Začnite vyhľadávať

hore

Marseille – klenot Azúrového pobrežia

Marseille leží na juhu Francúzska v oblasti zvanej Provensálsko. Je vám tento názov povedomý? Väčšine turistov sa spája so známym aromatickým korením či levanduľovými poľami. Určite to však nie je všetko. Táto oblasť toho v sebe skrýva oveľa viac a nedá sa nazvať inak ako ozdobou Francúzskej riviéry, ak nie celého Francúzska.

Zatiaľ čo Taliansko je známe Toskánskom, vo Francúzsko je jedným z najväčších lákadiel práve Provensálsko –  pôvabný francúzsky vidiek, fialové polia, azúrové more. vinice či olivové háje, scenéria akoby vystrihnutá z obrazov v umeleckej galérii. Nevedeli jej odolať ani maliari ako Vincent van Gogh či Paul Cezanne, ktorí toto prostredie zachytili vo svojich svetoznámych obrazoch Hviezdna noc, Dom v Provensálsku či Záliv v Marseille.

Najväčším mestom v tejto oblasti (a druhým najväčším mestom vo Francúzsku) je Marseille – prístavné mesto, kde okrem potešenia z miestnej kuchyne, nájdete aj množstvo voňavých suvenírov, fotogenických spotov či široké kultúrne vyžitie. Vedeli ste napríklad, že vychýrená polievka bouillabaisse pochádza práve z Marseille? Ochutnať ju na mieste jej pôvodu z čerstvých rýb a darov mora je gastronomickým zážitkom, ktorý roztancuje vaše chuťové poháriky. Výdatný obed môžete následne vychodiť na prechádzke po levanduľových poliach a dopriať si tak pred večerom malú príjemnú aromaterapiu. Hlavná sezóna levandúľ je  v mesiacoch jún-august, preto ak sa chystáte na juh Francúzska práve za týmto zážitkom, odporúčame vám poobzerať sa po letenkách už v jari a využiť tak akciové ceny, ktoré sú počas leta či tesne pred odletom výrazne drahšie.

Čo sa oplatí vidieť v Marseille?

Určite odporúčame dopriať si výhľad na lode kotviace v Starom prístave, sú to zvyčajne jachty či rybárske a turistické lode, kde vás dovolenková atmosféra Stredomoria úplne opantá a vám sa naskytne pohľad ako vystrihnutý z cestovateľských magazínov. Za ďalším výhľadom sa vydajte na baziliku Notre-Dame de la Garde, ktorá je dominantou mesta. V prechádzke môžete pokračovať až k neďalekému prístavu Joliette, kde stojí maják Phare de Sainte Marie, postavený v roku 1855, či navštíviť pevnosť Château d’If, ktorá bola kedysi väznicou a je známa najmä z románu Gróf Monte Christo. Určite sa oplatí navštíviť aj marseillské múzeá, o ktoré určite nie je núdza. Ak vás zaujíma história, vydajte sa do Musée d’Histoire de Marseille, kde môžete napríklad vidieť časť obchodnej lode z 2. storočia objavenej na dne mora, či starodávne archeologické objavy, ktoré rozprávajú príbeh mesta od jeho zrodu až po súčasnosť. V prípade, že vaše srdce piští po umení, zavítajte do netradičného Musée du Santon, ktoré vás svojou expozíciou ručne robených figúrok vtiahne do čarovnej provensálskej vianočnej tradície.

Pred odchodom musíte ochutnať aj miestne sladké špeciality, ktorými sú čokoládové pâté d’amande a Marseillotte. Nevynechajte ani chutné suché pečivo v tvare lodí – les navettes, ktoré je v Marseille veľmi populárne. Ak si chcete odniesť domov aj malú pamiatku, siahnite napríklad po miestom mydle, levanduliach, provensálskom korení, keramike, tkaninách či miestny alkoholický nápoji pastis.

Marseille je destináciou, ktorú sa oplatí navštíviť kedykoľvek v roku, väčšina dní je slnečných a ponúka príjemne strávenú dovolenku, či už sa tam vyberiete za zábavou, na pláž, na nákupy či za poznaním. Neváhajte a kúpte si letenky z Košíc do romantického južného Francúzska, ktoré vás, veríme, očarí natoľko, že sa nebudete chcieť vrátiť domov.

 

Letenky od 181 €