Začnite vyhľadávať

hore

Riga

Spoznajte Paríž severu

Pulzujúca energia hlavného mesta Riga a nedotknutá príroda Lotyšska vám vyrazia dych.

 

V jednom z troch pobaltských štátov môžete objaviť nádhernú a divokú prírodu, do ktorej sa na prvý pohľad zamilujete. Medzi najväčšie unikáty patrí jednoznačne najširší vodopád v Európe, ktorý má výšku len 2 metre, ale šírku až 270 metrov. Ak ste milovníkom prírody, pri návšteve Lotyšska nesmiete vynechať národný park Kemeri. Nachádza sa v ňom kúpeľné mestečko, minerálne pramene, liečivé bahná a mokrade, najstarší lotyšský prales a prekrásne azurové jazerá.

Centrom tejto podmanivej prírodnej krásy je hlavné mesto Riga.

Metropola Lotyšska ponúka jej návštevníkom kúsok histórie doslova na každom rohu. Výhodnú polohu mesta využili už v stredoveku Vikingovia, ktorý Rigu premenili na jeden z najväčších obchodných uzlov. Túto pozíciu si dokázala udržať po stáročia, vďaka čomu je dodnes vyhľadávanou destináciu mnohých cestovateľov. Riga je svojou architektúrou prirovnávaná k takým velikánom ako Petrohrad, Barcelona či Viedeň.

Historickí nadšenci si teda prídu v Rige na svoje. Staré mesto je plné krásnych a starobylých budov, chrámov, kostolov a je chránenou pamiatkou UNESCO.  Počas vašej návštevy na vás budú dohliadať Traja bratia. Nie, nie sú to osobní strážcovia mesta, ale tri najstaršie obytné budovy, ktoré boli postavené v 15., 16. a 17. storočí. Podľa niektorých názorov sú vtipnou odozvou na podobné budovy v Talíne, ktoré sú pomenované Tri sestry. Pri prechádzke po centre by ste určite nemali minúť Dom čiernych hláv. Táto pôvabná budova pochádza zo 14. storočia a jej názov súvisí s čiernymi pokrývkami hlavy obchodníkov, ktorý sa v nej stretávali. V Rige sa nachádza najväčšia katedrála v celom Pobaltí, v okolí ktorej sa sústreďuje najväčší počet turistov.

Ak budete v Rige, nezabúdajte sa pozerať hore! Strechy a veže sú totiž vyzdobené sochami žien, mačiek ale objavíte aj sochu čítajúceho chlapca.

Riga neponúka len jedinečnú históriu, ale aj bohatý kultúrny život v podobe kaviarní, reštaurácií a nočných barov. V útulných uličkách nasajete plnými dúškami atmosféru celého Pobaltia. Mesto sa pýši aj najväčším európskym trhoviskom, kde nájdete na jednom mieste všetky domáce pochúťky. Trh je veľkým lákadlom práve pre turistov, ktorí radi spoznávajú kultúru krajiny prostredníctvom ochutnávania tradičných špecialít.