Začnite vyhľadávať

hore

Rozprávka severu alebo európske Silicon Valley

Najväčšie mesto Estónska s počtom obyvateľov blížiacim sa k pol miliónu je jedným z troch hlavných miest Baltských štátov. Svojím bohatým repertoárom možností má ohromnú šancu očariť nielen milovníkov histórie, ale aj kultúry, technológií, prírody a dobrého jedla.

 

Tallinn sa prvýkrát dostal na mapu sveta v roku 1154. Jeho prvé opevnenie bolo postavené na vŕšku Toompea, na ktorom sa dodnes vyníma malebné historické centrum, preplnené stredovekými domčekmi a dláždenými cestami. Zvyšky starovekých hradieb obohnaných pestrou mestskou zeleňou hrdo strážia toto kamenné srdce Tallinnu. Komplex starého mesta je natoľko zachovaný, že je zapísaný v svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO. Svojou čarovnou identitou dokáže v každom turistovi vyvolať estetickú katarziu.

Zamilovať sa do Tallinnu je jedna z najprirodzenejších vecí akú ste kedy robili. Neuveriteľná symbióza histórie a vedeckého pokroku uchváti každého.

Pre milovníkov umenia a kultúry má Tallinn pripravených hneď niekoľko tromfov, medzi ktorými nesmie chýbať preslávená tallinnská katedrála či avantgardné divadlo Von Krahl. V tomto divadelnom centre postmoderny sa návštevníkom otvárajú brány do sveta modernej a súčasnej drámy. Medzi ďalšie umelecké svätyne neodmysliteľne patrí aj Múzeum umenia Kumu, v ktorom sa nachádzajú najvýznamnejšie diela z celého Baltiku. Využite možnosť prejsť sa centrom so sprievodcom alebo niekým domácim, kto vám rozpovie dávne, ale aj nie až tak dávne príbehy, zaujímavosti a upozorní vás na množstvo detailov, ktoré by vám inak ušli. Estónsko je krajina, ktorá bola v minulosti spravovaná dánskymi Vikingmi. Ich stopu tu cítiť aj dnes. Objavíte tu preto múzeum Vikingov, ale aj ich skanzen.

Ak máte radi mestá, ktoré si svoju históriu chránia, ale rovnako držia krok s dobou vo všetkých ohľadoch, Tallinn vás ohromí.

„Európske Silicon Valley“, aj takto býva označovaná táto technologická bašta severu. Vzniká tu najviac start-upov na jednu osobu v Európe. Zároveň je toto mesto aj rodiskom svetoznámych firiem ako napríklad Skype, a taktiež sídlom ochranného centra NATO v boji s cyber zločinom. Pre občanov Slovenskej republiky platí voľný vstup na územie Estónska, ktoré je súčasťou Schengenskej oblasti. Zaleťte si z Košíc do Estónska, do jeho hlavného mesta – Tallinnu, len s jedným krátkym prestupom vo Varšave. Objavujte krásy severu, a to letecky z Košíc.

Letisko Košice môže byť aj tvojím štartom za novým dobrodružstvom. Neignoruj svoju túžbu precestovať svet! Z Košíc do sveta to nie je iba fráza! Presvedč sa o tom na vlastnej koži.

Letenky od 246 €