Začnite vyhľadávať

hore

Do Atén nemusíte bežať maratón! Zaleťte si tam z Košíc 

Mesto také krásne, že o jeho srdce bojovali Poseidon a Aténa. A to vaše si získa tiež. Kolíska západnej civilizácie, domov velikánov ako Sokrates, Sofokles či Euripides a najstaršie hlavné mesto v Európe. Žblnkot mora a vábivé grécke rytmy. Čo by ste v meste Akropolisu nemali vynechať? 

Tvrdenie, že Atény sú splneným snom každého, kto vyrastal na Herculovi, Xene alebo Percym Jacksonovi, vôbec nie je odvážne. V centre i jeho okolí nájdete stopy, ktoré po sebe zanechali starovekí Gréci. Samozrejme, že nemôžete vynechať majestátny Akropolis, ktorý sa týči nad mestom a je domovom nielen Partenónu, ale aj chrámu zasväteného bohyni múdrosti – Aténe, ktorá v boji o priazeň mesta darovala Aténčanom olivovník. Jeden posvätný nájdete práve pri Erechtheione. Na Akropolise vyrašil po vypálení mesta už v roku 840 p.n.l. a odvtedy sa “drží” – hoci ho museli niekoľkokrát presadiť. 

 Samozrejme, ani ďalší grécki bohovia neobišli naprázdno. Na brale nad Egejským morom stojí Poseidonov chrám, ktorý naberá pri západe slnka dychberúcu krásu. V Aténach cielene natrafíte aj na Diov a Hefaistov chrám, Dionýzovo divadlo, Hadriánovu knižnicu či pradávny mestský úrad Agoru. A ak si myslíte, že hlavné mesto Grécka je domovom iba tisícky rokov starých budov, mýlite sa. Národy a náboženstvá, ktoré nazývali Atény svojím domovom, po sebe tiež nechali stopu. Môžete sa tak pred slnkom ukryť v kláštore Daphni, Kostole sv. Iriny, či Kostole sv. Apoštolov. Tie vás očaria svojím nádherným interiérom i okolím. 

Posúvame sa v čase ďalej, a to do 20. a 21. storočia. Koniec koncov, Atény udávali trend už pred tisíckami rokov, a dnes tomu nie je inak. Dotknite sa (doslova) tvárí gréckych hrdinov v Hmatovom múzeu, ktoré rozhodne nie je len pre nevidiacich. Alebo sa nechajte oklamať v Múzeu ilúzií. V Helenistickom IT múzeu nájdete nielen počítače mladosti, ale aj repliku jedného z najstarších na svete spred vyše 2000 rokov! 

 Zostaňme ešte trošku pri vede. Interaktívne Múzeum Herakleidon v sebe schováva tajomstvá vedy, matematiky a umenia. A vstupenka stojí iba 5 €. No nekúpte to. Zájdite si aj do štvrte Psyrri plnej barov a nočného života alebo Plaka, kde nájdete nielen očarujúce fotogenické miesta, ale aj skvelé oblečenie. Užite si kvalitný film v jednom zo 60 kín priamo pod holým nebom, rozmaznajte svoju pokožku v Lekárni Naxos, kúpte si tradičné grécke sandále alebo sa ponorte do nespútanej zábavy v Technopole. 

 Vyhladlo vám z toľkých miest? Tak sa zahryznite do gréckej kuchyne. Tzatziky, gyros či šalát si dáte aj doma. Ale čo takto dolmades – holúbky vo vínnych listoch, bougatsa – raňajkové pečivko s pudingom alebo mletým mäsom, či garides saganaki – krevety v paradajkovej omáčke s fetou? Aby vám dobre pretrávilo, siahnite po gréckom národnom nápoji ouzo. Nenechajte sa však oklamať jeho sladkou chuťou – obsahuje vysoké percento alkoholu, ktorý kvôli cukru sotva cítite. Alternatívou sú napríklad čerešňový likér alebo tsipouro s anízom. V Aténach však nemôžete svojim chuťovým bunkám odoprieť domácu limonádu, kyslý čerešňový džús či grécku kolu. 

Zbiehajú sa vám slinky na výlet do Atén? Uhaste svoj smäd po dovolenke, ktorá bude naplnená zážitkami a pozitívnymi dojmami, a kúpte si letenku z Košíc do toho čarokrásneho gréckeho mesta už dnes. 

Letenky od 152 €