Začnite vyhľadávať

hore

Chicago

Spoznajte mesto, ktoré dýcha históriou po slávnom Al Caponem

Chicago, dnes obrovské obchodné a finančné centrum, zaradené do prvej svetovej desiatky globálnych finančných centier, je známe predovšetkým svojou rušnou minulosťou.

Mesto bolo postavené na juhozápadnom cípe Michiganského jazera. Leží na hranici úmorí, na mieste zvanom Chicago Portage, spájajúcom povodia rieky Mississippi a Veľkých jazier. Ide o najväčšie mesto v štátete Illinois a na stredozápade s viac ako 2,8 miliónmi obyvateľov. V roku 1871 zachvátil Chicago obrovský požiar, ktorý zničil takmer celé mesto, a tak z pôvodnej koloniálnej architektúry neostalo takmer nič. Dnes má podľa tejto tragédie prezývku Second City. Mesto však ako vták Fénix vyrástlo zo svojho popola do ešte väčšej výšky, pretože tu vôbec prvýkrát v histórii, v roku 1884, vyrástol prvý mrakodrap na svete (55m).

Chicago vie nadchnúť, prekvapiť a hlavne, ostať nielen vo vašich foto albumoch, ale hlavne vo vašich srdciach.

Dnes po viac ako 130 rokoch sa mesto opäť môže popýšiť tým, že ešte donedávna bol Willis Tower, známy z minulosti ako Sear Tower so svojimi 442 m, najvyšší mrakodrap USA. Každoročne láka milión turistov nielen svojím jedinečným výhľadom, ale aj neobyčajnou atrakciou, tzv. skydeckom, čo je presklený visutý balkón vo výške 412 m, ktorý vám umožní vidieť Chicago skutočne pod nohami.
Chicago Američania nazývajú aj zelené mesto, kvôli zeleni a množstvu parkov, ktoré sa v meste nachádzajú. Medzi najnovšie a už aj najznámejšie oázy zelene a oddychu a zároveň medzi hlavné atrakcie mesta patrí Millenium Park s najväčšou a najslávnejšou sochou mesta – Oblačnou bránou, ktorej sa hovorí aj Fazuľa. Nemajte strach, ju neprehliadnete. V meste je mnoho nádherných miest, ktoré by ste nemali obísť. Napríklad Navy Pier, najnavštevovanejšiu turistickú atrakciu mesta. Ide o mólo dlhé pol míle s úžasnými výhľadmi na jazero a neopakovateľnou atmosférou. Wrigley Field – druhý najstarší baseballový štadión v USA, pomenovaný po žuvačkovom kráľovi. Alta Vista Terrace, najstaršiu štvrť mesta či Buckingham Fountain – jedna z najväčších fontán na svete s kapacitou okolo 1,5 milióna galónov. Voda vystrekne až do výšky 15. poschodia.

Ak rozmýšľate nad návštevou Chicaga, vezmite do úvahy ako jeden z možných termínov 4. júl alebo tiež známy ako Deň nezávislosti. K tomuto najznámejšiemu americkému sviatku sa viaže festival zvaný Taste of Chicago. Má už vyše 30-ročnú tradíciu a dnes patrí medzi najväčšie udalosti v kalendári mesta. Je to jeden zo svetovo najväčších outdoorových gastronomických festivalov jedla a každoročne ho navštívia viac ako tri milióny ľudí.

Všetky americké noviny prehlasujú Chicago za americkú kulinársku hviezdu. Vám nezostane nič iné len súhlasiť. Aj v prípade, že skúsite hot-dog v stánku, verte, že je to labužnícky stánok. O gastronomický zážitok sa zaručene postarajú kuchári svetových mien v tých najvychýrenejších reštauráciách sveta.

Mesto je neodmysliteľne spojené aj s mafiánskou ikonou Al Caponem. V 20. a 30. rokoch 20. storočia získalo Chicago povesť mafiánskeho mesta s neobmedzenými možnosťami nelegálneho obchodu s čímkoľvek. Tisíc gangov, ktoré bojovali proti sebe a zákonu v uliciach mesta ovládal predovšetkým svetovo známy Al Capone. V meste samozrejme nájdete múzeum, ktoré je venované celej chicagskej gangsterskej histórii. Už od svojho vzniku, patrí nočný život v Chicagu medzi najlepšie v USA. Objavíte tú skvelé nočné a samozrejme najlepšie džezové bary na svete. Chicago teda človeka najskôr ohúri svojimi mrakodrapmi, potom zaujímavou históriou, ulahodí jeho chuťovým bunkám výbornou kuchyňou a nakoniec mu dá možnosť uvoľniť sa pri poháriku vína v jednom z početných džezových barov.

Letisko Košice môže byť aj tvojím štartom za dobrodružstvom.