Začnite vyhľadávať

hore

Naí Dillí – krajina bohov a korenia

Vychutnajte si romantickú prechádzku a nákupy na indických bazároch

 

Indická metropola Naí Dillí je zmesou vôni a chutí, ktoré očaria zmysly najtajuplnejším pokladom stredoveku – korením. Preplnené uličky sa nezaobídu bez tradičných bazárov, ktoré hromadia oblečenie, spomínané korenie, vonné tyčinky alebo bižutériu. Najväčšie mesto Indie víta návštevníkov historickou štvrťou Šáhdžahánabád. Rukopis indickej histórie sa tu mieša s britskou kultúrou. Je len na vás, čo všetko si zo slnečnej Indie odnesiete domov. Isté však je, že India na vás zapôsobí a vrátiť sa tam budete chcieť čo najskôr.

India je láskou k zvieratám preslávená. A nejde pritom len o náboženské dôvody. V Naí Dillí stojí dokonca aj známa vtáčia nemocnica.

Ak vás na Naí Dillí lákajú práve typické nákupy na trhoch, nemali by ste obísť ani jeden z bazárov Janpath, Chawri Bazaar a Connaught Place. Všetky tieto trhy sú unikátne a predstavujú autentický zážitok pre každého nákupného maniaka. Po náročnom dni nakupovania po slnkom zaliatych uličkách mesta si nezabudnite dať typickú indickú kávu, do ktorej miestni niekedy primiešavajú aj rôzne druhy korenia, no najčastejšie ju pijú čiernu. Ak však túžite iba po svetoznámom korení, zvoľte si bazár Khari Baoli. Nájdete tam čaj, oriešky, čili, ale aj korenie, o ktorom ste doteraz ani nevedeli, že existuje.

Milujete romantickú prechádzku nočným mestom? Úzke uličky tvoria spleť architektonických divov dvoch kultúr, ktoré potešia každého nadšenca stredovekých labyrintov. Exotické jedlá sú indickou pýchou, ktorá pošteklí vaše zmysly a útočí na ne počas celého pobytu. Indickou lahôdkou, ktorú určite ochutnajte je panipuri, nazývaná aj gol gappa – vyprážané pečivo plnené omáčkou so zmesou rôzneho korenia. Ak si predsa len budete chcieť oddýchnuť od korenia, zvážte gulab jamun, svetoznámu indickú sladkosť. Zapiť ju môžete lassi, jogurtovým nápojom s korením alebo ovocím. Áno, v Indii sa koreniu len tak ľahko nevyhnete.

Ani nočný život v Indii nie je o nič menej korenistý. Kozmopolitné bary a kluby sú inšpirované britskou kultúrou moderného života a ponúkajú rozmanité spôsoby zábavy. Južná časť mesta je ideálna pre všetkých, ktorí by radi svoju lásku vzali na koncert živej hudby. Tóny akustických nástrojov sa nesú mestom a v zmesi rôznych jazykov a chutí sa vytvára oáza pokoja v dokonalej harmónii s priateľskými tvárami okolo vás. Paharganj je naopak priestor, kde si dokážete vychutnať skvelé pivo po teplom dni a oddychovať v tichom rytme indického srdca. Rytmus a tempo rozhodne nechýba ani v Bharatnatyam alebo Kathakali. Typické indické tance po západe slnka rozvášnia davy nadšených turistov.

India určite nie je len o jedle a korení. Indické pamiatky sú delikátnou prestávkou po gastronomickych zážitkoch. Rodisko Mahátmá Gándhího ich má v zozname UNESCO zapísané až tri – Červená pevnosť, hrobka Humayun a Quotab Minar. Obzvlášť zaujímavou je hrobka panovníka Humayuna, ktorú postavila jeho manželka. Nachádza sa v tichej záhrade a toto mauzóleum skrýva stovku hrobov rôznych panovníkov. Ak by sa vám ešte stále historických pamiatok málilo, určite navštívte  Akshardam Temple. Chrám bol dostavaný len v roku 2005 a pracovalo na ňom viac ako 11 000 pracovníkov. Celý chrámový komplex má rozlohu až 12 hektárov. Vnútri nájdete takmer 150 ručne tesaných sôch slonov. Je v ňom však zakázané fotiť, preto si spomienky na tento skvost indickej architektúry musíte uchovať len vo svojej pamäti.   Každý turista veľmi rýchlo podľahne kráse Červenej pevnosti, ktorá vyniká kameňom v atypickej červenej farbe. Pevnosť je zaujímavá aj tým, že popri jej obdivovaní vám neustále okolo nôh pobehujú burunduki a z korún stromov počujete škrekot nespočetného množstva papagájov.    Minúť by ste nemali ani tibetskú štvrť mesta, v ktorej môžete ochutnať tibetský čaj alebo tibetský chlieb, či tzv. momo. Čaj je na prvý pohľad ako obyčajný čierny čaj, ale s exotickou prímesou v podobe masla z jaka. Obsahuje preto veľa tuku a chuťovo je slaný. Tibetskí obyvatelia ho však využívajú ako zdroj energie. Momo je malá pochúťka z cesta, plnená mäsom alebo inými ingredienciami a pripomína pirohy. Tibetský chlieb má zas vizuálne najbližšie k našej knedli, no ak si vyberiete do Indie zistíte, že chuťovo sa porovnať nedajú.

Pestré šaty, farebné oblečenie a šatky so vzormi, o ktorých sa vám ani nesnívalo. India je krajinou plnofarebnej módy, ktorá poteší každého, kto obľubuje farebnosť a žiarivé oblečenie. Indická krajina je ideálnou pre každého, kto si chce z dovolenky vytvoriť miesto plné oddychu a exotiky.

Letenky od 599 €