Začnite vyhľadávať

hore

Historický klenot Dalmácie

Druhé najväčšie chorvátske mesto prekypuje stredovekou architektúrou, úzkymi dláždenými uličkami a jednou z najkrajších častí jadranského pobrežia. Návštevu Splitu si užijete v každom ročnom období.

Ak obľubujete historické miesta, určite si nenechajte ujsť Diokleciánov palác z bieleho vápenca, ktorý je jedným z najkrajších a najlepšie zachovaných rímskych pamiatok na svete. Vzhľadom k jeho kráse a mnohým zaujímavostiam bol v roku 1979 zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Dve hlavné ulice, Cardo a Decumanus, pretínajú palác a spájajú štyri brány: zlatú, striebornú, železnú a medenú. Hlavný vstup je cez zlatú bránu, ktorá sa nachádza na severnej strane, a verí sa, že práve cez túto cisár Dioklecián vstúpil do paláca. V jeho okolí sú ďalšie architektonické skvosty ako bronzová socha biskupa Rehora Ninského, ľudové námestie, stará radnica alebo gotické, renesančné a barokové paláce. Možno vás zaujme aj námestie bratov Radičov, kde v barokovom paláci sídli známe námorné múzeum.

Vedeli ste, že Katedrála sv. Domínia je najstaršou funkčnou katedrálou na svete? Bola postavená okolo roku 305 a odvtedy neprešla žiadnou zásadnou rekonštrukciou.

V blízkosti Splitu sa nachádza niekoľko pláží, ktoré sú ideálne pre rodiny s deťmi. Na svoje si však prídu aj tí, ktorí hľadajú trochu viac dobrodružstva, ako je napríklad jazda na vodnom skútri, vodné lyžovanie, šnorchlovanie a potápanie. Medzi najobľúbenejšie patria pláže Split, Bačvice a  Firule. Obľúbenou dovolenkovou destináciou je tiež ostrov Brač, ktorý sa nachádza asi 45 minút trajektom od mesta Split a ponúka nádherné pláže, útesy a turistické trasy. Odporúčame vám navštíviť aj Zlatni Rat – najznámejšiu pláž na ostrove.

Podľahnite čaru slnečného Chorvátska a zaleťte si tam na letnú dovolenku či krátky výlet s Austrian.

Letenky od 182 €