Začnite vyhľadávať

hore

Megalomanská perla orientu  

Je vaším snom navštíviť Áziu? Teraz je ten správny čas. Začnite vo veľkom a zaleťte si do megalopolisu menom Šanghaj! 

Perla orientu, Paríž východu či mesto na mori. Šanghaj má veľa prívlastkov, no mali by ste sami zistiť, ktorý je pre neho najideálnejší.  

Rozloha mesta je vyše 7-tisíc kilometrov. Pre lepšiu predstavu, je o trošku väčšie ako celý Košický kraj.  Šanghaj sa môže pýšiť niekoľkými NAJ. Žije tu približne 26 miliónov obyvateľov (tento údaj je ešte z roku 2019). Má dve letoviská, ktoré sú dokonalo prepojené s tisíckami kilometrov železníc a ciest. Keď sme pri tých cestách, diaľnice v Šanghaji majú 6 až 10 pruhov, no zápche sa aj tak nevyhnete. Šanghajské metro patrí medzi jedno z NAJväčších na svete, aj keď Peking mu výrazne dýcha na krk. Má vyše 700 km tratí a denne využije metro viac ako 10 miliónov pasažierov. 

Šanghaj je ako samostatný štát v štáte, ktorý má kolosálnu infraštruktúru, obrovský počet obyvateľov a v ktorom sa striedajú moderné gigantické budovy a v ich “tieni” sú historické chrámy. Je určite predstaviteľom modernej Číny, ktorú jednoducho musíte zažiť.  

Čo v Šanghaji nevynechať?  

Je to mesto, kde sa nemôžete nudiť –  celé dni viete stráviť na výstavách, túlaním sa po uliciach a ich okolí, ochutnávaním bohatej gastronómie alebo návštevami moderných technologických vymožeností a, samozrejme, obchodov. 

Shanghai Tower – túto budovu určite neprehliadnete. Ide totiž o jeden z najvyšších mrakodrapov. Meria neuveriteľných 632 metrov a na jej 118. poschodí nájdete vyhliadku, ktorá vás jednoducho chytí za srdce. Je vo výške 562 metrov a práve z nej uvidíte celé mesto z dokonalej vtáčej perspektívy. Vychutnať si odtiaľ východ alebo západ slnka je jednoducho zážitok na celý život.  

Na jednej strane máme architektúru – mrakodrapy, ktoré sú postavené najmodernejšími technológiami, na strane druhej tradičné chrámy a modlitebne. Typickou turistickou destináciou je Záhrada Yuyuan, ktorá podľa tradície prináša šťastie. Aj keď ste prakticky v centre, tu zabudnete na ruch veľkomesta ako nič. 

Ak by ste boli v Číne a nenavštívili aspoň jeden chrám, bol by to hriech. Chrám jadeitového Budhu je najznámejším chrámom z konca 19. storočia. Pred niekoľkými rokmi prešiel rekonštrukciou, ktorá mu dodala vážnosť turistického aj pútnického miesta. 

Kus Európy, konkrétne Francúzska, nájdete aj tu. Vo francúzskej štvrti sa budete cítiť ako doma. Nachádzajú sa tu nízke domčeky, trendové kaviarne, čajovne a reštaurácie. Ulice sú lemované stromami a architektúra je v štýloch od baroka až po art deco. Takže zabudnite na Emily v Paríži, pošlite ju do Šanghaja. 

Čo ochutnať?  

Čína – obľúbený pokrm aj nás, Slovákov. Avšak, v Číne, konkrétne v Šanghaji, vám táto kuchyňa bude chutiť úplne inak a oplatí sa preniknúť do všetkých jej tajomstiev. 

Pouličné jedlo  

Nevynechajte Street food – Šanghaj je totiž epicentrom pouličného jedla. Po celom meste sa na každom kroku nachádzajú desiatky stánkov, ktoré ponúkajú miestne špeciality za pár eur. 

Pirohy? Ale kdeže, to sú predsa knedličky 

Knedličky, všade samé knedličky. Plnené mäsom, zeleninou, kadečím. Ak ste v Číne a neochutnáte ich, musíte sa vrátiť späť. 

Polievky nielen pre milovníkov polievok 

Dokonca aj tí, ktorí nie sú úplnými polievkožrútmi, si prídu na svoje. Kdekoľvek behom celého dňa zoženiete poriadnu misku horúcej polievky na stovky rôznych spôsobov. S knedličkami (ako inak), s rezancami, s mäsom, bez mäsa, s tofu, s hubami… 

Všetko, čo je na špajli, môžete zjesť 

Morské plody na špajli? No, na špajličke tu nájdete skutočne čokoľvek – jahňacie, bravčové, ale aj chrumkavého kraba.  

Nič iné vám neostáva, len sa vybrať  do Šanghaja. Ak chcete vidieť pravý megalopolis a vyskúšať, čo turistom ponúka, teraz máte jedinečnú možnosť. Z Košíc sa s Austrian Airlines dostanete do Šanghaja za pár klikov.  

Letenky od 549 €