Začnite vyhľadávať

hore

Soči

otešte sa pohľadom na krásne pláže so zasneženými vrcholmi pohoria Kaukaz

Prístavné a kúpeľné mesto v Krasnodarskom kraji v Rusku sa môže pýšiť prívlastkom najdlhšie mesto Európy. Jeho dížka je až 145 km a celková rozloha je neuveriteľných 3500 km2. Soči z jednej strany ohraničuje pohorie Kaukaz a z druhej Čierne more. Kvôli svojej výnimočnej polohe je považované za hlavné mesto luxusnej rekreácie v Rusku.


Táto akcia je momentálne NEAKTUÁLNA. Nenechajte sa však odradiť! Na našej stránke nájdete ďalšie podobné akcie a skvelé tipy na pobyty v rôznych destináciách s odletom z Košíc. Sledujte nás pravidelne a dozviete sa vždy aktuálne akcie na letenky a pobyty kamkoľvek do sveta.


Až 300 slnečných dní počas roka láka na dovolenku nielen Rusov, ale aj obyvateľov z celej Európy. Krásny výhľad na slnečné pláže v subtropickom podnebí je doplnený zasneženými vrcholmi Kaukazu na druhej strane. Takýto klimatický kontrast je pre turistov lákadlom už od prvej polovice 20. storočia, keď sa v Soči začalo budovať rekreačné stredisko. Odľahlé zátoky majú v tomto meste svoje čaro. Pre svoju dovolenku si určite vyberte pieskové a kamenisté pláže v časti Dagomyse alebo Loo, ktoré spolu s priezračnou vodou premenia každú prechádzku na romantický zážitok.

Zažite jedinečný klimatický kontrast v prístavnom meste Soči

Okrem vizuálne príťažlivej polohy mesta sú pre turistov zaujímavé aj balneologické kúpele a zdroje liečivej vody Macesty. V Soči nájdete okrem priestranných pláží s celkovou dĺžkou až 2 km (v časti Adler) aj ďalšie vodné atrakcie, ako napríkad aquapark. Určite by ste nemali vynechať ani rozmanité možnosti potápania, ktoré budú určite skvelým zážitkom. Obľúbené sú najmä ústia riek pri Čiernom mori či spomínané Loo. Podmorský svet v čistej vode si môžete vychutnať aj priamo vo vlnách Čierneho mora.

Adrenalínové dobrodružstvá v Soči nekončia potápaním. Horské vrcholy Fišt, Amuko, Ačišcho alebo Aibga ročne navštívia tisíce profesionálnych horolezcov. Pre menej skúsených odporúčame tzv. Železnú cestu (Via Ferrata) v Agurskej doline. Na prvý pohľad vyzerá tento kopec ako nezdolateľný, no kovové reťaze, mostíky, svorky alebo káblové prechody zvládnu bez väčších problémov aj turisti, ktorí sa o horolezectvo začali zaujímať ešte len teraz. Odmenou im bude výhľad na slnečnú krajinu mesta Soči z výšky.

Ak vás okrem pláží a horolezectva zaujíma napríklad aj pestovanie čaju, vyberte sa do Krasnej Poljany na čajové plantáže, kde sa pestuje pravý krasnodarský čaj. O Soči sa hovorí ako o všestrannom meste, a to platí aj pri pestovaní čaju. Ruský rekreačný klenot je najsevernejším miestom planéty, kde sa dá pestovať čaj. Ak popri čaji zatúžite aj po typickom jedle, mali by ste ochutnať vzácny kaukazský gaštanový med a špecialitu Adžiku. Chutná koreňová zelenina sa tu pestuje vo veľkom a ruská gastronómia ju používa najmä k mäsu. V kombinácii s pravým krasnodarským čajom ide o netypický gastronomický zážitok v európskom priestore.

Po celom pobreží Čierneho mora a v horách severného Kaukazu sa nachádzajú aj tzv. dolmeny – veľké kamenné búdky pre vtákov s váhou niekoľkých ton, ktorých pôvod je ešte aj dnes neznámy. V kaukazských horách bolo doteraz objavených 7000 dolmenov s orientáciou vždy na juh alebo východ. Hieroglyfy a obrázky svedčia o ich rituálnom význame v doteraz nedefinovanom kultúrnom období. Vek jedného z najväčších komplexov dolmenov sa odhaduje na viac ako 4000 rokov. Záhadné stavby dodajú vašej dovolenke punc dobrodružstva. Soči neprebádate za jeden deň. Okrem všetkého spomenutého sú v ruskom centre oddychu ešte mnohé vodopády (dokonca aj taký, ktorý začína bazénom) či napríklad jaskyne a rôzne architektonické pamiatky. Soči je skvelým sezónnym tripom – pravidelné akcie ako filmový festival Kinotavr alebo októbrový festival módy Zamatové sezóny navštevujú desaťtisíce nadšencov z celého okolia. Jedinečná atmosféra všestranného mesta v európskej časti Ruska by nemala uniknúť vašej pozornosti.