Začnite vyhľadávať

hore

Aké jedlo si môžete vziať na palubu

Problém toho, čo jesť a piť v lietadle, trápi mnohých cestujúcich, dokonca aj tých ostrieľaných. Brať si jedlo z domu? Kúpiť si ho na letisku? Alebo si dokonca kúpiť obed či večeru na palube? Nebude to príliš drahé? To sú otázky, ktoré zaiste trápia nejedeného z vás a my sa vám na ne teraz pokúsime odpovedať.

Brať si jedlo na palubu? Ak áno, čo si môžem vziať?

Jedlo je povolená položka v príručnej batožine, no má svoje obmedzenia, na ktoré si treba dať pozor. V prvom rade vám odporúčame uprednostniť tuhé jedlo. Tekuté jedlá môžete prepravovať len do 100 ml / 100 g, a musia byť zabalené v špeciálnom plastovom vrecúšku. Limit na tieto jedlá, ako aj všetky tekutiny dokopy, je 10 ks. Ak by ste sa napríklad snažili vziať si so sebou na palubu zaváraninovú fľašku džemu, určite vám ho vyhodia, lebo je to v podstate tekutina. Ďalším dôležitým krokom je overiť si, či je do vašej destinácie povolené priniesť jedlo. Napríklad, do niektorých krajín ako Austrália, USA, Nový Zéland či Fiji je zakázané nosiť jedlo. Po Európe s nim môžete cestovať bez problémov, no nemalo by to byť jedlo živočíšneho pôvodu ako mäso, klobásy, bryndza a pod. Niektoré letiská to kontrolujú viac, iné menej, no v tomto prípade platí, že riskovať sa veľmi neoplatí.

Prinášame vám aj zoznam niektorých povolených položiek na palube lietadla v rámci Európskej únie:

  • koláče, zákusky;
  • slané a sladké pochutiny (cukríky, čokoládové tyčinky, chrumky, zemiakové lupienky…);
  • pečivo (sendviče, bagety, sucháre…);
  • oriešky;
  • ovocie a zelenina;
  • sušené ovocie;
  • jedlo pre dojčatá potrebné na čas trvania cesty;
  • med, kečup, horčica, majonéza, tatárska omáčka, plechovky a zaváraniny, omáčky, polievky, kompóty, tavené syry – iba do 100 ml / 100 g, max 10 ks.
  • Nezabúdajte, že všetko jedlo spolu s vašou batožinou prechádza pri kontrole röntgenovým žiarením, ktoré síce v takom malom množstve nie je škodlivé, ale ani úplne zdraviu prospešné.

Oplatí sa kúpiť jedlo na palube?

Mýtus o tom, že jedlo na palube je predražené a nekvalitné, by mal byť už dávno zbúraný. Samozrejme, záleží to na aerolínii a existujú výnimky, no vo väčšine prípadov už jedlo na palubách nie je v porovnaní s našimi cenami až také drahé a pripravuje sa z kvalitných surovín. Ak si teda chcete užiť bezstarostnú cestu, nebojte sa spoľahnúť na letecké spoločnosti. Jedlo si viete dokonca predobjednať vopred už pri kúpe letenky.