Začnite vyhľadávať

hore

Štetín

Navštívte historickú metropolu Pomoranska

Chcete zažiť atmosféru prístavného mesta na vlasnej koži? Štetín je tou správnou voľbou!


Táto akcia je momentálne NEAKTUÁLNA. Nenechajte sa však odradiť! Na našej stránke nájdete ďalšie podobné akcie a skvelé tipy na pobyty v rôznych destináciách s odletom z Košíc. Sledujte nás pravidelne a dozviete sa vždy aktuálne akcie na letenky a pobyty kamkoľvek do sveta.


Štetín je veľkým prístavným mestom, nachádzajúcim sa takmer na brehu Baltského mora. Napriek tomu, že je toto mesto námorným prístavom, nenachádza sa priamo na morskom pobreží. Rozlieha sa neďaleko ústia rieky Odry do Štetínského zálivu, kde je už rieka taká široká, že ňou môžu preplávať aj veľké námorné lode. Štetín má približne 410 tisíc obyvateľov a môžeme ho tak prirovnať k nášmu hlavnému mestu. Dlhé roky patril Nemecku, čo sa sčasti odzrkadľuje aj na jeho architektúre. Po druhej svetovej vojne však pripadol Poľsku a bol značne zrekonštruovaný.

Prvé informácie o meste siahajú až do 9. storočia, rok 1243 je však pre Štetín najdôležitejším, nakoľko získava mestské práva a od tej doby sa už len rozrastá.

Uprostred Štetína nájdete mnoho dôvodov pre jeho návštevu. Jedným z nich je malebné námestie. Celé staré mesto je vystavané do svahu, a práve to ho robí veľmi zaujímavým a netradičným oproti ostatným poľským metropolám. V tomto prístavnom meste môžete obdivovať hneď niekoľko architektonických skvostov, ako napríklad nádherný renesančný zámok v srdci mesta, ktorý je jednoznačne jeho hlavnou dominantou. Z balkónov tohto zámku sa ponúkajú prekrásne výhľady na rieku Odru a Vežu siedmich plášťov, ktorá je jedinou zachovanou pamiatkou z pôvodného mestského opevnenia.

Za zmienku stoja aj ďalšie historické pamiatky, ako Kostol sv. Petra a Pavla s bezplatným vstupom, gotický Loitzov dom, kostol sv. Jána záložený františkánmi či baroková budova bývalej radnice. Významné gotické chrámy v Poľsku sú takmer vždy tehlové a inak tomu nie je ani v týchto prípadoch. Tak ako v každom veľkom poľskom meste, tak aj v Štetíne sa nachádza katedrála. Je zasvätená sv. Jakubovi a aj napriek tomu, že bola počas vojny značne zničená, podarilo sa ju kompletne zrekonštruovať. Pri svojej návšteve Štetína by ste ju určite nemali vynechať.

Štetín láka turistov predovšetkým svojou nezameniteľnou atmosférou prístavného mesta. Odporúčame zatúlať sa do uličiek starého mesta, ktoré sú povestné vynikajúcimi reštauráciami a kaviarňami, kde si vychutnáte to pravé kúzlo Štetína. Miestne podniky ponúkajú špeciality zo svetovej, ale aj tradičnej poľskej kuchyne. Keďže je Štetín prístavné mesto, jednoznačne by ste mali ochutnať čerstvo ulovenú rybu alebo tradičnú poľskú polievku žurek a výborný bigos.