Začnite vyhľadávať

hore

10 tipov, ako si čo najviac užiť novú destináciu

Navštívte turistické centrum

Turistické centrá majú jednu základnú funkciu – pomôcť turistom zorientovať sa v meste. A to nespočíva iba v poskytnutí máp, ale aj tipov a rád na to, kam ísť, čo vidieť, ako sa dopravovať alebo čo ochutnať. Ak ste v destinácii prvý deň a chcete sa dozvedieť, čo by ste rozhodne nemali vynechať, neexistuje povolanejšia osoba, ktorej sa opýtať, ako pracovníka turistického centra.

Zakúpte si turistickú kartu

Veľa miest na svete ponúka turistickú kartu – tá združuje nielen múzeá a najznámejšie pamiatky, ale napríklad aj reštaurácie, hotely a mestskú hromadnú dopravu, a poskytuje tak turistom výhodné zľavy na vstupy a prepravu. Cena kariet sa líši v závislosti od dĺžky pobytu – existujú jednodňové, trojdňové i týždňové. O takýchto kartách väčšinou informujú oficiálne turistické stránky destinácie, no ponúkajú ich aj turistické centrá.

Nevyhýbajte sa najznámejším pamiatkam

Davy ľudí pri Múre nárekov alebo rad turistov pri vstupe do Louvru vás môžu síce na prvý pohľad odradiť, pravdou ale je, že tie najslávnejšie pamiatky nie sú preplnené turistami bezdôvodne. Každé z týchto miest si vydobylo svoju pozíciu medzi najnavštevovanejšími turistickými atrakciami, a preto sa oplatí obetovať čas a vychutnať si ich spoločne s ďalšími stovkami ľudí.

Zhovárajte sa s miestnymi

Ak chcete naozaj spoznať destináciu, porozprávajte sa s miestnymi. Tí poznajú svoje mesto najlepšie a mnohokrát vám dajú tipy na miesta, reštaurácie a ďalšie zaujímavé aktivity, o ktorých by ste sa v brožúrach alebo na internete nedočítali. Je to najmä preto, že oni sú na výnimočnosť svojich pamiatok zvyknutí, a preto sú pre nich zaujímavé iné, menej nenápadné miesta.

Kúpte si brožúru o meste

Áno, tento bod síce trošku odporuje tomu predchádzajúcemu, no vždy je dobré vedieť o destinácii čo najviac (a najlepšie ešte pred odchodom z domu). Brožúry väčšinou poskytujú tie najzákladnejšie informácie o histórii, politickej situácii, pamiatkach, no i ubytovaní a reštauráciách. Aj v časoch, kedy je internet ľahko dostupný na väčšine miest, sa vám môže takýto knižný sprievodca zísť.

Naučte sa základné frázy v jazyku krajiny, do ktorej cestujete

Vo väčšine destinácií sa dnes dohovoríte po anglicky. Nič sa však nevyrovná radosti v tvári miestneho, keď sa k nemu ozvete jeho rodným jazykom. Navyše si tým získate jeho sympatie a bude ochotnejší vám poradiť.

Vyberte sa na prehliadku mesta so sprievodcom

“Je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť” – to však v prípade návštevy novej destinácie neplatí. Môžete si obzrieť Sochu slobody z každej strany, no ani jeden uhol vám nepovie, prečo bola postavená na ostrove mimo New Yorku, či koľko migrantov ju za tých viac ako 100 rokov jej existenie zočilo z lodí plaviacich sa v ústrety novému svetu.
Mnohé mestá ponúkajú v súčasnosti aj “free walking tours”, ktorých sa môžete zúčastniť za dobrovoľný príspevok. Veľké metropoly mávajú aj rôzne tematické prehliadky – vybrať tú najvhodnejšiu vám pomôžu napríklad aj v turistickom centre.

Vyskúšajte miestne jedlo

Jednou z najvýznamnejších súčastí každej kultúry je jedlo. Preto by ste sa nemali báť kúsok si z nej ukrojiť ani vy. S výberom najtypickejších jedál vám môže pomôcť internet, no i spomínaná brožúra. Vďaka nim sa k vašim vizuálnym zážitkom doplnia aj chuťové, a možno vás inšpirujú k tomu, aby ste miestnou kuchyňou po návrate oživili aj vašu domácu.

Nebojte sa stratiť sa

Keď ste už spoznali najznámejšie pamiatky, je čas sa začať túlať. Úzke uličky, malé nádvoria či nenápadné podchody zvyčajne ponúkajú autentický pohľad na to, ako žijú miestni. Natrafíte tu aj na množstvo kaviarní, reštaurácií či obchodov s miestnymi produktmi, z ktorých sa zvyčajne stanú originálne suveníry a darčeky pre vašich blízkych.

Foťte

Ak aj nepatríte medzi tých, ktorí prostredníctvom Instagramu alebo Facebooku dokumentujú každú sekundu svojho výletu, fotky sú spôsobom, ako si zachovať spomienky navždy. Nie sú iba obrázkom, ktorý zachytáva určitú budovu alebo situáciu. Sú pripomienkou všetkých zážitkov, ktoré sa vám s vašou cestou spájajú. Keď sa k nim raz budete v spomienkach chcieť vrátiť, fotky vám v tom rýchlo a pohodlne pomôžu.

BONUS: Zúčastnite sa miestneho festivalu/ koncertu/ trhoviska

Podujatia sú skvelou príležitosťou, ako spoznať ducha destinácie. Pri uvoľnenej atmosfére sa medzi dav doslova vnoríte a môžete pozorovať, ako si miestni užívajú život bez toho, aby ste boli nápadní.