Začnite vyhľadávať

hore

Spoznajte Prahu inak

Stráviť tretinu dňa vo vlaku, aby ste videli stovežatú, sa už dnes nenosí. No vybrať sa tam lietadlom za super cenu a užiť si predĺžený víkend s ôsmimi hodinami k dobru? To neznie vôbec zle. Tak sa s nami vyberte na výlet za tipmi, ktoré navždy zmenia váš pohľad na Prahu.

Ak si radi necháte poradiť miestnymi, môžete sa s nimi vybrať na alternatívnu prehliadku. Rodení Pražáci vám radi ukážu komunistické pamiatky, nočné kluby, miesta, kde žijú minority a kde tvoria pouliční umelci. Ak sa radšej túlate, nasledujúce miesta by ste určite nemali vynechať.

Pražský hrad, je, samozrejme, nevyhnutnosťou. No namiesto tradičnej cesty plnej turistov sa naň radšej vyberte cez Chotkovy sady. Tento verejný park poskytuje príjemnú prechádzku, počas ktorej zabudnete na ruch veľkomesta a vrátite sa o pár storočí späť.

 

 

Z hradu do mesta si môžete zvoliť trasu, na ktorej narazíte na Stenu Johna Lennona. Jeho podobizeň sa tam objavila už v roku 1980 a odvtedy bola symbolom odporu. Predstavitelia minulého režimu ju dali niekoľkokrát premaľovať, no neúspešne – tvár zosnulého “bítlsáka” sa tam čoskoro objavila znova.

V Prahe stretnete aj ďalšie známe osobnosti, vrátane Franza Kafku. Jeho geniálnu hlavu plnú nápadov môžete priamo uprostred metamorfózy zachytiť vďaka sochárovi Davidovi Černému. Kafkova jedenásť metrová hlava pozostáva zo 42 vrstiev a pravidelne mení svoju orientáciu aj výraz, mnohokrát dosť bizarným spôsobom.

Ďalšou historickou ikonou od Davida Černého v Prahe je “Visiaci muž” Sigmund Freud. Márne by ste však od neho čakali, aby vás pozval do svojej kancelárie. Nachádza sa totiž niekoľko metrov nad zemou, držiac sa tyče iba jednou rukou. A keďže Freud trpel okrem iných fóbií aj tou z výšok, Černý sa s podobizňou otca psychoanalýzy rozhodne nemaznal.

Praha nemá núdzu ani o kuriózne múzeá. Ak vás, rovnako ako Rudolfa II., fascinuje alchýmia, už sa vám z Múzea alchymistov a mágov Starej Prahy nebude chcieť odísť. Ak sa odtiaľ napriek tomu dostanete (hádam aj s vreckom zlata), odporúčame poračovať Múzeom KGB alebo komunizmu. Ďalšou zastávkou môže byť Hrdličkovo múzeum antropológie, kde nájdete kosti, lebky, vlasy či múmie ľudí a zvierat. Úľavu po náročnom dni si doprajete v Múzeum historických nočníkov a toaliet, kde zistíte, akí vynaliezaví boli naši predkovia, a pozriete si miesta, kde aj Napoleon a Lincoln chodili pešo.

Nevidieť Prahu z výšky, to je akoby ste ju nikdy ani nenavštívili. Jej krásna panoráma totiž zaručene vyrazí dych. Možností, kde si ju vychutnať, máte niekoľko. Buď sa vyveziete na druhú najškaredšiu budovu na svete, Žižkovu vežu, alebo vyšliapete 98 schodov na rozhľadňu Dúbravka. Môžete vykuknúť aj z okna, ktoré bolo dejiskom Pražskej defenestrácie – len pozor, aby ste sa nevyklonili až príliš.

Netreba zabúdať ani na pitný režim. V lete sa osviežite v pivných záhradách Letenské sady alebo Riegerove sady. Niečo na zahryznutie si vychutnáte v malom bare Pivo a párek. Priam božské, nefiltrované a nefermenotvané pivo nájdete v Strahovskom kláštore. Pivá z celého Česka aj sveta zase ponúka Pivovarský klub a u seba vás rád privíta aj U Kalicha, kde sa stretnete v Dobrým vojákej Švejkem.

 

Pražský nočný život je naozaj pestrý. Deň môžete zaklincovať poriadnou zábavou v jednom zo stoviek klubov. Bez ohľadu na to, v akom rytme tancujete najradšej, v klube Karlovy Lázně ho nájdete. V tomto najväčšom klube v strednej Európe hrá totiž na každom z piatich poschodí iná hudba. Ak vás zaujíma aj estetika klubov, vyskúšajte MoonclubAce Club či hudobný klub Lucerna. Pri cestovaní so spoločnosťou Ryanair uprednostnite online check-in (palubnú vstupenku). Zaregistrovať sa môžete 60 dní pred odletom pri výbere miesta na sedenie alebo najskôr 48 hodín a najneskôr 2 hodiny pred odletom bez výberu miesta. Potom je už táto služba nedostupná a na letisku je palubná vstupenka vyhotovená s poplatkom 55 €. Palubnú vstupenku môžete mať buď v elektronickej verzii v aplikácii Ryanair, alebo vo vytlačenej forme. Celý postup nájdete v našom videu

Znie to dobre, čo poviete? Tak si vyberte s priateľmi dátum a zaleťte si s Ryanairom na výlet do Prahy plný bizarností, kuriozít a skvelého piva, na ktorý (ne)zabudnete!

 

 

 

Letenky od 19.99 €