Začnite vyhľadávať

hore

Večné mesto trochu inak

Talianska metropola je nádherná v každom ročnom období. Jednoducho má svoju neopakovateľnú atmosféru, ktorej sa nedá nikdy dosť nabažiť.

Azda každý z nás už aspoň raz v živote počul vetu “Všetky cesty vedú do Ríma”. Rím ročne priláka vyše 10 miliónov turistov a naozaj má čo ponúknuť každému z nich. Keď ste milovníkom histórie, talianskeho jedla, úžasných scenérií a priateľských ľudí, Rím je pre vás to pravé orechové. Nepremeškajte jedinečnú šancu navštíviť ho a preskúmať čo najviac z toho, čo ponúka.

Každú noc vytiahnu zo známej Fontány di Trevi až do 3 000 eur v minciach. Tie tam počas dňa pohádzali turisti. Peniaze putujú charite, ktorá nimi pomáha chudobným v Ríme

Ak ste ešte v Ríme nikdy neboli, nebojte sa tradičných turistických destinácií. Aj keď sa vám môžu na prvý pohľad javiť ako mainstreamové a preplnené, každá z nich má čo ponúknuť a stojí za návštevu aspoň raz za život. Azda najznámejšou z nich je Koloseum, ktoré bolo postavené v prvom storočí a odohrávali sa tam gladiátorské zápasy pre pobavenie cisára a ľudí. Následne bolo niekoľko storočí opustené a chátralo, práve preto z neho niektoré časti odpadli. Odporúčame vám zakúpiť si lístky pár dní pred jeho návštevou, aby ste nestáli dlhé hodiny v radách.  Ďalším historickým skvostom je Pantheon – staroveký kruhový chrám, ktorí je mnohými považovaný za jedinú architektonicky dokonalú stavbu na svete. Rím sa môže pýšiť aj Fontánou di Trevi, barokovým umeleckým dielom, o ktorom sa traduje známa legenda. Hovorí sa, že ak sa postavíte k fontáne chrbtom a pravou rukou hodíte do vody ponad pravé rameno mincu, tak sa ešte do Ríma určite vrátite. 

K najznámejším pamiatkam v Ríme patria aj Španielske schody, ktoré sa nachádzajú na Španielskom námestí. Sú jedným z najznámejších schodísk v Európe a zároveň obľúbeným miestom stretnutí miestnych. Obzvlášť krásne sú na jar, keď kvitnú azalky. V tesnej blízkosti Ríma sa nachádza aj mestský štát Vatikán, ktorý je domovom Svätého otca. Ide o najmenší štát na svete, ktorý je preslávený najmä ikonickým Námestím a Bazilikou svätého Petra. Pri návšteve Vatikánu určite navštívte vatikánske múzeá, ktoré vystavujú najznámejšie svetové obrazy a relikvie. Ich súčasťou sú aj ikonické točité schody, Rafaelove siene – fresky, ktoré sú považované za najkrajšie dielo renesancie a Sixtínsku kaplnku s Michelangelovým Posledným súdom.

Ak už máte pochodené všetky známe pamiatky, môžete sa vydať za kultúrou a zážitkami. Pri návšteve štvrti Trastevere zažijete jedinečnú bohémsku atmosféru, objavíte nespočetné skryté obchodíky a bohatý nočný život. Pokiaľ vaše srdce dychtí po nakupovaní, určite navštívte netradičné obchodné centrum Galleria Alberto Sordi. Je ideálnym miestom pre ľudí, ktorí chcú zažiť najlepších a najpopulárnejších talianskych dizajnérov v jednom z najkrajších obchodných centier v Európe so strešnými oknami z farebného skla a mozaikovými podlahami. Ak túžite po hudobnom vyžití, Auditorium-Parco Della Musica vám ponúkne najlepšie koncerty klasickej či rokovej hudby. Táto budova v tvare chrobáka je zároveň dejiskom každoročného filmového festivalu či vedeckých výstav. V zime dokonca ponúka klzisko. Nech prídete v akýkoľvek deň v roku, zaručane tam bude živo.

Rím je určite aj mestom športu, pričom mnohí Taliani sa inšpirujú svojimi predkami, ktorí inklinovali najmä k jazdeniu na koňoch, šermu, hádzaniu a plávaniu. Národným športom je samozrejme aj futbal a z Talianska pochádzajú mnohé zvučné mená ako Gianluigi Donnarumma, Mario Balotelli či Gianluigi Buffon. Priaznivcov tohto športu dozaista poteší návšteva zbrusu nového futbalového štadióna Stadio della Roma, ktorý je domovom domácich družstiev AS Roma a SS Lazio. Zároveň ide o najväčšie športové zariadenie v Ríme, ktoré ponúka aj iné športové zápasy.

Čo sa týka gastroturizmu, Rím, ako aj celý zvyšok Talianska, je rajom pre milovníkov tradičných talianskych jedál ako pizza alebo cestoviny či sladkých raňajok v podobe rôznych pečív. Neostaňme však iba pri všeobecne známych jedlách. Talianska kuchyňa má ešte veľa ďalších, menej známych špecialít, akými sú napríklad Straccetti, hovädzie mäso s rukolou servírované s ryžou či špeciálny dezert Torta ricotta e visciole, tvarohovo višňová torta. Určite si k tomu nezabudnite dať pohár dobrého talianského vína. Obľúbené je napríklad červené suché Primitivo, čo je skorá odroda, ktorá dozrieva vo vinohradoch ako prvá v rámci modrých odrôd. Tip na záver: nikdy si neobjednávajte cappuccino popoludní, ak nechcete Talianov pohoršiť, ale jesť pizzu na raňajky je v Taliansku v poriadku.

Doprajte si predĺžený víkend či týždennú dovolenku a navštívte čarokrásny Rím. Teraz len s jedným prestupom z Košíc s Austrian Airlines.

Letenky od 155 €