Začnite vyhľadávať

hore

Ak hľadáte spojenie oddychu a histórie, upriamte svoju pozornosť na mesto Zadar, Užijete si tu nielen príjemné chvíle s najbližšími, ale spoznáte aj historické pamiatky, cez ktoré k vám prehovorí dávna minulosť. 

 

Zadar je malebné, historické a prístavné mesto na juhozápade Chorvátska, v ktorom žije približne 75 tisíc obyvateľov. Nachádza sa na polostrove, ktorý je oddelený Zadarským prielivom od ostrovov Ugljan a Pašman.  

Symbolom Zadaru, ktorý leží v srdci Jadranského mora, je nádherný most, ktorý na polostrove spája staré mesto, obkolesené hradbami a vežami, s novou mestskou časťou. Azda najvyhľadávanejším je toto mesto pre jeho krásne, široké pláže, ktorých piesok vás zohreje aj po západe slnka. Nie je to však ani zďaleka všetko, čo toto stredomorské mesto ponúka.  

Nádherná architektúra a romantické prechádzky v starom meste 

Staré mesto je pokladnicou archeologických pamiatok z obdobia staroveku, stredoveku a renesancie. Dokazuje to množstvo sakrálnych a architektonických pamiatok: Kostol sv. Donáta, v ktorom sa už viac ako 50 rokov konajú koncerty renesančnej a stredovekej hudby, Forum Romanum pri hlavnom námestí, Kalelarga – najdlhšia a najširšia ulica, Katedrála sv. Anastázie, Archeologické múzeum a mnohé ďalšie pamiatky kultúrneho a historického dedičstva (mestská brána, kostoly, múzeá…). Vychutnať si tak môžete romantické prechádzky vo dvojici či náučné rodinné výlety, ktoré iste oslovia každého člena rodiny.  

Milovníci prírody si prídu na svoje 

Pobrežie Zadaru je členité. Ostrovy a nedotknutá príroda lákajú mnohých, ktorí majú v krvi adrenalín. Jachtári tu cestujú každý rok, aby si mohli vychutnať pohľad na súostrovie 24 väčších a asi 300 menších ostrovčekov. Turisti môžu v blízkosti Zadaru navštíviť 3 prírodné parky – Telašćica, Velebit a Vranské jazero a 5 národných parkov – Paklenica, Plitvické jazerá, Kornatské ostrovy, Krka a Sjeverni Velebit, ktoré Zadar a jeho okolie posúvajú na samotný vrchol turistických destinácii v Chorvátsku.  

Hudba, ktorá zasiahne vaše srdce 

Podľa mnohých zažijete v tomto meste najkrajší západ slnka. Vychutnať si ho môžete za zvukov Morského organu, ktorý je hudobným objektom a prekrásnu symfóniu zvukov vytvára prostredníctvom sily prúdenia morských vĺn. Hneď veľa tejto úžasnej inštalácie nájdete aj  Pozdrav slnku – nový prístav pre výletné lode. Pozostáva z tristo viacvrstvových sklenených platní umiestnených na jednej úrovni s kamenným nábrežím, čím sa prepája symbolický  kontakt s prírodou s cieľom komunikovať prostredníctvom svetla, tak, ako to robí Morský organ so zvukom. 

Vychutnajte si Zadar – doslova!  

Stredomorská kuchyňa osloví chuťové poháriky každého náročného gurmána. Vybrať sa môžete na romantickú či rodinnú večeru k prekrásnej pláži, na promenádu do vychýrených chorvátskych reštaurácií a ochutnať môžete aj známy, sladký čerešňový likér Maraschino.  

Mesto Zadar si zamilujete hneď na prvý pohľad. Očarí vás, pohltí a vy si budete želať, aby vaša dovolenka trvala aspoň o pár minút dlhšie. A teraz bude takmer na skok – priamou linkou z Košíc.   

 

Letenky od 16.99 €