Začnite vyhľadávať

hore

Multikultúrne mesto Luxemburg 

Neskrotná krásy prírody snúbiaca sa s bohatou históriou a vysokou životnou úrovňou – hlavné mesto najbohatšej krajiny sveta si vás dozaista získa. 

Hovorí sa, že dobrého nie je veľa. To určite platí o síce malom, no malebnom hlavnom meste Luxemburska. Luxemburg je fascinujúce mesto plné kontrastov. Je starobylé aj súčasné, lokálne aj globálne. Mesto sa dokonca rozprestiera na dvoch rôznych úrovniach – horná časť mesta na starobylom skalnatom výbežku Bock a dolná časť v rokline rieky Alzette. Vďaka svojmu rozloženiu má azda najrôznorodejší reliéf spomedzi všetkých európskych hlavných miest. 

Zaujímavosťou je, že Luxembursko má tri úradné jazyky – luxemburčinu, francúzštinu a nemčinu, a že mu vládne veľkovojvoda, čo z neho robí posledné veľkovojvodstvo na svete. 

Okrem nádhernej prírody v okolí ponúka mesto najmä jedinečnú históriu a kultúru ovplyvnenú susednými krajinami a ich obyvateľmi, ktorí sem prúdia každý pracovný deň a zdvojnásobujú počet obyvateľov. Pri prvej návšteve určite nevynechajte potulky po starej štvrti zapísanej do svetového dedičstva UNESCO. Jedným z najzaujímavejších miest je Veľkovojvodský palác, ktorý stále využíva luxemburský veľkovojvoda ako svoju rezidenciu. Je to zároveň jeho „kancelária“, keďže tu vykonáva väčšinu svojich povinností hlavy štátu. Palác otvára svoje brány návštevníkom denne od polovice júla do začiatku septembra, ale jediný spôsob, ako si ho pozrieť, je prehliadka so sprievodcom. 

Navštíviť aspoň jeden dobrý výhľad je azda nevyhnutné pri každom zahraničnom výlete. Chemin de la Corniche („Cesta korza“ alebo “Múry korza” v Luxemburgu) ponúka jedny z najlepších vyhliadok v Luxemburgu. Vedie po starých hradbách, ktoré postavili Španieli a Francúzi v rovnakom čase, keď stavali kasematy, od Bockovej skaly až po Citadelu svätého Ducha. Cesta vedie údolím rieky Alzette a je bez áut. 

Ak vaše srdce piští po kultúrnych zážitkoch, môžete ho uspokojiť návštevou MUDAM – múzea moderného umenia, ktoré sa nachádza len kúsok od historického centra a je miestom čistého estetického pôžitku. Už len samotná budova, ktorú navrhol čínsko-americký architekt Ieoh Ming Pei, stojí za návštevu. MUDAM je miestom pre všetky umelecké disciplíny vrátane maľby, sochárstva a video umenia. Váš jedinečný kultúrny zážitok môžete večer zavŕšiť v Luxemburskej filharmónii, ktorá je považovaná za jedno z najlepších koncertných miest v Európe. Je sídlom Orchestre Philharmonique du Luxembourg a hrajú tu hostia z celého sveta vrátane celého radu slávnych dirigentov. 

Nezabudli sme ani na milovníkov gastroturizmu. Tunajšia kuchyňa zažíva renesanciu, takže si tu môžete pochutnať na vynikajúcich miestnych jedlách, ako sú Friture de la Moselle (malé vyprážané ryby z rieky Moselle), Judd mat Gaardebounen (údená bravčová krkovička s fazuľou) a mnoho ďalších. Ak si však chcete spestriť program, rýchla prechádzka vás zavedie okolo nepálskych kaviarní, mexických reštaurácií, francúzskych cukrární a ďalších. Dáme vám však radu nad zlato – ak môžete, určite navštívte známu luxemburskú čokoládovňu – Chocolate House Natalie Bonn a zastavte sa na vynikajúci obed spojený s dezertom. 

Za zábavou a dobrými zážitkami sa určite oplatí aj trochu vycestovať. Parc Merveilleux, ktorý sa nachádza v mestečku Bettembourg, je vzdialený len 10 km od Luxemburgu. Okrem zvieracieho parku je aj zábavným centrom, v ktorom nájdete herne, detské ihriská a dokonca aj vláčik, ktorý premáva po parku. A ak si chcete trochu oddýchnuť od ruchu mesta, nevynechajte oblasť Berdorf, ktorá je známa ako jedno z turisticky najnavštevovanejších miest Luxemburska. Jeho údolia sú pokryté chodníkmi, ktoré vám umožnia vnímať majestátnosť luxemburskej krajiny, a v tejto oblasti sa nachádza aj viac ako 3 000 hektárov lesa. Ak máte radi lezenie po skalách, potom vám tunajšie kopce poskytnú ideálnu príležitosť. 

Luxemburg je dokonalou destináciou na víkendový pobyt, nakoľko sú všetky vzdialenosti krátke a zvládnete ich hravo aj pešo. Nepremeškajte šancu navštíviť toto kúzelné mesto a preskúmať jeho krásy. Teraz len s jedným prestupom z Košíc. 

 

Letenky od 157 €