Zadar

Mesto výnimočnej histórie ležiace v srdci severnej Dalmácie

Zadar je ľahko dostupnou destináciou pre ľudí z celého sveta, ktorí sa rozhodnú stráviť dni oddychu práve tu, alebo sa vyberú za spoznávaním ďalších krásnych miest Chorvátska. Vďaka výbornej chorvátskej dopravnej infraštruktúre je priamo spojený s inými destináciami, čo ho stavia aj na piedestál príletovej lokality. Pozrite sa spolu s nami na to, čo túto destináciu robí ešte príťažlivejšou.
z Košíc do Zadaru

Zadar je mestom stáročných pamiatok, najkrajších západov slnka, centrom nočného života a delikátnych gastronomických pochúťok.

Zadar svojou polohou na mape získal miernu mediteránsku klímu, ktorá sa vyznačuje teplými a suchými letami a miernymi daždivými zimami, čo určite vyhovuje každému, kto neobľubuje tropické horúčavy. Stredomorské podnebie zas doprialo Zadaru a jeho okoliu malebnú vegetáciu, ktorú môžete obdivovať v početných národných parkoch. Pobrežie Zadaru je obmývané priezračnými vodami Jadranského mora, v ktorom sa môžete schladiť po doplnení vitamínu D na nekonečných zadarských plážach. 

 

Dovolenka v Zadare nie je len o oddychu na pláži, nenechajte si ujsť jeho kultúrne a historické bohatstvo. Prejdite sa Zadarom do minulosti a odhaľte krásy antického, stredovekého a renesančného obdobia, ktoré tu ležia chránené rímskymi hradbami.  Dominantou a symbolom mesta je Kostol sv. Donáta stojaci na niekdajšom rímskom fóre z 1. st., z ktorého kameňov je postavený. Tento mohutný architektonický skvost sa považuje za najcennejšiu stavbu raného stredoveku v Chorvátsku. 

 

Ďalšou významnou pamiatkou je najväčší kostol v Dalmácii, románska Katedrála sv. Anastázie (sv. Stošija), pomenovaná po mučeníčke sv. Anastázii. Ku katedrále patrí zvonica stojaca za jej zadnou stranou v susedstve Kostola sv. Donáta. Zvonica sa považuje za najkrajší vyhliadkový bod mesta, po vyšliapaní na jej vrchol sa vám naskytne pohľad na sieť ulíc starého mesta, rímske fórum, prístav, ostrovy obklopujúce Zadar i vrcholy Velebitu. 

 

Od Kostola sv. Donáta vedie zadarská najznámejšia ulica Kalelarga, srdce mesta, strážkyňa ich dejinných pamätí, centrum každodenných stretnutí a verejného života. Na mape ju však budete hľadať márne, jej oficiálny názov je Široká ulica. Bola hlavnou tepnou aj pre starovekých obyvateľov Zadaru, ilyrský kmeň Liburnov, ktorý na tomto mieste sídlil a je teda ešte staršia ako mesto samotné. 

 

Kalelarga končí pri malom kostolíku Gospa od Zdravlja, odkiaľ je to na skok na nábrežie, na ktorom si môžete vypočuť hudobné umenie vetra a vĺn Jadranu, ktoré vám spoločne zahrajú na Morských varhanoch. Varhany sú zabudované do steny na pobreží, skladajú sa z 35 trubiek rôznych priemerov, na ktorých sú umiestnené píšťaly vydávajúce tóny. Aby bol celkový dojem dokonalý, atmosféru dotvára vizuálna inštalácia Pozdrav slnku. Tá pozostáva zo sklenených dosiek so solárnymi panelmi, v ktorých sa po západe slnka rozsvietia zabudované svetelné prvky a čarovná hra svetla sa môže začať. 

 

Po tom, ako pozdravíte slnko a deň vystrieda noc, sa môžete vybrať do zadarských ulíc a užiť si jeho nočný život. The Times označil Zadar ako ,,centrum zábavy na Jadrane”, o čom sa budete môcť presvedčiť nielen v baroch a reštauráciách, ale aj pri podujatiach, ktoré mesto organizuje. Navštíviť môžete Hudobné večery sv. Donáta, mestský festival Zadar snov, či Noc splnu, kedy ulice zaplavia ľudia v maskách osvetlení len žiarou mesiaca a sviečok. 


Zadar je miesto, ktoré by ste mali určite aspoň raz navštíviť. Toto leto môžete z letiska Košice do Zadaru letieť s leteckou spoločnosťou AirExplore, ktorá u nás dovolenkárov vyzdvihne pravidelne každú sobotu.
Zakúpte si letenky
od 69,- €
z Košíc do Zadaru
https://zkosicdosveta.sk/wp-content/uploads/2021/06/ecovacs-deebot-900-robotic-vacuum-cleaner.html