Začnite vyhľadávať

hore

Göteborg

Göteborg – gastronomická mekka obklopená malebnou severskou scenériou

Göteborg je druhým najväčším mestom vo Švédsku a domovom jednej z najväčších univerzít v Škandinávii. Niektorí ho nazývajú aj malým Londýnom, a to kvôli vplyvom, ktoré malo obchodné centrum Spojeného kráľovstva na toto prístavné mesto, či už v kontexte modelu rozvoja, alebo v iných aspektoch.

Prvý deň vám odporúčame začať v historickej časti mesta. Kúpte si horúcu kávu, prejdite sa pozdĺž nábrežia, kde nasadnete na jednu z lodí a vydáte sa na plavbu k pevnosti zo 17. storočia – Älvsborg, Môžete si tam urobiť piknik, rozplývať sa nad krásnymi výhľadmi alebo si zaplatiť sprievodcu, ktorý vám porozpráva o historickom pozadí pevnosti.

Ak vás okrem histórie láka aj umenie, druhý deň by ste mali venovať göteborgským múzeám. Mesto ponúka niečo pre každého – či je to múzeum Volva, vojenských lietadiel, prírodovedecké múzeum, múzeum dizajnu, umenia a iné. Ak ste na rodinnom výlete, nevynechajte Universeum – vedecké múzeum pre deti, v ktorom sa nielen niečo naučia, ale aj poriadne zabavia. Po tomto intenzívnom zážitku sa vám určite zažiada nájsť niekde oázu pokoja. Nájdete ju v botanickej záhrade BOTANISKA, ktorá je jednou z najväčších v Európe. Okrem tisícok druhov rastlín tam nájdete aj vzácne exempláre, ako napríklad strom z Veľkonočného ostrova, ktorý vo voľnej prírode vyhynul.Obzvlášť krásne sú záhrady na jar a v lete, kedy všetko rozvoniava, hýri farbami a vy si môžete užívať krásu pestrofarebnej prírody za ukľudňujúceho zvuku vodopádov.

Tretí deň sa vydajte do  štvrte HAGA, ktorá je jednou z najkrajších a najmalebnejších v okolí. Tam zažijete pravé švédsko so svojím hygge konceptom. Škandinávska aura štvrte vás donúti spomaliť a vychutnať si “fike”, čo u nich znamená dopriať si čas pre seba, užiť si pokoj. Ten však nenájdete skôr, ako si naplníte žalúdok chutným jedlom, či miestnou sladkou delikatesou, ktorou je ich XXL škoricový slimák.

Gastronómia vo Švédsku je na veľmi vysokej úrovni a berie sa smrteľne vážne. Len v Göteborgu sa nachádza 5 michelinských reštaurácií, ktoré vám naservírujú niekoľkochodové menu. V SK Mat och människor si môžete zabookovať varenie svojho menu so šéfkuchárom, Restaurang 28+ je najdlhším držiteľom michelinskej hviezdy vo Švédku a reštaurácia Bhoga vás prekvapí rozumnými cenami (vzhľadom na to, že je držiteľom takéhoto prestížneho ocenenia)

Posledný deň by mal byť vrcholom vášho švédskeho dobrodružstva, preto by ste si mali nechať návštevu neďalekého súostrovia na záver. Ak na vás odtiaľ nedýchne pravá nefalšovaná Škandinávia, tak už odnikiaľ. Práve tam uvidíte na vlastné oči scenériu, ktorú poznáte z moodových fotiek v časopisoch či na internete – malebné červené domčeky s majákom týčiace sa na skalkách vystupujúcich z mora obmývaných studenými vlnami. Len pre tento jeden pohľad sa oplatí toto mesto navštíviť. 

Zaleťte si z Košíc do Göteborgu s prestupom vo Varšave a prežite severské dobrodružstvo, z ktorého si odnesiete zážitky na celý život.