Začnite vyhľadávať

hore

Palermo

Klenot Sicílie s neopísateľným čarom

Exotický šarm, morský vzduch, palmy, ale aj starobylé uličky plné chutí a vôní… To všetko skrýva fascinujúce sicílske Palermo. Čo by ste pri potulkách pulzujúcim mestom v srdci Stredomoria mali navštíviť?

Palermo je živé mesto s multikultúrnou dušou a jeho pamiatky, starobylé budovy, historické štvrte a tradície rozprávajú fascinujúci príbeh celého ostrova. Najdôležitejšie miesta sa nachádzajú v centre, v štyroch štvrtiach – Albergheria, Capo, Vucciria a La Kalsa, ktoré sú spojené námestím Quattro Canti. Jednou z najpôvabnejších pamiatok je San Giovanni degli Eremiti (Sv. Ján z Rádu pustovníkov) či katedrála z 12. storočia s normandskou architektúrou. Na kopci sa vypína Palazzo dei Normanni (Normanský palác) alebo Kráľovský palác, ktorý postavili Arabi ešte v 9. storočí. Jeho kaplnka, vyzdobená mozaikami, mramorom, zlatom a drahými kameňmi, vyráža navštevníkom dych. Pri návšteve si však dajte pozor na dlhé rady a snažte sa tam byť skoro ráno.

Počet pamiatok a pozoruhodností Palerma je takmer nevyčerpateľný. Sedem z nich je na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Jedinečnú atmosféru Palerma najlepšie zažijete na potulkách jeho historickými štvrťami. Miestne trhy ako Capo, Ballarò a Vucciria sú zmesou rôznych kultúr a populárnych tradícií, ako aj najlepšími miestami na ochutnanie miestneho pouličného jedla.

Na každom kroku dostanete arancini (vyprážané ryžové gule plnené šunkou a mozzarellou alebo mäsom), sfincione (typický druh pizze s vysokým okrajom, ančovičkami a ovčím syrom caciocavallo), zemiakové krokety a panelle (pražené arabské obdĺžnikové placky z cícerovej múky a vody).

Palermo vás očarí svojimi pamiatkami, ale aj krásnymi uličkami a živým talianskym spôsobom života. Po ruchu mesta vás určite poteší aj pokojná prechádzka prístavom alebo pozdĺž pobrežia. Najbližšia pláž je Spiaggia dell’Arenella, asi 4 km od prístavu (15 min. jazdy taxíkom).

Nečakajte na lepšiu príležitosť. Sicília je ostrov, ktorý sa jednoznačne oplatí navštíviť.