Začnite vyhľadávať

hore

Metropola na brehoch Senne

Hlavné mesto Belgicka sa nám väčšinou spája s Európskou úniou. So svojou rozlohou 160 km2 jednou z najzaujímavejších európskych metropol.

Brusel je domovom dvoch komunít – francúzskej a flámskej, a predsa nepatrí k flámskemu regiónu. V súčasnosti rozpráva takmer 80% obyvateľov Bruselu po francúzsky, no bez problémov sa dohovoríte aj angličtinou. V bizarnom súlade sa tu stretávajú pamiatky UNESCO s modernými budovami a street-artom, legendárnymi belgickými pokrmami a najunikátnejšími múzeami, aké v Európe nájdete.

Nákupy sa v Bruseli môžu stať umeleckým zážitkom. Galeries Royales Saint-Hubert svojimi úzkymi arkádami a presklenými strechami vrhajú nezvyčajný pohľad na záľubu v nakupovaní.

Počas prechádzky Bruselom nájdete skutočne kadečo – ak sa zaujímate o pamiatky, zamierte na námestie Grand-Place, ktoré začínalo ako trhovisko, no v súčasnosti sa na ňom nachádza nielen gotická mestská radnica s 96 m vysokou vežou, ale aj dva cechové domy a mestské múzeum. Rovnako ako v iných európskych mestách, i v Bruseli nájdete víťazný oblúk. Ten je centrom Parc du Cinquantenaire, ktorý bol zriadený pri príležitosti 50. výročia belgickej nezávislosti. A ak ste fanúšikom fotografovania, nevynechajte schodisko Mont des Arts, odkiaľ sa vám naskytne pohľad na jednu z 900 záhrad slávneho architekta René Péchèreho.

Nech by ste sa snažili akokoľvek, v Bruseli sa nevyhnete sochám. Najznámejšou je rozhodne Cikajúci chlapček, ktorého miestni radi parádia do rôznych kostýmov pri príležitostiach štátnych sviatkov či festivalov. Takto vystriedal za svojho života vyše 900 outfitov! Popri jeho ďalších, klasickejších statických kolegoch, samozrejme, vytŕča ikonické Atomium, ktoré je 165 miliárd-krát zväčšeninou základnej bunky kryštalickej mriežky železa. Z jeho najvyššieho atómu sa vám naskytne pohľad na celé mesto.

Samozrejme, ani v Bruseli nemožno zabúdať na stravovanie a pitný režim. Tie môžete spojiť aj s návštevou múzeí. Minimúzeum Belgických hranoliek vám odhalí tajomstvo ich dokonalosti, v Múzeu čokolády vás čaká zážitok nielen vizuálny, ale najmä senzorický. V tropickom skleníku zistíte, v akých podmienkach sa pestuje kakao a na záver prehliadky môžete ochutnať čerstvo vyrobené pralinky, ktoré čokolatiéri vyčarujú priamo pred vašimi očami. Ak vám už teraz tečú slinky, pamätajte, že Belgicko je slávne aj vďaka wafliam. Ak ich však chcete dostať za výhodnú cenu, vyhnite sa ich kúpe na miestach preplnených turistami, a radšej si nájdite odľahlejšie miesto, kde si ich vychutnáte bez zbytočného čakania. To isté platí aj o stravovaní sa v reštauráciách

Okrem gastronomických múzeí tu nájdete aj múzeum erotikymúčneho mlynárstvapouličných lámp či kamenných hodín.

Dopraj si cestovateľský zážitok, ktorý očarí všetky tvoje zmysly.

Letenky od 172 €