Začnite vyhľadávať

hore

Porto

Mesto dobrého vína  

Ách, Porto – staré známe, energické a sladké Porto. Niet divu, že si mnohí cestovatelia obľúbili toto prímorské mesto. Samozrejme, pri návšteve Portugalska nemôžete minúť hlavné mesto Lisabon, ktoré vás očarí. No Porto si získa vaše srdce. Vyskúšajte portugalský city break z Košíc s prestupom vo Viedni!  

Mesto má všetko na to, aby upútalo vašu pozornosť. Nájde sa v ňom milovník umenia, histórie, prírody i bonviván, ktorý si zamiluje kaviarničky a miestne taverny, ale aj sklady či pivnice s hektolitrami portského vína. 

V Porte nemôžete minúť prímorskú štvrť Ribeira – je to historická štvrť v blízkosti rieky Duoro. V jej centre zabudnete na plynutie času a od výhľadu na slnkom zaliate ústie rieky nebudete chcieť odtrhnúť zrak. Na nábreží si zas nebudete vedieť vybrať tavernu či reštauráciu, ktoré ponúkajú výborné miestne jedlo z morských plodov.  

Návšteva Porta bez toho, aby ste si dopriali ochutnávku portských vín sa nemôže rátať za úplnú. Vinho do Porto poznáme väčšinou ako sladké, červené víno, no môžete ochutnať biele, suché, aj polosuché odrody. Toto víno je špecifické tým, že sa doň pridáva brandy a obsah alkoholu v ňom okolo 20 %.  

Práve na opačnej strane rieky Duoro, neďaleko mesta Porto, leží mestečko Vila Nova de Gaia. Obe mestá spája rovnaká minulosť  – výroba portského vína. V tomto meste môžete zájsť na obhliadku skladov vína. Z tohto mestečka je krásny pohľad na Porto. Pri západe slnka a dobrom portskom máte o zimomriavky na tele a výnimočné spomienky postarané. 

Presuňme sa od vína a výhľadom k historickým pamiatkam, ktoré môžete v Porte objavovať. Fundação de Serralves je nadácia, ktorá pozostáva z Múzea moderného umenia (Museu de Serralves), ktoré pripomína vilu. Minimalistická budova múzea v štýle Art Deco je fascinujúca už na prvý pohľad. Neustále sa meniace medzinárodné výstavy lákajú do múzea nielen turistov, ale aj miestnych obyvateľov. 

Casa de Música je ďalšou výnimočnou budovou, ktorá vás ohromí svojou architektúrou. Koncertná hala je tiež “domovom” Národného orchestra v Porte. Dom hudby je otvorený denne. Ak je pre vás koncert príliš, viete sa pozrieť so sprievodcom aj do vnútra, ktoré je rovnako fascinujúce, ako zovňajšok tejto budovy.  

Veža Clérigos je ďalším miestom, ktoré by ste nemali vynechať – je totiž dominantou Porta a našťastie ju neprehliadnete len tak jednoducho. S výškou 75 metrov je jednou z najvyšších stavieb v severnom Portugalsku. Návštevníkom, ktorí sa odhodlajú vystúpiť po 225 schodoch sa otvorí jedinečná panoráma na mesto.  

Vašou ďalšou zastávkou, ktorá stojí za to, je FC Porto Museum. Aj keď nie ste fanúšikom futbalu, prehliadka zahŕňa okrem múzea aj domovský štadión. Pomocou interaktívnych technológií a multimédií približuje ikonické zápasy hráčov, ktoré vás určite budú baviť.

Livraria Lello – kníhkupectvo, ktoré vás zatiahne do príbehu Harryho Pottera. Hovorí sa, že práve toto kníhkupectvo inšpirovalo autorku k napísaniu čarodejníckej ságy. Bol by to pekný príbeh, ak by ho Rowlingová naozaj navštívila. Niet však divu, že sa považuje za jeden z najkrajších a najznámejších kníhkupectiev v Európe, ktoré si obľúbite už na prvý pohľad.  

Pri digitálnych technológiách ešte zostaneme. Vo World of Discoveries nájdete interaktívnu digitálnu výstavu, ktorá je venovaná veľkým portugalským objaviteľom. Vydajte sa na fantastickú odyseu portugalských moreplavcov.  

Čo by to bol za city break či dovolenku bez návštevy pláže? Pláže sú dostupné z centra mesta do 15 minút pešo alebo verejnou dopravou. Asi najbližšia je Praia dos Ingleses, ktorá je vzdialená od centra len 12 minút. Na tejto piesočnatej pláži si oddýchnete, zaplávate, ale ak máte radi výzvy a adrenalín, určite vyskúšajte surfovanie, ktoré je v tých oblastiach veľmi obľúbeným a vyhľadávaným športom.  

Chcete zistiť, ako chutí Porto? Najlepšie je vydať sa do Porta z Košíc cez Viedeň. Letenky sú cenovo dostupné a pre spontánny city break počas predĺženého víkendu je to ideálne miesto na spoznávanie. Vydajte sa do Porta!