Začnite vyhľadávať

hore

Nie je Kanada ako Kanada, spoznajte Montreal alebo aj druhý Paríž

Ak rozmýšľate nad cestou do Ameriky, mali by ste zvážiť aj návštevu jej severného suseda – Kanady. Je to totiž krajina, ktorá rozmýšľa inak. Ľudia, krajina, mestá, kultúra… všetko je tam niečím iné. Vysoká životná úroveň, ktorou sa Kanada môže pýšiť sa odzrkadľuje na výzore miest, vyšších cenách a mentalite domácich.

Montreal je mesto, ktoré rozhodne stojí za vašu pozornosť a za pár dní, ktoré by ste mu mali obetovať. Nielen z toho dôvodu, že je druhým najväčším mestom Kanady, ale ponúka aj veľké množstvo atrakcií a zaujímavých miest. O jeho kvalite hovorí aj fakt, že je každoročne vyhlasované za jedno z najlepších miest na život.

Montreal je perfektnou metropolou a zároveň druhým najväčším francúzsky hovoriacim mestom na svete. Američania ho prezývajú aj americkým Parížom.

Metropola kanadského Quebecu stojí jednou nohou v prítomnosti a druhou v minulosti. Impozantné kostoly z 19. storočia sa tu prelínajú s modernými, ohurujúcimi mrakodrapmi. Bezpochybne tá najkrajšia časť Montrealu je staré mesto – Old Montreal. Ide o históriou nabité ulice, kde vás uchvátia historické skvosty ako napríklad múzeá či starý montrealský prístav, ktorý sa využíva už len ako turistická a historická pamiatka. Perlou starého Montrealu je určite Bazilika Notre Dame, ktorá by nemala chýbať na vašom zozname must see.

Medzi hlavné zaujímavosti mesta rozhodne patrí tzv. podzemné mesto. Ide o systém podzemných chodieb, ktoré spájajú jednotlivé časti mesta. Je obľúbeným miestom hlavne v zime, kedy môžu obyvatelia Montrealu jednoducho a v teple nakupovať bez toho, aby museli vyjsť von do mínusových teplôt.

Je veľmi zaujímavé, že aj keď je Kanada súčasťou severnej Ameriky, po stáročia sa tu zachovala francúzština ako jeden z oficiálnych jazykov. Z dvojjazyčnosti mesta vyplýva aj ďalší zaujímavý fakt, a to značenie ulíc či námestí, ktoré nesú ako anglické, tak aj francúzske názvy. Dávajte si preto pozor, koho sa pýtate na cestu.

O Kanade sa všeobecne vie, že národným športom, ktorý je naozaj zakorenený hlboko vo všetkých pravých Kanaďanoch, je hokej. V Montreale majú pre fanúšikov vybudovanú Bell Centre, hokejovú arénu miestnych Canadians postavenú v roku 1996, preto ak obľubujte tento šport, mali by ste tam zájsť. A teraz pozor! Občania SR môžu do Kanady cestovať bez víz. Od 10.11.2016 Kanada zaviedla pre návštevníkov prichádzajúcich do krajiny lietadlom povinnosť tzv. predcestovnej elektronickej autorizácie (eTA). Autorizácia eTA je povinná aj v prípade leteckých tranzitov cez Kanadu. Nie je však povinná pre návštevníkov prichádzajúcich do Kanady autom/loďou/vlakom. Poplatok za eTA autorizáciu je 7 CAD a platnosť je 5 rokov.

Kanada ponúka mnoho krás, ktoré by mal každý aspoň raz za život vidieť. Príroda, architektúra či mentalita ľudí vás vo veľmi dobrom zmysle slova prekvapí.

Letenky od 619 €