Začnite vyhľadávať

hore

Neapol

Talianska pýcha vzdialená len pár minút od slávnych Pompejí

Neapol leží na juhu Talianska a vďaka svojim monumentálnym stavbám sa ocitol aj na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Bohatá história a kultúra Neapola sa odráža v mnohých pamiatkach či budovách v meste. Medzi najznámejšie pamiatky patrí Castel dell’Ovo, Castel Nuovo a Katedrála svätého Januára. Nachádza sa tu aj najstaršie divadlo v Európe – San Carlo Theatre, ktoré bolo založené v roku 1737. Mesto má tiež veľmi živú hudobnú scénu, ktorá sa sústreďuje najmä okolo opery a tradičného národného tanca tarantella. Ak sa túžite vydať po stopách významných osobnosti, v Neapole sa narodili napríklad básnik Giacomo Leopardi, spevák Luciano Pavarotti a herec Marcello Mastroianni.

V okolí mesta sa nachádza viacero horúcich prameňov. Leží tiež v tesnej blízkosti Pompejí, ktoré pred takmer 2000 rokmi ľahli popolom po výbuchu ešte stále aktívnej sopky Vezuv.

Gastronómia Neapola je považovaná za jednu z najchutnejších v Taliansku.  Pizza Margherita – toto je najslávnejšia pizza na svete a bola vynájdená práve v Neapole. Na tenké cesto s hrubými okrajmi sa pridáva iba paradajková omáčka, mozzarella a bazalka. Ochutnať by ste mali aj Frittata di spaghetti, Mozzarella di bufala, Ragù napoletano a tradičný dezert s ovocnou náplňou Sfogliatella. Medzi typické pouličné jedlá patrí napríklad pizza frita (fritovaná pizza), arancini (ryžové guľky plnené mäsom alebo syrom) a zeppole (fritované koláče plnené ricottou alebo jamom). Neapol je známy aj svojou silnou a aromatickou kávou – okrem espressa, je v obľúbe aj macchiato a samozrejme cappuccino s jemným croissantom.

Neapol je ideálnou destináciou pre romantické aj dobrodružné tipy. Nenechajte si ujsť možnosť navštíviť ho za akciové ceny leteniek s Austrian.