Začnite vyhľadávať

hore

Peking

Mesto, v ktorom sa rozhodne nebudete cítiť osamote

Najľudnatejšia krajina na svete, ktorá svojou kultúrou s nádychom krehkosti a tajomnosti inšpiruje ostatný svet už viac ako 3000 rokov.

Ako je možné, že jedna krajina má tak bohatú históriu, nezameniteľnú kultúru a súčasná doba tam napreduje rýchlejšie ako inde vo svete? Na to, aby ste vedeli na túto otázku odpovedať, musíte Čínu a jej krásy vidieť. Cítiť jej chuť, zažiť atmosféru veľkomiest alebo sa dotknúť jej dokonalej prírody a hôr.

Nájdete tu všetko: nádherné kultúrne a historické stavby, inštitúcie či moderné mrakodrapy, nad ktorých nevšednou architektúrou sa budete zamýšľať ešte dlho.

Peking – hlavné mesto Čínskej ľudovej republiky, bývalé sídlo čínskych cisárov dynastií Ming a Qing, vám predstaví všetko, čo Čína ponúka. Takmer 22-miliónové mesto (áno, čítate správne) vás nenechá ani na chvíľku osamote. Ľudia sú všade, je ich naozaj veľa a dokonale dotvárajú atmosféru tohto rušného veľkomesta, ktorého návštevu určite neoľutujete.

V Pekingu môžete prežiť aj dokonalý gastronomický zážitok. Samozrejme, okrem pravého čínskeho jedla nechýbajú ani ostatné ázijské či svetové kuchyne. Pri tak širokej ponuke netreba zabudnúť ani na miestne špeciality, ako napríklad „pekinská kačka“ (Beijing kaoya) alebo „mongolský horúci hrniec“. Ak chcete vyskúšať tradičné čínske jedlo od pouličných predajcov, najlepším miestom sú špeciálne nočné trhy.

Nákupy v Pekingu? Výber tovarov je najširší v celej Číne a možno aj na svete. Nájdete tu naozaj všetko. Nuž, možno okrem originálov. Lacné je predovšetkým oblečenie. Dobrými suvenírmi sú štetce, tuš, malé predmety z jadeitu alebo remeselné výrobky ako draky, ručne maľované pudrenky či predmety z papiera.

Nádherné paláce a typická čínska architektúra, sochy bojovníkov a drakov nájdete všade. Peking je známy svojím Námestím nebeského pokoja, Chrámom nebies či Zakázaným mestom. Toto hradbami obstavané mesto nachádzajúce sa priamo uprostred mesta jasne svedčí o tom, že do mesta smeli vstúpiť len osoby pozvané samotným cisárom. Ide o najzachovalejšie zoskupenie starých palácov v Číne, starý svet prekrásnych konkubín, cisárov, eunuchov a podozrivého čínskeho bohatstva. Otváracie hodiny sa počas roka menia, v období apríl – október je mesto otvorené pre verejnosť od 8:30 do 17:00, v zimných mesiacoch do 16:00.

Len 73 kilometrov od mesta sa rozprestiera monumentálna stavba nevyčísliteľnej architektonickej hodnoty, ktorá dnes predstavuje jeden z najdôležitejších symbolov Číny – Veľký čínsky múr. Ide o najväčšiu svetovú stavbu, ktorá sa tiahne od Žltého mora až po púšť Gobi. Jeho stavba začala v 5. storočí a pokračovala až do 16. storočia. Medzi najnavštevovanejšie časti patrí Badaling, menej navštevované (a krajšie) sú ale časti Mutianyu, Simatai alebo Jinshanling.

Nezabudnite, že na cesty do krajiny sa vyžaduje cestovný pas a vízum, o ktoré je možné požiadať na príslušnom zastupiteľskom úrade v Bratislave alebo tiež online. Od 1. 1. 2013 nie je potrebné vízum na tranzit do 72 hodín v mestách Peking, Šanghaj a Kantón. Hlavnou podmienkou je, aby ste boli majiteľom platného cestovného dokladu a letenky do tretej krajiny (s odletom do 72 hodín a s potvrdeným dátumom odletu). Po zakúpení letenky je potrebné o tomto informovať leteckú spoločnosť.

Letisko Košice môže byť aj tvojím štartom za dobrodružstvom.