko mesiacov a musíme povedať, že dizajnéri takzvanej Prater Tower sa poriadne hecli, keďže jej výška sa zastavila až na čísle takmer 117 metrov nad zemou. V parku sa zabavia deti, ale aj dospelí. Okrem obrovských kolotočov je tu mnoho iných atrakcií ako húsenkové dráhy, bludiská, rozprávkové vláčiky, extra dlhé šmýkačky, hracie automaty, moderný svet zábavy a dobrodružstiev s 250 rôznymi atrakciami, ako aj  mnoho  kaviarní, reštaurácií, barov, bistier a pre milovníkov hviezd a vesmíru – planetárium.

TIP #6
Viedenská zoologická záhrada

Viedeň sa môže pýšim mnohými zaujímavosťami a prvenstvami. Medzi hlavné lákadlá určite patrí najstaršia zoologická záhrada na svete, ktorá sa oficiálne volá Tiergarten Schönbrunn. Založená bola ešte v roku 1752, kedy jej hlavným účelom bolo priblížiť ľudskému oku pohľad na rôzne druhy zvierat z rôznych kontitentov.
Súčasným zámerom ZOO je predovšetkým ochrániť ohrozené druhy zvierat z celého sveta a poskytnúť im čo najlepšiu starostlivosť v čo najreálnejšom prostredí pre ich život. Ak patríte medzi milovníkov pánd veľkých, tak máte o dôvod viac na návštevu Viedne. V ZOO na vás čaká prekrásna rodinka pánd veľkých, ktoré boli v roku 2003 dovezené z Číny.