Začnite vyhľadávať

hore

Objavte historickú perlu poľského severu

Historický skvost severného Poľska si jednoznačne zaslúži vašu pozornosť

 

Gdaňsk je jedno z najväčších a najstarších poľských miest, ktoré leží v Pomoransku, na rieke Visla a na brehu Baltského mora. Jeho existencia sa datuje už 2000 rokov pred Kristom a vďaka výhodnej polohe svojho prístavu bolo odjakživa miestom, kde sa stretávali rôzne náboženstvá a národy. Gdaňsk sa v roku 1454 na vlastnú žiadosť pripojil k Poľsku. Napriek pripojeniu sa, mu kráľ Kažimír ponechal množstvo slobôd a privilégií, aby sa mohlo mesto naďalej rozvíjať.

Mesto Gdaňsk je často označované za kolísku poľskej slobody.

Gdaňsk je typický svojou bohatou históriou a nezameniteľnou architektúrou, ktorú stretávame na každom rohu. Krásne domy vyzdobené erbami na námestí Dlugi Targ sú dôkazom, že miestni obyvatelia po stáročia utrácali nemalé peniaze za skrášľovanie mesta. Aj vďaka tomu je nádhernou historickou pamiatkou a všetkých návštevníkov zaručene oslní svojím bohatstvom.

Je najľudnatejším mestom v celom Poľsku, ktoré ponúka množstvo historických pamiatok a príležitostí na spoznávanie miestnej kultúry. Môžete sa v ňom nadýchnuť vône života súčasného Gdaňska, ktoré je plné kaviarní, malých obchodíkov a záhrad. Najväčším lákadlom pre mnohých návštevníkov je jednoznačne historické jadro. Nachádza sa tam najznámejšie námestie Dlugi Targ a radnica s vyhliadkou. Vo vysokej veži gdaňskej radnice môžeme vidieť  okrem vyhliadky aj slávnu zvonkohru, ktorá hrá každú hodinu rôzne melódie, avšak na poludnie hrá Schillerovu Ódu na radosť. Na hlavnom námestí si okrem radnice so zvonkohrou môžete pozrieť aj dominantu z roku 1633, ktorou je symbol Gdaňska – Neptunova fontána.

Kúsok od Neptunovej fontány nájdete Dvor kráľa Artuša. Je to krásny historický dom, ktorý kedysi slúžil ako kultúrne stredisko, kde za istý poplatok mohli ľudia piť pivo a rokovať medzi sebou ako rovný s rovným. Aj dnes si môžete túto atmosféru vychutnať spoločne s dobrým pivkom priamo v priestoroch pivnej pivnice.

Na mesto Gdaňsk sa viaže mnoho povestí. Jedná hovorí o tom, ako sa miestni obyvatelia nenechali obalamutiť čertom a vybili mu zub. Tento zub dodnes visí na jednom z mestských domov, a keď sa ho dotknete, budete mať vraj celý rok z pekla šťastie. Ak máte radi výhľady z vtáčej perspektívy, odporúčame vám navštíviť vežu Mariánskeho kostola. Do tejto veže síce vedie až 400 schodov, ale ten výhľad bude stáť určite za to! Skutočným skvostom je aj gotický kostol Panny Márie, ktorý je najvyššou cirkevnou stavbou na svete postavenou z tehál. Z gdaňských uličiek, katedrál a kostolov na vás bude pri vašej návšteve neustále dýchať história starých časov tohto veľkolepého mesta.

Letisko Košice môže byť aj tvojím štartom za novým dobrodružstvom. Nepremeškaj túto šancu spoznať bohatú poľskú kultúru z Košíc iba s jedným prestupom!

 

Letenky od 179 €