Začnite vyhľadávať

hore

Mesto jedinečných festivalov, paelly a zlatého grálu

Valencia leží na pobreží Stredozemného mora, južne od Barcelony, a patrí k najväčším mestám v Španielsku. Väčšinu roka je zaliata slnkom a je ideálnou destináciou pre mestský city break, nakoľko sa všetky významné pamiatky nachádzajú v pešej dostupnosti, prípadne sa všade a rýchlo bez problémov dostanete MHD či na bicykli.

Jeden z najkrajších kútov Španielska nie je iba obyčajnou prímorskou destináciou, Valencia je skutočným pokladom južného pobrežia. Len prechádzka jej uličkami vo vás prebudí nadšenie a pocit, že ste sa ocitli v tom “pravom” Španielsku. Starodávne, romanticky pôsobiace budovy a sýtozelené palmy, ktoré vás ochránia pred horúcim slnkom – to je Valencia, ktorú všetci milujeme.

To NAJ, čo Valencia ponúka

Možno ani neviete, že práve vo Valencii sa nachádza najväčšie akvárium v Európe – Oceanografic de Valencia, ktoré vzbudzuje úžas už len svojím avantgardným vzhľadom, ktorý navrhol architekt Félix Candela. Atrakcia vás ohromí svojimi podvodnými tunelmi, v ktorých zažijete možno aj zimomriavky z pohľadu na obrovské žraloky plávajúce vo vašej tesnej blízkosti. Jedným z highlightov akvária sú delfínie show a biela veľryba, ktorú len tak niekde neuvidíte. Na prehliadku si vyhraďte minimálne 3 hodiny, pretože tento areál vás svojimi atrakciami úplne pohltí.

Ďalším NAJ je najväčšia tržnica v Európe – Central Mercado, kde nájdete všetko, na čo len pomyslíte. Nakupujú tam turisti aj miestni, no je vhodná aj na prechádzku za účelom nasávania atmosféry tohto impozantného mesta. 

Jednou z najnavštevovanejších pamiatok je  Katedrála vo Valencii neďaleko námestia s množstvom obchodov, kaviarní a reštaurácií – Plaza de la Reina. Podvečer si zájdite na drink a tapas do štvrte El Carmen, kde utícha život až niekedy v neskorej noci. 

Festivaly

Ak cestujete za zážitkami, ktoré len tak niekto neokúsi, vyrazte do Valencie práve v jari, keď sa tam koná festival Las Fallas. Hovorí sa o ňom aj ako o najhlasnejšom európskom festivale a zažiť jeho atmosféru je určite niečo, čo by na vašom cestovateľskom zozname nemalo chýbať. Počas festivalu mesto ožíva v rytme hudby a hýri farbami. Najimpozantnejšou súčasťou festivalu sú obrovské (a tým myslíme ozaj obrovské) sochy vyrobené z papiera, polystyrénu a kartónu, ktoré sa po oslavách pália do tla. Španieli tak vítajú jar a tešia sa z pribúdajúceho slnečného svetla.

Ďalším skvostom je festival La Tomatina, ktorý snáď ani netreba bližšie predstavovať. Táto trochu bizarná oslava je známa po celom svete a každoročne láka tisícky turistov. Ide o oslavu života, radosti a vlastne aj paradajok, bez ktorých sa festival nezaobíde. Poslednú augustovú stredu totiž prebieha jeden z najväčších paradajkových bojov na svete. Kúsok od Valencie, v meste Buñol, dorazia o 10 h ráno kamióny naplnené paradajkami, ktoré po sebe následne ľudia hádžu. Šialené? Možno, no pre Španielov je to už tradícia, ktorá sa nesmie v žiadnom prípade vynechať. Ak sa jej chcete zúčastniť aj vy, musíte si kúpiť lístky dopredu a pripraviť sa na to, že čistý sa odtiaľ určite nevrátite. Celý boj trvá približne hodinu a ďalej sa pokračuje hudbou a tancom. 

Mesto svätého grálu

Videli ste film DaVinciho kód či Indiana Jones? V oboch filmoch sa pátralo po svätom grále, z ktorého mal podľa zachovaných prameňov piť počas Poslednej večere Ježiš Kristus. Vy ho hľadať nemusíte, nachádza sa totiž v kaplnke vo Valencii, aspoň teda podľa vedcov ide o ten pravý povestný grál. Archeológovia určili, že pochádza z oblasti Palestíny a Egypta okolo 4. storočia p.n.l. a 1. storočia n.l. Pravosť kalicha má potvrdzovať aj pergamen z r. 262 či opis sv. Hieronyma. Či už je to pravda, alebo nie, pri návšteve Valencie si ho určite nenechajte ujsť. 

Ak ste milovníci umenia, zastavte sa v múzeu Patriarca či Museo de Bellas Artes, kde môžete obdivovať diela miestnych aj svetoznámych zahraničných umelcov. O zábavu sa vám počas dňa postará Bioparc Valencia – nádherný zoo park navrhnutý tak, aby ste počas jeho návštevy mali pocit, že kráčate po savanách Afriky. Ak ste skôr na históriu, nastavte si v navigácii Centre Arqueològic de l’Almoina. V tomto archeologickom múzeu je uchovaná zbierka artefaktov od počiatku založenia mesta Rimanmi, ktoré sa datuje do roku 138 p.n.l.

Chute Valencie

Čo by to bolo za dovolenku, ak by ste neochutnali aspoň jednu miestnu špecialitu. Valencia je známa tým, že je rodiskom paelly a tiež najväčším producentom pomarančov v Španielsku. Z nápojov sa oplatí ochutnať Agua de Valencia, čo je osviežujúce, no pozor,  alkoholický koktejl z čerstvých pomarančov, ginu, vodky a šumivého vína cava. Ak ste abstinentom, odporúčame radšej miestny nápoj Horchata z tigrích orechov. 

Zbiehajú sa vám už slinky na Valenciu? Zaleťte si tam z Košíc s 1 krátkym prestupom a užívajte si príjemné Španielske slnko kedykoľvek sa vám zachce.

 

Letenky od 155 €