Začnite vyhľadávať

hore

Mesto, ktoré vstalo z popola

Hlavné mesto Poľska, ktorému história zasadila tvrdú ranu. Počas II. svetovej vojny bolo zničených 85% mesta, no Varšava nezaspala na vavrínoch a dnes žiari krásou svojich pamiatok. Staré mesto sa pýši zaradením medzi pamiatky UNESCO a dodnes si zachováva jedinečnú atmosféru, ktorú musíte zažiť na vlastnej koži.

Spojenie modernej architektúry a historického dedičstva s večne horiacim ohňom na pamiatku tých, ktorí mesto bránili pred nepriateľmi. Varšava je mesto plné zázrakov, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.

Územie dnešnej Varšavy bolo osídlené už v 9. storočí, kedy existovala ako rybárska osada. Pôvod názvu mesta nie je úplne známy, no legendy tvrdia, že mesto je pomenované podľa  rybára menom Wars a jeho ženy Sawy. História mesta je výrazne ovplyvnená II. sv. vojnou, počas ktorej bola Varšava takmer zrovnaná so zemou. Jej obyvatelia to však po vojne nevzdali a vďaka tomu sa dnes Varšava môže pýšiť svojou krásou, v ktorej sa prepájajú pamiatky s modernou architektúrou pripomínajúcou dolný Manhattan.

Kráľovské mesto, v ktorom sa histórii nevyhnete 

Jednou z najnavštevovanejších častí mesta je Plac Zamkowy, na ktorom, ako jeho názov napovedá, nájdete Kráľovský zámok, dnes využívaný ako múzeum. V strede tohto námestia sa nachádza vysoký stĺp so sochou kráľa Žigmunda, vďaka ktorému sa Varšava pýši titulom hlavného mesta Poľska. Hoci toto námestie pôsobí, akoby na tomto mieste stálo už stáročia, opak je pravdou. Táto časť mesta bola počas vojny takmer kompletne zničená a opäť vybudovaná podľa dobových fotografií z materiálu, ktorý tu po vojne ostal.

Ďalším námestím, ktoré by ste pri potulkách nemali vynechať, je Staromestské námestie, na ktorom nájdete sochu morskej panny. Legenda tvrdí, že ide o sestru morskej panny v Kodani a takto spolu roky tieto mestá chránia.

Pri prechádzaní zo Starého mesta do Nového, vám určite pohľad padne na okrúhlu baštu – ide o pozostatky opevnenia mesta, ktoré predstavujú akúsi bránu k novej časti mesta.

Poľský Empire State Building 

Ikonická budova známa z fotografií a pohľadníc, obklopená modernými mrakodrapmi, medzi ktorými je však neprehliadnuteľná. Aktuálne najvyššia budova celého Poľska, Palác kultúry a vedy, bola Varšave podarovaná od sovietov. Dnes plní úlohu kultúrneho centra, konajú sa tu divadelné predstavenia, múzejné výstavy, filmové predstavenia a koncerty.

Za ďalšou výstavou sa odporúčame vybrať do Múzea Varšavského povstania, ktoré vám vyrazí dych svojimi interaktívnymi premietaniami, fotografiami a exponátmi. Pokiaľ patríte k nadšencom pre vedu, určite navštívte Kopernikovo vedecké centrum. Na vlastnej koži si tu môžete vyskúšať interaktívne pokusy z oblasti chémie, fyziky, robotiky či astronómie.

Vracať sa budete o pár kíl ťažší 

Varšava nie je rajom len pre milovníkov pamiatok, ale aj pre všetkých gurmánov a parketových levov. Okúste varšavský nočný život na ulici Pawilony či v Starej Prage. Predtým sa však musíte dobre najesť a to v Poľsku nie je žiaden problém. Ochutnajte výborné pirohy, hustú kyslú polievku žurek, kapustový bigos alebo kráľovnú poľskej gastronómie – horúcu zapiekanku. Ďalším veľkým plusom Varšavy sú jej ceny, garantujeme vám, že pri platení budete milo prekvapení.

Toto jedinečné mesto ležiace v srdci Poľska teraz môžete navštíviť priamo z Košíc vďaka leteckej linke spoločnosti LOT.

Letenky od 60 €