Začnite vyhľadávať

hore

Tbilisi

Gruzínsky drahokam

Navštívte mesto kontrastov, ktoré vás chytí za srdce


Táto akcia je momentálne NEAKTUÁLNA. Nenechajte sa však odradiť! Na našej stránke nájdete ďalšie podobné akcie a skvelé tipy na pobyty v rôznych destináciách s odletom z Košíc. Sledujte nás pravidelne a dozviete sa vždy aktuálne akcie na letenky a pobyty kamkoľvek do sveta.


Gruzínsko už od nepamäti láka turistov svojou starovekou históriou, vínnymi cestami a horskými trekmi po Kaukaze. Ak však zavítate do hlavného mesta Tbilisi, zistíte, prečo sa táto krajina stala novodobou turistickou senzáciou. Ak je pre Tbilisi niečo príznačné, tak je to nekonečná hra kontrastov. Na jednej strane vás uchvacuje majestátny palác, na druhej púta vašu pozornosť schátralá architektúra domácich príbytkov. Zmes futurizmu a starovekej histórie však dodáva mestu jeho jedinečný charakter.

Zabudnite na komerčné destinácie. V Tbilisi zažijete konečne čosi atypické!

Medzi najväčšie “skvosty” určite patrí Most mieru, ktorý sa optický pohráva s hladinou rieky a v noci sa mení na žiarivé presklené divadlo. Svojím dizajnom vás prekvapí aj divadlo a galéria v tvare tuby, ktorá pripomína skôr kozmickú loď ako kultúrne centrum.

Ako protipól k tejto futuristickej architektúre nám Tbilisi ponúka svoje historické dominanty. Katedrála Samtavro či kláštor Džvari, ktorý sa týči na vysokom kopci, vás prenesú stovky rokov do minulosti. Ďaleko do dejín siaha aj gruzínske vinohradníctvo a horúce termálne pramene, ktoré boli inšpiráciou pri tvorbe názvu mesta (gruzínsky výraz tbili znamená “horúci”). Kúpele sa skrývajú v kamenných budovách s malými kupolami, ktoré pripomínajú klobúčiky.

Ak ste nadšení someliéri, žiadna z návštev Tbilisi pre vás určite nebude poslednou. Najstaršie stopy výroby vína na tomto území siahajú až tisícky rokov do minulosti. Nie je preto prekvapením, že vínna réva je jedným z národných symbolov krajiny. Za pohárom dobrého vína nemusíte chodiť ďaleko. V centre mesta nájdete hneď niekoľko podnikov s jedinečnou ponukou nezávislých vinárničiek. K tomu si môžete zahryznúť do chutného šašlíka, placky chačapuri či domáceho chleba priamo z pece a kulinársky zážitok je na svete!

Večer môžete stráviť túlaním sa úzkymi mestskými uličkami či posedením v kaviarni pri tradičnej gruzínskej hudbe. Ak preferujete skôr „párty kluby”, určite sa zastavte v trojici ulíc Kostava , Akhvlediani a Rustaveli, kde zábava nikdy nekončí. Pred odchodom si nezabudnite urobiť fotku s mýtickou Kartlis Dedy, Matkou Gruzínska, ktorá je už viac ako šesťdesiat rokov strážkyňou mesta. V jednej ruke s mečom, v druhej s vínom zdraví všetkých návštevníkov tejto podmanivej metropoly.