Začnite vyhľadávať

hore

Thessaloniki – mesto gréckych pokladov

Či ho nazývate Solún, Salonika či Thessaloniky, všetko sú to pomenovania jedného a toho istého mesta v čarovnom Grécku. Aj keď ho jeho slávne dejiny predchádzajú, veľa turistov netuší, že práve v Solúne môžu zažiť rušný denný i nočný život, ktorý môže konkurovať metropolám ako Dubaj či Buenos Aires.

Ak povieme, že má mesto bohatú históriu, určite to ani zďaleka nevystihuje rozsah historických pamiatok, ktoré sa viažu práve k Solúnu. Stovky až tisíce rokov staré pozostatky z Rímskej, Byzantskej a Osmanskej ríše sú priam magnetom pre turistov. Predstavte si, že sa prechádzate po cestách, po ktorých kráčali Cyril a Metod, dotýkate sa múrov byzantkých kúpeľov či kostolov, ktoré boli postavené v prvých storočiach nášho letopočtu. Dominantou mesta je Biela veža, ktorá vlastne biela ani nie je, no za to vám ponúka úchvatný výhľad na mesto, more a ak vystihnete bezoblačné počasie, tak aj na samotný Olymp. V noci je romanticky osvietená a pod ňou sa nachádza promenáda, ktorá lemuje pobrežie.

Za návštevu určite stojí aj Múzeum Byzantskej kultúry, v ktorom sa nachádza výše 42 tisíc exponátov a predstavuje najväčšiu grécku zbierku z tohto obdobia.

Milovníci nočného života si taktiež prídu na svoje, v Thessalonikách sa nachádza množstvo vychytených barov a reštaurácií, ktoré najmä počas sezóny praskajú vo švíkoch. O pestrý program sa vám počas návštevy postarajú divadlá, kinosály, pouličné stánky, festivaly či obchody so svetovými módnymi značkami. Za jedinečným letným zážitkom si zájdite do historickej štvrte LADADIKA, ktorá je známa dláždenými ulicami a farebne maľovanými domami, medzi ktorými sa ocitnete v gréckom romantickom filme. Určite sa nevyhýbajte ani miestnej kuchini, práve naopak, turisti si pochvaľujú napr. MELITZANOSALATu, teda baklažánovú pomazánku s arašidmi, BUGATSu, čo je vlastne lístkové cesto pripravované na slano aj na sladko, či chladený AYRAN, ktorý je v lete skutočnou osviežujúcou lahôdkou. Ak vás láka teda láka dobré jedlo, história aj ruch veľkomesta, určite navštívte grécke Thessaloniki.

Podľahnite čaru gréckych Thessaloník a zaleťte si tam na krátky city break z Košíc.

Letenky od 148 €